House of Cards – vége a 4. évadnak [kibeszélő]




Azoknak, akik nem ismernék a House of Cards (Kártyavár) című sorozatot nekik röviden tömören összefoglalva: egy olyan politikai-dráma sorozat, ami bepillantást tesz lehetővé a manipuláció, az emberi gonoszság és hatalom éhség színes tárházába, ezen felül a negyedik fal is átszakad és nem is akárhogy (erről később)! A sorozat nem véletlenül lett sikeres. A színészi gárda tökéletes (Kevin Spacey, Robin Wright, Corey Stoll, Kate Mara) , a rendezők és producerek munkájára se lehet panasz. A politika, mint szó elriaszthat, de nehogy azt hidd ez minden, amit láthatsz, közel sem! Az utóbbi évek egyik legtöbb csavart és drámát tartalmazó sorozata ez. Meglepő fordulatok és olyan tettek jellemzik, amitől az emberi természet undorodik, mégis élvezettel nézzük végig minden egyes részét. A főszereplő a jó oldalhoz tartozik? Közel sem, ő a legrosszabb mind közül, egy manipulatív, hatalom éhes, a sikerért bármit, és bárkit eltaposó emberről van szó! Akkor miért szeretjük? Miért nézzük? Mi az, ami különlegessé teszi? Az izgalom, a feszültség, a hatalommal való visszaélés, az őrület szikrái.(Csak mélyen magunkba kell tekinteni) Gondoljunk csak bele hány olyan karaktert/sorozatot láthattunk, amiben a főszereplő sorozatgyilkos, vagy drogdíler, és/vagy egy pszichopata (Dexter, Hannibal,Breaking Bad..) és mégis minden egyes pillanatát élvezzük!

hoc1Kevin Spacey nem véletlenül lett Emmy-díjas, olyan alakítást láthatunk tőle, ami szerintem az utóbbi évek legjobb és legjobban beleélt karaktere! A negyedik fal áttörése szintén a sorozat egyik legnagyobb erőssége, és ebben is a maximumot nyújtja. Mi is az a negyedik fal áttörése? Nos ha szigorúan vesszük, akkor a néző felé való narrációt jelenti, amikor a főhős tudja jól, hogy a nézők ott vannak és „figyelik”. A Negyedik falat zseniálisan töri át és használja arra, hogy még a történéseken túl is még jobban összezavarja a nézőket. Nem az éppen aktuális történéseket meséli el újra, hanem belső gondolatokat oszt meg velünk. Néha csak egyszerűen a szemét forgatja, vagy csak a kamerába mosolyog és mi egyből értjük miről van szó! Egyetlen jellemzővel lehetne leírni: Zseniális!

A negyedik évad ott folytatódik ahol a 3. évad abbamaradt.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!Spoileresen folytatódik!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Frank már az USA elnöke (’President Underwood ’, amilyen szépen cseng, annyira élvezi minden egyes benne eltöltött pillanatot). Azonban nem megy olyan könnyen az elnökségért vívott harc, mint várta. Ezért kampányba kezd, hogy az általa jól megérdemeltnek hitt posztját megtartsa. Ez mellett bontakozik ki az eddigi legnagyobb személyes dráma. Frank és Claire eddig tökéletesen működő házassága és kapcsolata megtörik (Valljuk, be ez nem hangzik olyan megrázóan, de akik követték a sorozatot tudják). Claire el akarja hagyni Frank-et és magán akcióba kezd egy szenátori posztért, ami a tervei szerint működött is volna, de Frank ezt természetesen nem hagyja és egy erő demonstrációval megmutatja, kinél van a hatalom. Az évad első 2-3 részében az egymással vívott csatájukat láthatjuk, ezen kívül pedig egy orosz olajválság üti fel a fejét, ami már kevésbé kedvez Frank-nek. Majd jön egy erős csavar (adu ászként mindig is ott motoszkált), ami túlmutat a személyes céljaikon. Frank-et ugyanis meglövik és kórházba kerül súlyos sérüléssel, ezzel az írók pár rész erejéig kiveszik a vezetői pozícióból. Claire ezt kihasználva saját pályáját állítja helyre, de már nem a szenátori posztért. Tárgyalásokba kezd az új „elnökkel” (ilyenkor az alelnök veszi át a stafétát) és az orosz olaj válságot, némi segítséggel és az eddigi évadokból is ismert személyes manipulációjával megoldja a helyzetet. Frank felépül és visszaveszi a trónt, majd Claire-el karöltve egy új terv kidolgozásába kezdenek, amivel sikerül az évad közepére újra összetartaniuk. Frank kampánya tovább halad és a legnagyobb vetélytársával veszi fel a harcot, Claire a halott anya kártyát kihasználja, hogy még több hatalommal bírjanak. Fegyvertartási törvény (Frank lelövése miatt minden fegyvert regisztráltatni akarnak és szigorítanák a vásárlást), a képben még megjelenik egy terror szervezet (hasonlatos az ISIS-hez) és ezen felül ismét csak igazzá válik „a hatalom, és elismerés mindenekfelett”. Az eddigi „megszokott” cselszövések és machinációk között, sokkal nagyobb hangsúly kerül az emberek, azaz a választó polgárok manipulálására. És ez a sorozat másik nagy erőssége. A média, a néphez szóló beszédek, és tv-s szereplések, mind mind előre eljátszott tökéletesen koreografált színdarabok, ahol jól csengő szép szavak és egymással folytatott látszólag fontos viták bontakoznak ki. A legszebb az egészben, hogy ezekből semmi sem igaz. Mégis ezt a sorozat olyan cinizmussal használja, hogy ha az ember belegondol, a szőr feláll a hátán. Az emberek, szavazók, szavazó kerületek véleményét változtatják meg, és adják elő ezt úgy, mintha önálló ötletként és szabad döntésként születne meg.

hoc2A House of Cards 3. évada nem volt egy igazán kiemelkedő évad, sőt a leggyengébb évadnak tekintem, (Bármennyire is élvezettel néztük Frank erejének demonstrálását és, hogy ott és olyan mértékű kárt tudott okozni ahol és amennyit akart, néhány kivétellel… ez a szál azonban érezhetően elfáradt, és kevesebb negyedik fal áttörést kaptunk) de erre duplán kontrázott rá a 4. évad. A világ, amit eddig ismertünk még jobban kitágult. Frank-Claire ellentét nagyon erős vonal, két olyan edzett személyiség harca ez, akik sutba dobták a házastársi létet, a gyereknevelést és mindent, ami akadályt vethet a hatalom az igazi hatalomhoz vezető úton, és kéz a kézben ördögi mosollyal az arcukon felülkerekednek bárkin, és csak egymást tekintik méltó ellenfélnek. Személy szerint az ő kapcsolatuk egy új és érdekes formáció, amit még eddig nem láthattunk. Nehéz persze ilyen kijelentést tenni, de pont ezért látni kell. Az évadzáró alapján kijelenthető: a folytatás garantált!



Összegzés:
A 13-részes évadban mindent a megfelelő helyen és időben tudott kezelni a sorozat. Az első pár rész lassan kimért tempóval indult, majd padlógázzal hajtott át mindenen. Ez az évad megmutatta azt, hogy az átlagosnak közel sem mondható, mégis már kissé unalmas politikai szál mellett van még bőven elsüthető töltény az írók mordályában. A Netflix ismét egy minőségi munkát tett le asztalra (nem is csoda, hiszen javarészt a HoC hozta a legnagyobb néző tábort az utóbbi években), ami bátran versenybe tud szállni a mostani száguldó sorozat business-ben.
A Netflix már bejelentette a House of Cards 5. évadát 2017-re, bár Beau Willimon a készítő nem fog tovább dolgozni benne, ettől függetlenül én tárt karokkal várom a folytatást. És ti?
Értékelés 9/10
-Drasth-
[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .