Fable Fortune – (béta) teszt és bemutató

Repül az idő, már három éves volt a Hearthstone március 11-én, pedig mintha csak ma kezdtem volna játszani vele. Bizony, elröpült már három esztendő, túl vagyunk megannyi kiegészítőn, kalandon, no és persze paklivásárláson.




Nagyon nem mennék bele -hisz mégsem a Hearthstone-ról szól a cikk-, de érezhetően lanyhul a lelkesedés a játék iránt. Talán rossz irányba halad a fejlesztés, talán csak múlik a varázs (én azt mondanám, hogy mindkettő együttes hatásáról van szó), de csökken a játékosbázis, nőnek az árak, és a f2p játékosok helyzete egyre nehezebb, ha nem lehetetlen.

Aki az elejétől fogva játszik, az talán még tud lépést tartani, de aki mostanában csatlakozott be, azt a Mamut éve jó eséllyel el is riasztja majd, hisz közel 500 kártya érkezik idén (mind kieg formájában, nem lesz kalandozás), ezt vásárlás nélkül megúszni szinte kizárt.

Szerencsére vannak alternatívák, ott a The Elder Scrolls: Legends, a Gwent is erősödik, s nem érdemes megfeledkezni az Eternal-ról, vagy épp a Magic-ről sem. Mindegyik magával ragadó, de ha valaki a Hearthstone-hoz hasonló igazán “mesés” atmoszférát keresi, no azt igazán egyikben sem fogja megtalálni. Épp ezért vártam már jó ideje, hogy rátehessem mocskos kis mancsomat a Fable Fortune-ra, s ami késik, nem múlik: végre megérkezett az e-mail, benne a béta kulccsal, hát izzítottam a Steam-et és már töltöttem is le a játékot.

Az első és legfontosabb, amit érdemes gyorsan leszögezni, hogy a béta még alfa állapotban van, többször előfordultak bugok a játék során, noha semmi olyan nem történt, ami jelentősen rontotta volna a játékélményt (késő, elmaradozó hangok voltak a jellemzőek, egyszer-egyszer visszalépett a főmenübe ellenfél keresésekor, de nagyjából ennyi). Ami miatt inkább érezhető, hogy még messze a megjelenésre kész végső változat, az az, hogy tengernyi tartalom hiányzik. Nincs egyjátékos kampány, nincs tutorial, nincs barátlista és a meglévő elemeken is kell még csiszolni -főképp használhatóság szempontjából-.
questresolViszont nem mondhatok mást, hogy ezektől a hiányosságtól a Fable Fortune jelenlegi állapotában nem más, mint egy csiszolatlan gyémánt. Sokat kell még rajta dolgozni, de ha egyszer kész lesz, akkor bizony átmozgatja majd a mezőnyt. Lássuk, mit érdemes tudni, mielőtt belevágtok a játékba.

Fable Fortune – az alapok

Példaképp maradjunk a Hearthstone-nál, mégiscsak az a legnépszerűbb napjainkban (még). Szóval ha már játszottál HS-el, akkor nagyjából itt is ki fogod ismerni magad elég gyorsan. Az alapfelállás ugyanaz: két hős küzd egymás ellen, mindkettő 30 életponttal indulva. Amelyiknek előbb elfogy, az veszít. Ehhez unit-okat (~minion) pakolhatunk, spellekkel dobálózhatunk, amik aranyba (~mana) kerülnek szóval ebből a szempontból a jól megszokott játékmenet vár ránk.

Hat hős áll a rendelkezésünkre (egyelőre legalábbis, könnyen lehet, hogy a megjelenésig ez még bővülni fog). Ezek a hősök a következők (zárójelben a hero powerek olvashatóak): az Alchemist (tesz egy Vial-t -ampullát, azaz valamilyen kis spellt- a kezünkbe), a Gravedigger (megidéz egy 1/1-es lényt, ami azonnal képes támadni, de a kör végén elpusztul), a Knight (megidéz egy 1/1-es unitot), a Mercant (ad egy aranyat a kezünkbe, HS nyelven kapsz egy coin-t), a Prophet (2-t gyógyít), és a Shapeshifter (1-et sebez).

A hero powerek használata két aranyba fáj.

A paklink összeállítása is ismerős lesz: 30 lapot kell összevadásznunk, részben neutral, részben class kártyákból, itt is hamar kiismerjük majd magunkat, pláne, hogy még nagyon kevés lap áll rendelkezésre.

A játékmenet

Noha jó pár elem egy az egyben Hearthstone-ból átvett (miért is változtatni azon, ami működik), vannak újdonságok, méghozzá szépszerével. Ez még önmagában nem feltétlen jó hír, hiszen attól, hogy valamin újítanak -vagy túlbonyolítják- még nem lesz jobb. Szerencsére a Fortune megoldásai jól működnek, kézenfekvőek, kéz alá simulnak.

Az egyik ilyen, az maga a hero power, szigorúan véve ugyanis ebből nem egy van, hanem kettő. Ide tették ugyanis a Guard (Taunt) lehetőséget a fejlesztők. Egy aranyért bármely lényünkre rávarázsolhatjuk, ugyanúgy működik, mint a Taunt a HS-ben. Önmagában tehát guard-dal rendelkező lény nincs, olyan azonban létezik, amely egy másikra tesz, amikor játékba hozzuk.

Noha a játékmenet valóban hasonlatos a Hearthstone-hoz, a behozott új elemek és lehetőségek színessé teszik a csatát.

Ezek közül a legizgalmasabb a Quest. Minden mérkőzés elején kiválaszthatjuk, hogy milyen küldetést szeretnénk végrehajtani (például: kijátszunk 4 olyan lényt, ami 4, vagy kevesebb aranyba kerül, vagy legalább 4 lényre teszünk Guard-ot, és így tovább és így tovább). Amikor ezt a célt elérjük meccs közben, akkor választhatunk: jó, vagy rossz irányba indulunk, milyen jutalmat kérünk.

Ezzel a hero power erősödik, mi pedig kiválaszthatjuk a következő feladatot (összesen egy mérkőzés alatt hármat), aminek a teljesítése esetén még jobb lesz hősünk egyedi képessége. De nem csak ennyi történik: kapunk 1-1 Morality pontot is minden quest teljesítése után.
questresolEz persze nem csak dísznek jó (ott világítanak a megszerzett pontok hősünk alatt), hanem bizonyos kártyákat is befolyásolnak, méghozzá azokat, amik Morality felirattal rendelkeznek. Amennyiben elegendő pontunk van, akkor ezek a lények plusz dolgokat csinálnak, buffolnak – transzformálódnak amikor játékba hozzuk őket (pl. 1 pont esetén mindkét szomszédos lény kap +1/+1-et, 2 pont esetén viszont +2/+2 a jutalom, de nem a mellette lévőkre teszi, hanem saját magára, van amelyik lény ad két spellt a kezünkbe 1 pontnál, kettőnél viszon buffol, stb, stb, a lehetőségek adottak, hogy ez egy izgalmas eleme legyen a játéknak).

Apropó feliratok. A szokásos címekkel találkozhatunk (picit szokni kell az új megnevezéseket, de hamar bele lehet jönni), megtalálható a Battlecry (Big entrance), a Deathrattle (Last Laugh), a Silence (Silence), a Freeze (Stun), a Charge (Rush), de találkozhatunk újakkal, mint amilyen például a Zeal, ami akkor érvényes effekt, ha az adott lény életereje a maximumon van, azaz nem sebeződött.

Ha esetleg mélyebben beleásnád magad, akkor ezen az oldalon meg tudod nézni, hogy milyen kulcsszavakkal találkozhatsz.

A játékélmény

Az együtt töltött jó pár órányi játék során erős kettősség volt bennem.

Nagyon nehéz ugyanis eltekinteni attól, hogy a játék még mindig mennyire kezdetleges állapotban van.

Az agyam tudja ugyan, hogy ez egy béta (még mindig inkább alfa-béta), de a szemem hozzászokott a Hearthstone-hoz és a ahhoz, hogy tartalom jön szembe tartalom hátán (még ha az a tartalom nem is feltétlen minőségi minden esetben). Ez itt még nincs. Így pedig egy kicsit hiányzik belőle az élet is (és ezt nem csak az ellenfelekre értem, hanem az egészre. Több zene, több hang -jóval több hang-, barátok, chat, toplista, bármilyen közösségi lét, akár csak egy well played játék közben, bármi), és csak remélni merem, hogy ezen a téren is lesz fejlesztés a megjelenésig.

Ugyanakkor ha lecsupaszítom és csak magát a játékot nézem, a tényleges meccset, akkor nagyon bizakodó vagyok. Hangulatos, szép (nagyon jól áll neki ez az ál-3D), kell gondolkodni, vajmi keveset ér a szerencse és már most kaptunk egy baromi jól működő coop módot, amit mindenképp próbáljatok ki, mert rendkívül élvezetes.

Menet közben érkezett egy random event is (amolyan brawl módra), ami megint egy üde színfolt volt (noha nem volt túlbonyolítva, csupán annyi volt benne a csavar, hogy minden körben felcserélődtek az életpontok és a támadáspontok a lényeknél), így egy kis fantáziával simán megtölthetik rengeteg tartalommal a játékot megjelenésig. Azonban még így is simán magába tudott szippantani a játék, a hangulat, órák után se éreztem azt, hogy na most köszönöm, elég volt, meguntam.

Összegzés

Sajnálatos, hogy a béta alatt összegyűjtögetett dolgaink mennek majd a kukába megjelenés előtt (a vásárlás ez alól kivétel, ugyanannyi paklit kapunk majd induláskor, de a lapokat akkor se tarthatjuk meg), mert alapvetően nem nehéz paklikat bontogatni. 1 csomag kártya 1000 ezüstbe kerül, ez nagyjából 6 győzelmet jelent. Szokás szerint egy pakli 5 kártyát tartalmaz, amiből az egyik biztosan rare (vagy jobb), és az egyik pedig biztosan epic (vagy jobb).

A játékban amúgy hatféle kártyagyakoriság létezik: Basic (szürke), Common (zöld), Rare (kék), Epic (lila), Mythic (arany), Fabled (vörös).


A Fable Fortune-ból még bármi lehet. Messze még a végleges megjelenés (jó, ha az év vége felé kijön, de azon se lennék meglepődve, ha csak jövőre érnének el odáig a készítők) és rengeteg még a tennivaló, de már a jelenlegi állapot is rendkívül biztató. Engem megvettek, követni fogom a történéseket és csak remélni merem, hogy innen már sima út vezet a sikerig, mert végre jött egy olyan kártyajáték, aminél úgy érzem, hogy újra szívesen “elpocsékolnék” rá pár száz órát az életemből.
[fb_button]

 

2
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Roland Hüsebeasty Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

beasty
Vendég
beasty

Sajnos az egyik legegyszerűbb és ennél fogva könnyen játszható és nagyon jó (számomra egyik legjobb) kártyajátékról, az Order & Chaos Duels-ről mindig elfelejtkeznek…

Roland Hüse
Vendég
Roland Hüse

Már kezdtem örülni, hogy új Fable játék jön, erre csak ez 🙁