Így vegyél videokártyát!




Kétféle (azaz egész pontosan négyféle) ember létezik, ha asztali számítógép vásárlásról van szó: aki kimondottan munkára vesz gépet és aki játékra (és munkára). Továbbá vannak, akik elballagnak és vesznek egy készre összerakott PC-t, amit csak haza kell vinni, bedugni és lehet is használni, no meg vannak a bütykölők, akik maguk állítják össze a masinájukat azokból az alkatrészekből, amiket a legjobbnak vélnek – az adott költségvetéshez képest persze.

Én most azoknak szeretnék segítő jobbot nyújtani, akik az utóbbi kategóriába tartoznak és azzal a céllal állnak neki az összerakásnak (vagy bővítésnek), hogy belevessék magukat a játékok csodálatos, ámde irgalmat nem ismerő, teljesítményzabáló világába. A processzor kiválasztása mellett ugyanis a legnagyobb agyalást a megfelelő videokártya megszerzése okozza, hisz talán nincs még egy olyan periféria, ami ekkora hatással lenne a teljesítményre, mindezt úgy, hogy ha nem húzunk meg egy lélektani határt, akkor az árcédula olyan hosszú lesz, hogy a végén összekeverjük azt az ötöslottó joker számával.

Elsőként nézzük az alapokat. Ha rám hallgattok, akkor a videokártya kiválasztása az utolsó lépés, egy egyszerű oknál fogva. Sokkal könnyebb dolgotok lesz, ha tudjátok, hogy mennyiből gazdálkodhattok, ha ugyanis ezzel kezditek az összeállítás beszerzését, akkor könnyen abba a hibába eshettek, hogy a büdzsé felét azonnal elköltitek a grafikus vezérlőre – így pedig nehéz lesz összeállítani egy kiegyensúlyozott számítógépet. Ha eddig a pontig eljutottatok, akkor a helyzet már nem is olyan bonyolult. Azt azért érdemes észben tartani, hogy az egyensúly, akárcsak az élet minden területén, itt is nagyon fontos. Hiába vásároltok be 32 GiB RAM-ot, ha mellé egy Core2 Duo kerül, és ugyanígy igaz, hogy az R9 295X2 sem sokat ér, ha mellette 1 GiB memória muzsikál. Erről azonban egy későbbi cikkünkben részletesen szót ejtünk majd.

Elérkeztünk tehát arra a pontra, amikor tudod, hogy mekkora kerettel rendelkezel a videokártyát illetően. Mondom a rossz hírt: nem lesz elég. Mert nincs még egy olyan periféria, amire annyira igaz lenne, hogy csak egy kicsivel drágább, de mennyivel jobb… mint a grafikus vezérlőre. Úgyhogy hiába tiltakozol, úgyis megtoldod majd az összeget.

De ez -hangozzék bármilyen furcsán- így van jól. Videokártyát, (akárcsak tévét, vagy telefont) az ember nem három hónapra vesz, jogos elvárás az, hogy az igényeinket hosszú távon kielégítse a termék. Ezzel együtt is, tényleg muszáj meghúzni a határok, én most három kategóriát jelöltem ki, amelyekből mindenki megtalálja a számára (pénztárca)baráti kártyát. Hogy AMD vagy nVidia gyártmány, az most teljesen lényegtelen, a márkahűség ebben a kérdésben hatalmas luxus (hisz még csak a kártya oldalán lévő feliratot se látjuk majd), az egyetlen, ami számít az a teljesítmény.

AMD-Nvidia-Feature

AMD vagy nVidia?

  • Videokártya 30.000 Ft-ig.

    Vitathatatlanul a legnehezebb kategória, kevés pénzért nagy csodát várunk, ez pedig nehezen megvalósítható, de akár úgy is fogalmazhatok, hogy lehetetlen. Mivel elsősorban játékokhoz keresünk kártyát, ezen az áron erős kompromisszumokat kell kötnünk, no és persze azt is kell fogadni, hogy 10-20 ezer környékén nincsen épkézláb megoldás. Harmincezres magasságban két kártya jöhet szóba, az egyik az nVidia Geforce GTX 750Ti, a másik az AMD R7 360. Mindkét kártya relatíve jó teljesítményre képes (az árához mérten természetesen), de arra nagyon ügyeljünk, hogy a 2 GiB DDR5 memóriával szerelt verziót vegyük, bármelyikre is tennénk le a voksunkat.

  • Videokártya 50.000 Ft-ig

    A világ megnyílik, a lehetőségek tárháza pedig szinte végtelenné válik – gondolhatnánk, s nem is járunk messze az igazságtól. Az egyetlen fájó pont, hogy ebben az árkategóriában sem találunk olyan kártyát, amivel vígan elmuzsikál a gépünk évekig és ami legújabb játékokat FullHD-ben, maximum részletességgel futtatja, nem hogy most, de mondjuk jövő ilyenkor. Viszont ennyiért már találunk olyan megoldást, amivel élvezhetjük az elénk táruló látványt, megfelelő beállításokkal. A első ilyen a tavalyi év slágerkártyája, az igazi mindenes igavonó, az nVidia Geforce GTX 950 (2 GiB DDR5 memóriával). Ha inkább az AMD felé kacsintgatnánk, bátran megtehetjük, hiszen éppoly jó ajánlat az R7 370, főleg a maga 4 GiB RAM-jával. Mindkét kártya elboldogul a mai játékokkal, de csak kompromisszumokkal, ráadásul azzal számolnunk kell, hogy egy-másfél év múlva már szűk keresztmetszetei lesznek gépünknek, úgyhogy jó eséllyel cserélnünk kell majd.

  • Videokártya 80.000 Ft-ig

    Ezzel pedig elérkeztünk abba az árkategóriába, ahol már az izmosabb teljesítménnyel rendelkező kártyák közül válogathatunk. Kivételesen nem a büdzsé felső határát kapargatva mindjárt szembe is jön két jómadár: a Gefroce GTX 960 illetve az R9 380, mindkettő 4 GiB memóriával megtűzdelve. Ezen két kártya különböző változatai terpeszkednek javarészt ebben az ársávban, nagyon mellélőni egyikkel sem tudunk.

  • A határ a csillagos ég

    Na jó, költői túlzásba estem, de valahol tény ami tény: nehezen tudunk eleget költeni egy jó videokártyára. Ha nem számítanak a piszkos anyagiak, akkor (nagyon) hosszútávra is berendezkedhetünk és több százezer forintból összerakhatunk egy combos SLI vagy Crossfire megoldást, de már 100 ezer forint környékén is jó két évre be vagyunk biztosítva egy GTX 970 vagy egy R9 390 megvételével. Nagyobb magasságokba emelkedve találunk GTX 980-at (konfigurációtól függően 140 és 300 ezer forint között), de a maximalisták választhatják akár a Titan-t is, szerény 12 GiB memóriával közel négyszázezerért.

    UPDATE: A napokban bejelentette az nVidia a Pascal szériát, amiről bővebben itt olvashattok: jön az nVidia GTX1080/GTX1070.



A választás tehát nem könnyű, de ha sikerült egy szintre játszani a pénztárcánk nyújtotta lehetőségeket és az igényeinket, akkor nem is lehetetlen. Bár a világ összes pénzét el lehet költeni grafikus vezérlőre, nem feltétlen érdemes, hiszen jövőre úgyis jönnek az újak, a jobbak… amik jobban megérik a pénzüket.
[fb_button]

10
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
HesstegWindowstunginevemsenkiGábor Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Vill
Vendég
Vill

Hol van innen a 980 Ti? A telyesítménye megközelíti a Titánét de az ára fele akkora…

Haresz
Vendég
Haresz

Sziasztok.
A 80.000-ig kategoriába a R9 380x is belefér és a simánál 13-14% jobb

zsloti
Vendég
zsloti

A harminc ezres kategória inkább negyven 🙁

nevemsenki
Vendég
nevemsenki

Hiányosnak érzem a cikket.
A nyakunkon a dx12 és az nvidiának nincsen ilyen vasa. Szoftveresen driverrel megoldották de az nem ugyanaz.
Ha valaki most azonnal akar venni az csak amd lehet, hacsak nem saját maga ellensége.
Ha ráér fél-egy évet akkor már jöhet az nvidia is, addigra csak kiadnak dx12 kártyát.

Gábor
Vendég
Gábor

nevemsenki:

Gigabyte GeForce GTX 950 GV-N950WF2OC-2GD 2GB [45.590 Ft]
DirectX támogatás: DirectX 12

Gigabyte GeForce GTX 960 GV-N960OC-4GD 4GB [59.890 Ft]
DirectX támogatás: DirectX 12

Néz utána mielőtt hülyeséget irkálsz ki!

Windows
Vendég
Windows

szegényembereknek,csipcsup,alap játékokra,kb.15 ezres árkategóriában mit érdemes venni?Érdemes egyáltalán?Vagy inkább spóroljunk,addig meg marad a csattogós falepke?