Mass Effect: Andromeda – 10 óra játék után – teszt

Március 23-án jelenik meg az EA és a Bioware legújabb üdvöskéje, a Mass Effect: Andromeda. Az EA Access előfizetők számára azonban március 16-tól kipróbálható a játék, bizonyos keretek között. Nem teljes értékű tesztet olvashattok tehát, hanem afféle betekintést abba, hogy mire is számíthatunk következő héten amikor a játék a nagyközönség számára is elérhetővé válik.




A kipróbálható trial verziót történetbeli és időtartambeli korlátok közé szorították. 10 órán át játszhatunk a játékkal összesen, melybe beletartozik a prológus és többé-kevésbé az első bejárható idegen planéta az Eos.

A fő történetszálat csak egy bizonyos pontig teljesíthetjük, amit nem szeretnék részletezni (vagy leginkább elspoilerezni). A fő küldetés mellett kaptunk teljesíthető mellékküldetéseket is, mind az Eos-on mind pedig a játék egyik fő helyszínének számító Nexus állomáson.

De milyen is lett a Mass Effect: Andromeda?

Röviden: jó. Kicsit bővebben: lehetne jobb is. Emlékszem a sorozat harmadik részének nyitására, arra hogy szinte egyből magával ragadott a nagybetűs hangulat, és éreztem hogy valami igazán jó és izgalmas vár rám. Ehhez képest az Andromeda nem tudta ugyanezt az érzést kiváltani belőlem. Nem rossz, nem rossz de el kellett telnie egy kis időnek ahhoz hogy ráhangolódjak a játékra és érdekeljen is az amit látok.

Külcsín

Mert van mit látni az egyszer biztos! Sajnos nem vagyok abban a szerencsés helyzetben hogy a legmagasabb grafikai beállítások mellett játsszak a játékkal, megelégedtem alacsonyabb részletességgel is, de még így is jól nézett ki az összkép. A Frostbite motor teszi a dolgát rendesen, főleg ami a külső helyszíneket illeti. A belső terek is rendben vannak, az űrállomás és a hajónk belseje is csillog-villog, nem lehet rá panasz.

Amire viszont panasz lehet (és már a megjelenés előtt is sokaknál kiverte a biztosítékot ) az a karakteranimációk “gagyisága”. Legfőképp a szereplők arcjátéka hagy némi kívánnivalót maga után.

Ez annak fényében ciki igazán, hogy a fejlesztők korábban azt nyilatkozták, hogy megpróbálják a Frostbite motor határait feszegetni annak érdekében, hogy a játékosok valósághű animációkat láthassanak viszont a játékban. Ha azonban ezen túllépünk és nem arra koncentrálunk, hogy karakterünk szája épp nem akkor mozog amikor beszél, az Andromeda kétségtelenül gyönyörűen néz ki. Fórumokat olvasgatva sokan panaszkodtak a játék optimalizálatlanságára. Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy az ajánlott gépigényt is csak elég nagy jóindulattal elérő laptoppal vágtam neki a galaxisnak és így is elfogadható teljesítményt kaptam játék közben.

Belbecs

Nyilván egy 10 órás próbaverzióból nem lehet messze menő következtetéseket levonni a játék tartalmát illetően, de ebből a pár órából is látszik, hogy ami eddig jól működött a korábbi részekben (karakterek fejlesztése, csapattársak bevonása a harcokba, erőforrás gyűjtögetés) azt a fejlesztők megtartották, esetleg hozzátettek kicsit, kibővítették a lehetőségeket.

A fejlődési rendszer még mindig a tapasztalati pontok gyűjtögetésén alapszik. Szintlépéskor a kapott képességpontokat három nagy “képességfa” között válogatva használhatjuk fel. Ezeket nevezhetjük szakismeretnek is. Ez a három szakismeret a harci képességeinket (combat), a biotikus képességeinket (biotics) és a tech képességeink (tech) tartalmazzák. Ezeken belül is nagyon sok lehetőségünk van fejlődni, minden képességfához hozzá való képességek társulnak, amiket szintén több fokozaton keresztül lehet fejleszteni. Megéri több szakismeretet egyidejűleg erősíteni, hiszen így tudjuk kinyitni a hozzájuk kapcsolódó profilokat, amik leginkább a játék kasztjainak felelnek meg.

Az előző részekhez hasonlóan ismét lehetőségünk van nyersanyagok és különböző tárgyak (fegyver komponensek, tervrajzok, lőszertípusok) gyűjtésére is.

A nyersanyagokat ezúttal azonban nem a hajónkról a bolygó felszínére lőtt szondákkal bányászhatunk, hanem a Nomad terepjárónk segítségével bányász telepeket telepíthetünk az ásványi anyagokban gazdag területre (ezeket egyébként térképünk is jelzi számunkra). A különböző tárgyakat (vagy komponenseket) továbbra is a bolygó felszínén található tárolókból és legyőzött ellenfelektől vehetjük el.

Újdonság az egyes bolygók élhetőségi mutatóinak megjelenése is. Mivel a történet szerint az emberiség új lakható bolygót keres magának, a bolygók élet fenntartásához szükséges mutatóinak javítása kulcsszerepet kap. Mind fő, mind pedig mellékküldetésekkel tudunk javítani ezen a mutatón. Utóbbiakból a kipróbálható trial verzióban leggyakrabban az előretolt bázis lehívásával találkoztam. Itt tudjuk utunk során feltölteni készleteinket és védelmet kapunk a bolygó felszíni zord időjárástól is. Belefutottam egy olyan oázisba is ami mellé ha minden kondíció teljesül (ezek a feltételek számomra nem voltak világosak), települést hozhatunk létre. Sajnos nem tudtam kipróbálni milyen lenne egy kolónia létrehozása, de remélem a teljes verzióban sok hasonló játékelemet kapunk majd.

Összegzés

Pár óra játék után nehéz megítélni a játékot (persze bármilyen más játékot is). Tetszettek az új játékelemek, de ennyi idő alatt nem lehet arra következtetni hogy mennyire lesznek repetitívek, mennyire fog unalomba fulladni a dolog. A párbeszédek hozzák az elvárható szintet, ahogy a grafika is (valószínűleg méretes javítás fog érkezni az első nap).


A Mass Effect hangulat lassan kapott el játék közben és akkor is inkább csak hullámokban tört rám. Pár óra játék után azt tudom mondani a Mass Effect: Andromeda-ra hogy átlagos. Aztán lehet ez a teljes verzió megjelenésével meg fog változni a véleményem, a játék pontszámát tehát ne vegyétek kőbe vésettnek. Én jól szórakoztam a kipróbálható verzióval, de maradéktalanul nem győzött meg a játék.

Értékelés:

[fb_button]

4
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
H_PA voice of reason Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

A voice of reason
Vendég
A voice of reason

Meg ne haragudj de nem csak terjedelmében nagyon sovány ez így a feldolgozandó alapanyaghoz képest (tartalmilag is), de 10 óra után tesztet írni egy Mass Effect-ről, akármelyikről, csak az “én-én-én gyorsan én legyek az első”-t üvölti magáról, nem azt hogy te tudsz is írni róla. Preview-nak esetleg, de teszt?! Kicsit nagyképűen jön le…