Get Even (2017) – játékteszt

A lengyel The Farm 51 még 2014-ben jelentette be a Get Even készülését, a program azonban hosszas hallgatás után csak 2017-ben jelenhetett meg a Bandai Namco gondozásában. De vajon megérte-e ennyit várni a játékra?




A Get Even műfaját tekintve egy történetközpontú pszicho-thriller sci-fi elemekkel, ami kifejezetten érdekes választás a fejlesztők részéről, főleg előző játékaik tükrében. Ha megnézzük, eddig a The Farm 51-nek leginkább olyan run and gun címeket köszönhettünk, mint a Painkiller Hell & Damnation vagy épp a NecroVision, melyek közül egyik sem az összetett történetével és a mély karaktereivel hódította el a játékosok szívét. Mindezek után engem kifejezetten meglepett, hogy a Get Even története kifejezetten izgalmasra és érdekesre sikeredett. De ne rohanjunk ennyire előre!

Töréspont
A játék során Cole Blacket, a marcona zsoldost alakítjuk, a fejlesztők pedig már az elején bedobnak minket a mély vízbe: egy lányt kell megmentenünk, akit rejtélyes okokból elraboltak, és egy bombát erősítettek a mellkasára. Az akció természetesen nem sikerül, mi pedig egy fura elmegyógyintézetbe térünk magunkhoz, egy, a fejünkre erősített VR sisakkal, a Pandorával. Nem kell sokat várnunk, és hamarosan megjelenik egy titokzatos idegen, aki saját magát Rednek hívja, velünk kizárólag képernyőkön keresztül hajlandó kommunikálni, és állítása szerint ő fog minket kezelni a Pandora segítségével.

Mint az hamar kiderül, a sisak ugyanis képes manipulálni az agyunkat, a memóriánkat, így segítségével újraélhetjük az egyes emlékeinket.

A feladat innentől kezdve papíron nagyon egyszerű lesz: ki kell derítenünk, mi történt a balul sikerült túszmentés végén, illetve azt is szeretnének megtudni, hogy úgy egyáltalán kik és miért rabolták el azt a szerencsétlen lányt.

A történet maga két szálon halad előre. Egyrészt az elmegyógyintézetben bolyongunk és próbálunk kijutni onnan, másrészt pedig az emlékeinket éljük újra, és próbáljuk kibogozni, mi minden történt a múltban, ami végül az emberrabláshoz és a balul elsült kiszabadítási kísérlethez vezetett. Bár mindkét helyszínen találkozhatunk ellenfelekkel, hiszen a jelenben más páciensek törnek az életünkre, míg az egyes emlékekben profi zsoldosok lesnek ránk, eszeveszett akcióorgiára senki se számítson. A Get Evenben inkább az atmoszférán és a lassan kibontakozó történeten van a hangsúly.

A múlt nyomában
A nyomozás során a legjobb barátunk a meglepően sokoldalú okostelefonunk lesz. A hasznos készülék rendelkezik többek között műholdas térképpel (ez mutatja az ellenfelek helyét is), UV lámpával, amivel vér- vagy lábnyomokat követhetünk, infra kamerával, bizonyíték szkennerrel, és természetesen SMS-eket is fogadni tud, ha minden kötél szakad. A telefon mellé pedig kapunk egy csak a fejünkben létező szobát is, ahol a Pandóra rendszerezi az egyes emlékekkel kapcsolatos bizonyítékokat, elolvasott dokumentumokat, kiemelve a köztük lévő összefüggéseket is.

További érdekesség, hogy minden emlékben található egy számzáras ajtóval lezárt helyiség.

A kombinációt nem tudjuk, ezt csak akkor kapjuk meg, ha az adott emlékből minden bizonyítékot összegyűjtöttünk, ezután viszont már senki és semmi nem tud megállítani minket, ha vissza akarunk menni és vetni egy pillantást az eddig lezárt szobára. Itt vár minket egy extra fegyver, ami nem olyan nagy szám, illetve egy, az adott emlékhez kapcsolható kiegészítő párbeszédfoszlány is.
Természetesen nem kötelező minden bizonyítékot beszkennelni és minden dokumentumot végigolvasni, de aki ezt nem teszi meg, az a játék talán legerősebb pontját hagyja ki. A készítők ugyanis mesterien adagolják az információkat az egész végigjátszás alatt. Egy-egy emlék előtt általában bedobnak egy csomó, látszólag egymástól teljesen független dokumentumot, aztán ahogy kibontakozik az adott emlék, úgy lesz egyre világosabb, hogy az egyes nyomoknak, képeknek, kinyomtatott e-maileknek és rendőrségi jelentéseknek mégis mi közük egymáshoz. Ahogy haladunk előre, egyre több kérdésünkre kapunk választ, de valahogy mindig van egy következő rejtély, egy újabb kérdőjel, ami nem hagy nyugodni, amire még választ akarunk kapni, mielőtt kilépnénk a játékból.

Háborgó elménk mélyén
Bár a Get Even elsősorban történetközpontú játék, azért vannak benne olyan részek is, amikor előkerülnek a rosszfiúk. Ők lehetnek egyrészt más ápoltak az elmegyógyintézetből vagy zsoldosok az emlékekből, ahogy azt már említettem. Hogy hogyan bánunk el velük, az ránk van bízva. Ha valaki a finomabb megoldásokat kedveli, lopakodhat, de az összes rosszarcú halomra lövése is egy járható út.

Hogy megvédhessük magunkat, a fejlesztők összesen kilenc féle fegyvert bocsátanak a rendelkezésünkre.

Akad ezek között hangtompítós pisztoly, gépfegyver, mesterlövészpuska, számszeríj, valamint egy kifejezetten érdekes és modern cucc, a CornerGun. Ez utóbbi lényegében egy váz, aminek a segítségével 90 fokban el tudjuk forgatni a fegyverünket, így anélkül végezhetünk az ellenségeinkkel, hogy nekünk el kéne hagyni a fedezék biztonságát.
Az akciójelenetek maguk viszont kifejezetten gyengére sikeredtek sajnos. A mesterséges intelligencia nem kifejezetten remekel, és maguk az összecsapások is meglehetősen unalmasak. A legtöbb esetben annyiból áll az egész, hogy kuksolunk a fedezékünkbe a CornerGunnal, és akit meglátunk, azt leszedjük. Igaz, nem ezen van a hangsúly, de én azért kifejezetten örültem volna, ha valamivel izgalmasabb, összeszedettebb harcokat kapunk.

Széteső képek
A játék grafikája felemás. Zárt terekben nagyon pofás látvány tárul elénk az összefirkált falakkal vagy épp az elmegyógyintézet kihalt, rohadásnak indult folyosóival, de valahogy nyílt téren már nem remekel ennyire a játék. Szintén elég érdekesen néz ki Black keze, amikor a mobilját fogja, valamint az ellenfelek animációjára is ráfért volna még egy kis csiszolás.

A zenét illetve a szinkront viszont nagyon eltalálták a készítők.

A főszereplők közül mind Black mind Red szinkronhangja remek munkát végzett, de igazából egyik szereplőre sem lehet panasz. A zene általában halk, meghúzódik a háttérben, de a megfelelő helyeken remek feszültséget tud kelteni. Egyre csak gyorsul és hangosodik, miközben mi rohanunk a vélt vagy valós megoldás felé, és közben magunk se tudjuk, kíváncsiak vagyunk-e egyáltalán arra, ami a következő ajtó mögött vár minket.



Összegzés
A Get Even egy kifejezetten érdekes játék lett a hibái ellenére is, szerintem a nyári uborkaszezon egyik nagy meglepetése lett belőle. Igaz, hogy a grafika néhol kopottas, a harcok pedig közel sem hozzák azt az élményt, amit a fejlesztők korábbi játékaiban, de ezeket a hátrányokat bőven ellensúlyozza a játék nyomasztó hangulata, zenéje és története.
Összefoglalva tehát azoknak ajánlanám elsősorban a Get Even megvételét, akik kedvelik a történetközpontú, atmoszférikus játékokat, és nem bánják, ha cserébe be kell áldozniuk a pörgős játékmenetet és a dinamikus, adrenalinpumpáló harcokat.

Értékelés:

[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .