Hell or High Water (A préri urai) (2016) – kritika

Cowboyok, olajmezők, kiégett prérik, kisvárosi bankok, és mindenkinek van fegyvere. Az idei Oscaron a legjobb filmek között induló Hell or High Water Amerika egyik legszegényebb sarkában játszódik, Nyugat-Texasban.




Tanner (Ben Foster) és Toby Howard (Chris Pine) is itt nőttek fel. Édesanyjuk halála után a földjük a Texas Midland Bank jelzáloga alá került, ezért a két testvér minden követ (értsd: bankot) megmozgat hogy visszaszerezze a földet ami alatt a sokat érő olaj van. Tanner az idősebb, börtön járta, kicsapongó és vad, egyetlen célja, hogy segítsen az öccsének, aki viszont a gyerekeinek akar egy sokkal szebb és élhetőbb jövőt biztosítani.

Toby józanabb és higgadtabb mint bátyja, de a történet során kiderül hogy a két testvér egymás nélkül nem ér semmit ezen a vidéken. A történet másik párosát Hamilton sheriff (Jeff Bridges) és Alberto ranger (Gil Birmingham) alkotja. Hamilton néhány héttel a nyugdíjazása előtt álló vén csont, aki a fiúk bankrablásaival élete utolsó ügyét göngyölíti fel. Személyében megtestesül a helyi átlag amerikai a maga mexikói és indián ellenességével, például ezért is ironikus a filmben amikor a fiúk a lopott pénzüket egy indián kaszinóba viszik tisztára mosni.

A Hell or High Water egy karakterközpontú modernkori western-dráma, amiben a két főszereplő motivációi mellett betekintést nyerünk abba a nyugat- texasi kilátástalanságba, ahol az emberek gyanakvóak, előbb lőnek mint kérdeznek, a bankok élősködése miatt pedig napról-napra élnek, és David Mackenzie mindezt realisztikusan tálalja nekünk.

Bár maga a forgatókönyv nem valami nagy durranás, a dialógusokban felfedezhető a Sicario-t is jegyző Taylor Sheridan Sons of Anarchy-s múltja. A felvételek magával ragadóak: A fakó színek visszaadják a texasi vidék kiégettségét, amin keresztül még jobban bele tudjuk képzelni magunkat a történetbe. Ezt tovább erősíti a zene is amit Nick Cave és Warren Ellis szerzett. Vontatott, baljós hegedűszólamok kísérik a jeleneteket amikor nem valami mostani country radio hit szól.

A stáb többi tagja mellett a színészek is láthatóan oda tették magukat. Chris Pine-nak kellett hoznia a legmélyebb karaktert, ezért a korábbi Jack Ryan-ja után ez a szerepe sikeresen be is emelte őt a (rozmárhangú) Jeff Bridges és Ben Foster közé, akik láthatóan élvezték a játékot. Nem véletlenül nyilatkozta Ben Foster, hogy a forgatások előtt erre a vidékre költözött ahova minden nap kijárt lövöldözni a puskájával.

Minden pozitívum mellet a történet egyszerűségét mégsem lehet a film főbenjáró bűnének felróni, mert egy ilyen egyszerű történetvezetéssel lehet a legegyszerűbben bemutatni ezt a fajta karakterfejlődést.

A főszereplőket minden írásba foglalt jogi törvény ellenére a legmélyebb morális elv hajtja, és ez az ami szöget üt a fejünkbe a film nézése közben: Vajon mi is ezt tennénk az ő helyükben? Erre ad választ a lezárás ami szépen lekerekíti az egészet.



A Hell or High Water itthoni megjelenéséről egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy március 17-től elérhető lesz szinkronosan az HBO Go felületén, amitől számítva nem az a kérdés hogy meg kell e nézni, hanem az hogy mikor.

Értékelés:

[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .