PS4 Pro, Xbox One Scorpio, Xbox One S? Melyiket válasszam?

Mintha csak most lett volna, amikor megszületett az egyik legmegosztóbb cikkünk a PS4 vagy Xbox One. Megpróbáltuk a lehetetlent: körbejárni hideg fejjel a témát és segíteni a leendő konzoltulajdonosokat, hogy úgy válasszanak gépet, hogy abban örömüket leljék. Már akkor is nyilvánvaló volt, hogy ez a döntés egyáltalán nem könnyű, de azért vannak észérvek, amelyek segítenek eligazodni.




Most pedig elérkeztünk a következő “generációhoz”, ezzel együtt pedig a következő nagy kérdéshez. Ugyan egyelőre még a Project Scorpio nem kézzelfogható, már rendelkezünk elegendő információval ahhoz, hogy átgondoljuk a kérdést: Ps4 Pro vagy Xbox One Scorpio lesz a mi emberünk (jelen esetben természetesen konzolunk)? Szükséges egyáltalán cserélni, ha már rendelkezünk egy Xbox One vagy Playstation 4 eszközzel otthon? Ha még csak fontolgatjuk, hogy beruháznánk egy konzolra, akkor várjunk, vegyük a régebbi szériát, vagy kizárólag az újak közül érdemes?

Mint ahogy mindig, a választ most sem adjuk meg helyettetek, csak segítünk okosan -és legfőképpen az igényeiteknek megfelelően- dönteni. Nem hirdetünk győztest, hisz ez nem egy verseny. Nem arról szól a fáma, hogy a Microsoft, vagy a Sony gépe a szebb, erősebb, gyorsabb, hanem arról, hogy bizonyos egyéni igényeknek melyik felel meg leginkább. No de vágjunk is bele a lecsó közepébe.

Xbox One S

Kicsit könnyű belekeveredni a konzolok hadába, főleg annak, aki eddig teljes mértékben PC-párti volt. Hogy gyorsan letisztázzuk a dolgot, tegyük helyre amit kell: szóval ugyan egy kicsit szerencsétlen a megnevezés amiatt a fránya ‘S’ miatt, de az Xbox One S nem a Scorpio rövidítése, hanem a Slim-é. Ez tehát az Xbox One Slim, amely már megvásárolható és belbecs tekintetében apró változtatásoktól eltekintve ugyanaz a masina, mint a sima One, természetesen jóval karcsúbb (229 x 292 x 63.5mm), és 60 dkg-al könnyebb mint “elődje”, még úgy is, hogy a tápegység ezúttal már beépítésre került. Eltűnt a dedikált Kinect port, viszont érkezett helyette infra és Bluetooth 4.0. Némi ráncfelvarráson esett át a kontroller is, de ezek főleg a kényelmet célzó változtatások, semmi radikális.

A teljesítményről is essék szó, bár hogy őszinte legyek, tulajdonképpen szót sem érdemelne. Nevezzük finomhangolásnak a történeteket: a processzor maradt a jól ismert 1.75 GHz-es, 8magos AMD Jaguar, ahogy a 8GB DDR3 sem bővült, ellenben a grafikus processzor teljesítménye 1.31 TFLOP-ról 1.4-re emelkedett.

Különösebben nem igényel magyarázatot, hogy ezektől a változtatásoktól miért nem érdemes 4K játékélményt és felturbózott grafikát várni, ezt mondjuk jelzi az Xbox One S ára is. Azonban két pozitív hozadéka így is van az új konzolváltozatnak. Az egyik a 4K-ra történő felskálázás (meglepően jól kivitelezi a masina), a másik pedig a HDR.

PS4 Pro

A Playstation “ráncfelvarrása” már jóval érdekesebbre sikerült. A macskaköröm nem véletlen: ezúttal jóval többről van szó, mint pár apró tweak, nem véletlen emlegették sokáig PS 4.5-nek, azonban azt még most gyorsan le kell szögeznünk, hogy ez nem a PS5, senki nem is tekint rá eképp a Sony-nál, mi se tegyük. A változások azonban markánsak, noha persze ugyanazokat a játékokat képes futtatni, mint a hagyományos PS4.

A legfontosabb újítás mindenképpen a felbontást érinti. Míg az előd 1080p-ben muzsikált (szerencsés esetben), addig a Pro számára már a natív 2160p sem túl nagy falat (népiesebb nevén a 4K). Ahhoz azonban, hogy ezt kiaknázhassuk, szoftveroldalról szükségeltetik egy Pro-patch minden egyes játékhoz (hozzáteszem, a 4.50-es firmware frissítés hozott egy boost módot, ami a játékok teljesítményén nagyot dob, a felbontáson viszont nem, ehhez még mindig kell a patch). Ez azonban csak most “probléma”, a későbbiekben jóval több Pro kompatibilis játék érkezik majd, hisz ott már a fejlesztés közben fel lehet készülni a Pro adta pluszra a készítőknek, nem pedig utólag patchelgetni a már megjelent játékokat.

Ez tehát a Pro legnagyobb durranása, de a lista itt még korántsem teljes, rengeteg minden változott. A HDR mellett ugyebár most már a 4K is támogatott, köszönhetően annak, hogy a grafikai teljesítmény is emelkedett (4.2 TFLOP lett a sima PS4-é 1.84 volt) és a memória is bővült 1GB DDR3 RAM-mal.

A kapcsolódás is könnyebbé vált, a PS4 Pro 802.11ac Wi-Fi-vel és Bluetooth 4.0-el is rendelkezik, azonban a megszokott Blu-ray lejátszó megmaradt, ha 4K lemezeket akarnánk lejátszani, akkor külső meghajtót kell vásárolnunk, nagyjából 150 ezer forintért. Nos, igen.

Maradjunk a pozitívumoknál: kaptunk egy extra USB csatlakozót, optical audio portot és a HDMI is fejlődött: ezúttal már HDMI 2.0a van a gépen, szemben az előd 1.4-es típusával.

A változások azonban nem csak a belsőt, hanem a külsőt és érintették, méghozzá szembetűnően. A legszembetűnőbb, hogy a Pro már három “rétegből” áll, érezhetően nagyobb lett az egész masina (275.1 x 305.1 x 53.1mm volt a Playstation 4, ezzel szemben a Pro már 295 x 327 x 55mm-es mérettel bír).

Teljesítmény: No ez egy érdekes kérdés, mert a PS4 Pro-ban rejlő képességek ugyan nagy előrelépést jelentenek, ahhoz kevés a plusz nyers erő, hogy minden játékot izomból maximum részletességgel, 4K-ban, 60 FPS-el játszhassunk. Itt bizony az a helyzet, hogy a fejlesztőknek kell ügyesen matekozni a rendelkezésre álló plusszal és dönteni, hogy hogyan aknázzák ki azt. Mondok egy példát: lehet választani, hogy natív 4K és 30 FPS, vagy fix 60 FPS, de alacsonyabb felbontás. Ugyanígy van olyan játék, ahol a 4K csak upscale segítségével elérhető, ez a technika azonban nem egyezik meg az Xbox-éval, annál jobb minőségű felskálázásról van szó. Összességében tehát a lényeg az, hogy a PS4 Pro ugyan sokkal erősebb lett, de még mindig nem eléggé ahhoz, hogy a részletesség, képfrissítés, 4K triót egyszerre elénk varázsolja.

Xbox One Scorpio (Project Scorpio)

A Microsoft ütős válasza? Ezt egyelőre még csak megjósolni lehet, de azt mindenképpen érdemes, hisz bár kevés az információ, amivel rendelkezünk, azokból azért sok minden sejthető. A PS4 Pro-ra mindenképpen reagálnia kellett a redmonti cégnek és beváltják azt, ami a Scorpio előzetesen ígér, akkor könnyen lehet, hogy a konzolháborút jó időre eldönthetik. Szóval mi is az a Project Scorpio?

Pontosan az, aminek elsőre is gondolnánk: egy Xbox One (and a half), egy jócskán megerősített konzol, ami a PS4 Pro-hoz hasonlóan maximálisan kompatibilis a One-ra készült játékokkal. A kérdés persze leginkább az, hogy jó-jó, de mennyire is lesz erős ez a gép?

Nos ha lehet hinni az információknak, akkor nagyon. Processzorteljesítményről egyelőre nem nagyon beszélhetünk, mert nem ismeretes, hogy mi muzsikál majd a Scorpioban, de az már most tudható, hogy a grafikus teljesítmény 6 TFLOP lesz (szemben a PS4 Pro 4.2-jével, ami nagyjából olyan különbséget jelent, mint ami a GTX 970 és a GTX 1070 között van), ami mellé 320 GB/s memória- sávszélesség párosul – viszonyításként mondom, hogy nagyjából ezt tudja a GeForce GTX 1080 is. (a PS4 Pro pedig 218GB/s-re képes).

A Microsoft célja teljesen egyértelmű: egy bivalyerős konzolt készülnek a piacra dobni, ami tarolni fog, és a benne rejlő erő már gond nélkül elég lesz a 4K játékra, mindenféle kompromisszum nélkül. (no és persze a VR élményen is sokat dob). Hogy ennek a tervnek van-e és ha igen, akkor mi lehet a buktatója, arra nehéz válaszolni. Az egyik talán az ár, bár nem gondolnánk, hogy a Scorpiot túláraznák – a másik inkább lehet probléma, ez pedig a megjelenés. Október-november környékén tervezik a megjelenést (tehát a karácsonyt célozzák), miközben a PS4 Pro már vígan kapható, így egy év előnyt adnak a Sony-nak. Kérdés, hogy ez nem lesz-e túl sok.

Az biztos, hogy érdekes harcnak nézünk elébe – és ebből mi, vásárlók csak jól jöhetünk ki, hisz növekszik a teljesítmény, berobbanni látszik a 4K forradalom.

No és akkor most melyik konzol legyen?

Az, aki most akar konzolt vásárolni, nagy bajban van, nem irigylem egy pillanatig sem. Ha elkötelezett híve a Sony-nak, akkor persze ott a Pro, nagyon nincs min gondolkodni, no de neki eddig sem volt. Akik viszont pártatlanok és a legjobbra hajtanak, azoknak most csak egy lehetőségük van: várni. Legalább arra, hogy a Microsoft még több részletet feltárjon a Scorpio-ról, ezzel is megkönnyítve a döntést, hogy érdemes-e év végégi kihúzni a vásárlással.

Nem egyszerű kérdés, az biztos. Sok szempontból szimpatikusabb a PS, sok szempontból az Xbox, de én mindig azt vallom, hogy úgy válasszunk, hogy a saját preferenciáinkat nézzük. Melyik exkluzív címek vonzanak, melyikkel játszanak inkább az ismerőseink, melyik kontroller kényelmesebb, és így tovább.



Egyelőre ez alapján nehéz dönteni, ki kell várni: mit mutat pontosan a Scorpio. Ha nagyon nem bírjuk, akkor addig persze be lehet nevezni egy Pro-ra, vagy egy Xbox One Slim-re, az viszont szinte biztos, hogy a konzolpiac az év végén átrendeződik. Csak az a kérdés, hogy mennyire.
[fb_button]

 

6
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Tibcsi#HesstegTomLorant MegyeriAndrew Pongracz Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

halowars
Vendég

Egyértelműen ps4 pro.
Annyival nem rosszabb, mint az Xbox One Scorpio, azonban annyival jobbak a játékok hozzá ps4-re!

Andrew Pongracz
Vendég
Andrew Pongracz

Xbox exkluzív címek már nincsenek mert a Forza és a GoW is kijönnek Win10re. PS4 exkluzív akad dögivel. Egyéb kérdés? 😛

Tibcsi
Vendég
Tibcsi

Sokszor az az érzésem,hogy a gyártók csak a folyamatos eladással vannak elfoglalva! Kiadták az Xbox one-t és a PS4-et,kis idő múlva szinte semmilyen játék nem jött a régi konzolokra. Ezzel nem is lenne gond,ha a grafikai teljesítmény is akkorát nőtt volna mint amit beharangoztak! Aki látott már jó néhány új generációs játékot mint én az pontosan tudja,hogy ez nem így van! Az előző nagy generáció váltásnál (Xbox-Xbox360 és PS2-PS3) sokkal nagyobb volt a grafikai élmény javulás. Hát most szemmel láthatóan nem így van! Minden bizonnyal a valós 4K grafikai megjelenítés hoz majd igazi változást a látványban. Reméljük az Xbox One… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>

Lorant Megyeri
Vendég
Lorant Megyeri

Igaz mindkét géppel rendelkezem (Ps4pro/Xbone), de a Scorpio létjogosultságát én is megkérdőjelezem. Oké, hogy lesz egy bivalyerős gép de exclusive címek ahogy előttem is írták nincsenek már Boxra. Mivel nekem komolyabb pc-m nem volt, ezért azt a pár One címet, ami “ex” volt megvettem, de ennyi. Nem sok értelme van fenntartani, az egyetlen ok, hogy nem repül a háztól, hogy viszi a legtöbb 360 játékot.

Tom
Vendég
Tom

Azta micsoda cikk… Eleve már a címe is egy kérdés, amit nehogy már azt hidd, hogy megválaszolnak. Ennek az irománynak semmi értelme nem volt. Most komolyan?! Az a konklúzió, hogy döntsd el magad, melyik a jobb neked???