Patriots Day (2016) – kritika

2013-ban Boston átélte a földi poklot. A tradicionális maraton célvonala előtt, nem sokkal az első befutók után, két bomba robbant. Az emberek pillanatok alatt a káosz, a rettegés és a borzalom világában találták magukat. Ártatlanok haltak meg, vagy váltak örökre rokkanttá. Életeket tépett szét a detonáció.




Jeges rémület kúszott az emberek bőre alá. Egy város, egy nemzet fogott össze, hogy kiderítsék kik állnak a szörnyűség mögött, napokig tartó hajtóvadászat indult a tettesek ellen. A rendőrség és az FBI közös erővel kutatta fel a szálakat. Peter Berg és Mark Wahlberg harmadik közös filmje ezekről kaotikus a napokról szól.

Sokak szemében USA világa és gondolkodásmódja örök szálka. Örökké vitatott, gőgös és fellengzős természete egész történelmén számos sebet ejtett. Ott van Vietnám, Afganisztán vagy épp az Öbölháború. Beavatkozása a külhoni politikai életbe sokakban vált ki ellenszenvet.

Amerika szereti a pátoszt. Szereti azokat a témákat, melyben bizonyíthat emberségből és mesélhet mindennapi hősökről. Szereti az igaz történetek súlyát, és azt kendőzetlenül bemutatni a mozikban. Szereti, ha szeretik a nemzetét. Szüksége van az elégtételre, és ezért mindent megtesz. A filmekben legfőképp. A Patriots Day kicsit mégis több.

Peter Berg filmjében kronológiai sorrendben tárja elénk mi is történt azon a véres napon, mely hazafias futással indult és szomorú véget ért.

A bombarobbantók és üldözőik macska-egér játékának kőkemény mozijában Mark Wahlberg alakítja Tommy Saunders rendőrt, aki elsőként szembesül a borzalommal. Egyike volt ugyanis a célvonalnál felügyelő szerveknek. Az ő szemszögéből követjük az eseményeket.

A robbantást elkövető két fiatal, és a nyomukba eredők roppant feszült, ugyanakkor érzelmes történetében nyomon követjük mindkét oldal történéseit. Mint anno a United 93 esetében, ezúttal is betekintést nyerünk a merénylők életébe éppúgy, mint az áldozatok, és a rendőrség tagjainak mindennapjaiba. A film legfőbb sikere, hogy eleinte több szálon indít, zavarba ejt. Idővel aztán szépen lassan összefonja a karakterek sorsait. Egyre több és több részletre derül fény, tisztul a kép a nézők előtt is. Berg precíz rendezése egy pillanatra sem oldja a feszültséget, végig a székhez szögez mozija.

Több kiemelkedő színésze van a filmnek: Wahlberg mellett jelen van John Goodman, Kevin Bacon a tőle már megszokott szerepben mint FBI vezető, valamint Michelle Monaghan és J. K. Simmons is gazdagítja a stáblistát.

A mozi cselekménye hidegvérrel rántja le a leplet egy fanatizmus befolyásolta világkép őrült eszméiről, annak katonáiról és értelmetlen tetteikről. A borzalmak hátterében megbújó, ijesztően kiszámíthatatlan eszme és követőinek cselekedetei bénítóan hatnak az egész világra. Ezzel igyekszik élni a film is. Nem a szörnyűségekre koncentrál a legfőbb vonal, hanem a mögöttes feldolgozás menetére.

Miképp élj túl egy szituációt melyben tökéletesen kiszolgáltatott vagy? Hogyan képes az ember továbbmenni, újra felállni és nem megfutamodni? Milyen embertelen áldozattal jár egy ilyen ügy felgöngyölítése? Mit élnek meg a benne érintettek? -legyen az civil, rendőr vagy épp az üldözött- Berg szemén keresztül egyáltalán nem giccsesen, csak a kötelező sémáknak megfelelően adagolva kapjuk a pátoszt, és a könnyes pillanatokat. A szemtanúk, túlélők bevonása még inkább kiemeli dokumentarista mivoltát.

Átélni egy véres rajtaütés feszítő izgalmát, vagy csak némán egymás nyakába borulva feloldani könnyeinket a film legfőbb pillanatai közé tartoznak.

A Patriots Day zenei aláfestését a Social Network Oscar-díjas párosa, Trent Reznor és Atticus Ross a Nine Inch Nails magja és leghűségesebb segítője szolgáltatja. Ez a negyedik közös munkájuk. A Facebook film, valamint a Gone Girl és a Tetovált lány újrájából már ismert hangulattal ezúttal is telibe találnak.


Na és hogy hol van az igazság és az elégtétel? Fel lehet-e dolgozni egy ilyen esetet? Miért történik ez velünk? Mire képes az ember, ha hisz valamiben, és meddig megy el igazáért? Ezekre keresi a megoldást ez a bő 135 perc úgy, hogy igazából nincs jó válasz. Marad hát a remény, a hit és a szeretet örök ereje, mely képes a pokol sötétjéből is fényes kiutat mutatni.

Értékelés:

[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .