Kiéhezettek (2016) – kritika

M.R. Carey című nagysikerű könyve alapján készült film az „újgeneraciós” zombi filmek egyik ékköve. A szereposztásban az alkotó, Colm McCarthy, aki több ismert sorozat elkészítésében is részt vett,  két ismertebb filmcsillaggal készítette el legújabb mozifilmjét, Gemma Artertonnal (Boszorkányvadászok, Perzsia hercege) és Glenn Close Golden Globe-díjas színésznővel (101 kiskutya, A hatalom hálójában). A filmet 2016-ban mutattak be a mozikban.




Aki a klasszikus zombi filmeken nőtt fel, annak furcsa lehet, ha egy “élőhalott” fut vagy “alvó üzemmódban” vegetál, ha épp nincs potenciális eledel a közelben.
A rendező ügyesen mutatja be az író által elképzelt “szuper-intelligens”, gondolkodó, második generációs zombikat.

A sztori Angliában játszódik, egy poszt-apokaliptikus városban. Az emberiség nagy részét egy gomba jellegű vírus zombivá tette. A film egy kísérleti börtönre emlékeztető bázison kezdődik, ahol a cellájukban ébresztgetik az ifjú fertőzötteket. Közülük a szelídségével és értelmével kitűnik egy kislány, aki a történet főhőse lesz. A gyerekek biztonsági székekhez szíjazva tanítási órákon vesznek részt, éjszaka pedig elzárva a saját cellájukban töltik az idejüket. Kísérleteket végeznek velük, mivel az értelmi képességük meglehetősen hasonlít az emberekéhez. Glenn Close nagyszerűen formálja meg a  tudós szerepét, aki próbálja megtalálni az vírus ellenszerét.

Kiéhezettek voltunk már egy ilyen filmre

A történet szempontjából a szerepe ellenszenves, de valahol érthető is, mert a „gyerekek” megölésével az emberiséget akarja szolgálni. Színésztársának, Gemma Artertonnak a karaktere sokkal szimpatikusabb.  Egy tanítónőt alakít, aki a zombi gyerekeket tanítja, s munkája során nagyon megkedveli az egyik fekete bőrű kislányt, történetünk főhősét, elfelejtve, hogy mi is a lány valójában. Egy alkalommal a kislány is a tudósnő boncasztalához kerül, de a kísérletet megakadályozva a tanárnő megmenti a gyermeket.

Miután a zombi-apokalipszis eléri azt a katonai bázist, ahol a kísérletek folynak, a film további része egy menekülésről szól, amiben egy maroknyi katona, a két nővel és a főszereplő kislánnyal együtt megpróbálnak eljutni egy menedékhelyre.

A filmben vannak helyzetek, melyekre bár válasz nem érkezik, kérdéseket vetnek fel az emberben. (Pl.a gomba, ami megfertőzte az emberiséget, hogyan jött létre, illetve a várandós anyákra miért nincs hatással, csak a magzatra, aki így félzombivá válik.)

Nem érdemes más hasonló témájú filmmel összehasonlítani, mert a 90-es évek zombi-kultusza evolúciós szinteket ugrott napjainkban, ahogy például láttuk a Z Világháború című filmben Brad Pittel (hamarosan a következő rész is a mozikba kerül). Alapvetően a zombik felbukkanásai és a menekülés izgalma végig fenntartják bennünk a feszültség érzését.


A film vége elég meglepőre sikerült, de ezt döntse el mindenki, hogy mennyire ért egyet a befejezéssel. Aki kedveli az újdonságot, szomjazza a zombik éhségtől ziháló, hörgő hangjait, annak mindenképpen ajánlom a filmet.
-Soós Zoltán-

Értékelés:

[fb_button]

1
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
wine2 Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

wine2
Vendég
wine2

Azt nem értem kedves Zoltán, hogy miért 3,5 csillagot kapott tőled a film, pedig nem igazán nevezel meg negatívumokat. “A rendező ügyesen mutatja be…” “…végig fenntartják bennünk a feszültség érzését.”
vagy csak a vége miatt, ami “elég meglepőre sikerült”? Én magam el voltam ájulva a filmtől és a könyvtől egyaránt.