Tenet (2020) – kritika

User Rating: 7

Az év legjobban várt filmje. Az egyik legjobb aktív rendezőtől. A teljes titokban tartott történet: íme a Tenet.




Kövezzetek meg, de nekem Nolan tényleg korunk egyik legnagyobbja. Hype ide vagy oda, a Dunkirk-öt kivéve nálam mindegyik mozija az akármikor/akárhányszor kategóriába esik, és azért ez nem mindennapi teljesítmény.

Egy Tökéletes trükköt akár századszor is megnézek – ugyanúgy tátott szájjal, mint elsőre. Az Inception a blockbusterek koronázatlan királya. És amikor csak annyi derült ki a Tenetről, hogy valahogy van benne időmanipuláció, akkor már előre megnyaltam mind a tíz ujjamat. Végre. Ez irtózatosan ütni fog.

Erről a filmről azon túl, hogy jó volt/nem volt jó egyszerűen lehetetlen spoilermentesen beszélni, úgyhogy ezúttal ezt meg sem próbálom. Ha nem akarsz tudni semmit a sztoriról, akkor

először nézd meg, aztán gyere vissza és vitassuk meg, hogy kinek mi a véleménye és miért. Mert innentől spoileresen folytatom.

Azoknak, akik nem szeretnek hosszabb etapokat olvasni, álljon itt rögtön a lényeg: nem vagyok elégedett.

Méghozzá úgy nem vagyok elégedett, hogy egy rakat véleményt, hozzászólást, fórumbejegyzést elolvastam a filmmel kapcsolatban és egyik írás sem tudott eltántorítani attól a gondolattól, ami már a film közepetájékán befészkelte magát az agyamba.

Nevezetesen, hogy Nolan most lapot húzott huszonegyre. Aztán blöffölt egy óriásit, hátha a többiek beveszik, hogy faarccal szorongatja a kártyáit.

Sajnos azonban én nem veszem be.

Az alapötlet remek is, meg nem is. Remek, mert én személy szerint ilyennel még nem találkoztam: adott egy főhős (egész pontosan A Főhős), egy amolyan James Bond szerű figura, John David Washington alakításában. Ő bizonyítja, hogy saját magát is beáldozná a feladatáért, így kiválasztják: megmentheti a világot, az ismeretlen fenyegetéstől. A fenyegetéstől, amely a jövőből érkezik és a jövőből küld vissza inverz tárgyakat. Pisztolygolyókat, amik visszafelé repülnek. Azaz visszarepülnek a tárba.

Na, szóval értitek. Amúgy komolyra fordítva: igen, értitek.

Közel sem olyan bonyolult ez, mint amilyennek láttatni akarják, a csel az egészben az, hogy rendkívül felületesen magyarázzák meg a miérteket és a hogyanokat, hagyva nem kevés játszóteret a fantáziának, de a művészi szabadság mellett ezt nyugodtan hívhatjuk lustaságnak is. Kaptunk egy megcsavart időutazást, de ezúttal az Interstellarra jellemző tudományos háttér elment kávézni, helyette bejött a képbe egy nagyon gonosz szovjet (Kenneth Branagh rendkívül szokatlan, és amúgy gyászosan gyenge alakításában), akinek a felesége az igazi áldozat, akit a Főhősünk valamiért minden áron meg akar menteni. Pláne, mert az orosz egyetlen célja, hogy összegyűjtse a jövőből kapott algoritmus minden darabkáját, aminek a segítségével elpusztíthatja az egész világot. Vagyis inverzálhatja. De az most egy és ugyanaz.

Mi pedig egyik akcióból csöppenünk a másikba, néha megszakítván egy tízperces miajóatyaúristen ez pillanattal (lásd: a tenger közepén a szélerőműben kínlódás etapja), de ahogy haladunk előre, úgy esik le a bonyolítás álcája: nincs ebben semmi igazán csavaros, pontosan az történik, amiről gondoljuk, hogy történni fog, pontosan ott vannak a meglepetések, ahol azokat várjuk, és ha valakinek nem esett le azonnal, hogy Neil (az amúgy zseniális Robert Pattinson) saját magáról vette le a sisakot, vagy hogy ő a kisgyerek, akit foggal körömmel meg kell védeni…. nos az nem látott még elég filmet.

Aztán jön a végkifejlet, jó nagy akcióval, a jók elnyerik méltó jutalmukat, hogy aztán a záróakkord James Bondosabb legyen bármilyen James Bond mozinál… én pedig ülök és bár nem vagyok felháborodva, mert összességében egész jól szórakoztam, tuti, hogy soha az életben nem veszem elő többet a Tenetet.

Mert ez egy zseniálisan megkomponált blöff, amit szinte bárkinek zokszó nélkül elnéznék ma a filmiparban.

De nem Christopher Nolannak. Neki nem.




Ha neked más a véleményed, ne fogd vissza magad és írd meg: simán lehet, hogy én látom rosszul az egészet.

Összegzés
Nolan még mindig nagyon tud filmet csinálni - eddig azonban történetet is tudott írni.
Ezért szerettük
  • gyönyörűen megkomponált blöff
Ezért nem
  • de csak egy blöff
7
Nagyon Jó

5
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MatyiMosat6SlowHanded-DHápéLady Scarlett Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Lady Scarlett
Vendég
Lady Scarlett

Nekem nagyon más a véleményem a filmről! Nolan a kedvenc rendezőm és eddig csak az Interstellar szirupos pátoszsága okozott csalódást, a többi film szerintem teljesen rendben van. A Tenet pedig szerintem eddig a legjobb munkája, de az időinverzitás és a temporális idővisszacsatolások…nos az még az elméleti fizikusoknak is komoly fejtörést okoz, nemhogy egy szórakozni vágyó átlagembernek, vagy egy nagyszerű rendezőnek aki megpróbált egy elméleti síkon lévő kidolgozatlan fogalmat képekben megjeleníteni. Senki más nem vállalkozott volna erre, csak Nolan. 2x vagy 3x is meg kell nézni a filmet, és nem az a lényeg, hogy “miről is szól” hanem a “hogyan is… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>

SlowHanded-D
Vendég
SlowHanded-D

Mögnéztem 😀 Azt kell mondjam, hogy nekem tetszett. (Az Interstellart direkt nem szeretem, ahogy a Felhőatlaszt sem- tudom, az nem Nolan, de hasonló okok miatt) Az elején kb fél óránál megnéztem, hol járunk a filmben és akkor láttam, hogy 2,5 órás… na, mondom, akkor ez James Bond menet lesz. Nem unatkoztam, kíváncsian vártam a fejleményeket. Egy dolgot nem értek (spoiler): Ha a csaj visszament Vietnámba kinyírni, amikor a hajón édelegtek, hogy a fenébe nyomorgott és tartotta rabként utána a “másik” csajt, aki ugye visszament a hajóra? Mert utána nem látszott, hogy inverz lett volna a csávó. Vagy ez egy olyan… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>

Mosat6
Vendég
Mosat6

Kedves HáPé!

SPOILER ALLERT:

– Neil a főhősről vette le a sisakot (John David Washington) és a kisfiút Max-nek hívták. Nem igazán értem a magyarázatod!? Vagy félreértettem?