Mert mindenkinek van kedvence. Az enyém egy olyan film, ami óriási hatással volt rám, miután megnéztem, és ami egy olyan kort rajzol le, aminek nem szabadott volna megtörténnie. Fábri Zoltán zseniális alkotásával, a kedvenc magyar filmemmel folytatom a sort.
Az ötödik pecsét (1976)
Sánta Ferenc azonos cím regénye alapján Fábri nagyon nehéz fába vágta a fejszéjét, szerencsére (azaz persze szó sincs itt szerencséről) minden összeállt ahhoz, hogy egy olyan világszínvonalú dráma válhasson a regényből, amelyet az megérdemelt.
Az ötödik pecsét egy nagyon nehéz film, az első pillanatától az utolsóig megviseli a nézőt, és ez nem csupán a szomorú körülmények hatása, de a főszereplő színészek páratlan alakításának következménye is.
Akik követnek, azok talán már tudják, hogy van nekem kedvenc magyar színészem is: úgy hívják, hogy Őze Lajos. Gyurica szerepe pedig Őze legnagyobb alakítása – nem kérdés hát, hogy hogy ért fel nálam a csúcsra a film.
Viszont azt hiszem – legalábbis a személyes tapasztalatom azt mutatja -, hogy akárcsak a Dögkeselyűt, úgy az Ötödik pecsétet is fájóan kevesen ismerik a korosztályomból.
Pedig ezt a filmet látni kellene: nem csak azért, hogy az emlékezetünkbe véssük, hogy valaha ennyire értettünk a drámához, hanem azért is, mert a mondanivalója egyetemleges és időtlen.
Hogy a jó és a rossz közötti választás csak néha fekete és fehér, hogy egy magasztosabb cél érdekében olyan dolgokra is képesek lehetünk, amiről magunk sem hittük.
A nyilasterror idején játszódó történet főszereplői egy kis társaság tagjai: akik a bombázások alatt is rendületlenül összegyűlnek egy kiskocsmában, mígnem egyszer egy filozofikus kérdés egy tragikus lavinát indít el köztük, aminek a vége árulás, meghasonlás és önfeláldozás.
Ha nem láttátok, kérlek benneteket, szánjatok rá másfél órát. Mert ezt a filmet látni kell.
És a többiek (meg a tizedes)
Bizony, vannak még a tarsolyomban olyan magyar alkotások, amikre zokszó nélkül rá merem aggatni a remek jelzőt.
Talán nincs is annak különösebb jelentősége, hogy nem kaptak klön bejegyzést, hisz ez nem egy feltétlen sorrend, csupán van olyan film, ami nagyobb hatással volt rám, van olyan ami egy picit kevésbé.
Tudom-tudom. A cikket olvasók egyik fele máglyahalálra küld, amiért most ide veszem az Üvegtigrist, de a többiek azért törtek volna kerékbe, ha kihagyom.
Tény, ami tény, hogy Rudolf Péter vígjátéka maradandó és hivatkozási alap azóta is, talán az egyik utolsó a valóban jól sikerült komédiák közül. Tudom, jó páran közületek most Valami Amerikát kiáltanak, de nem. Nekem nem.
Ugyancsak helye van számomra a legjobbak közt Radványi Géza klasszikusának, a Valahol Európában-nak is.
Noha nem vagyok benne biztos, hogy tökéletesen illik ebbe a cikkbe, de… muszáj vagyok említést tenni a régi nagy rajzfilmjeinkről, amelyek azt hiszem túlzás nélkül világszínvonalúnak nevezhetőek és amelyek meghatározták a gyerekkoromat: a Vuk, a Szaffi, a Lúdas Matyi és a Macskafogó mind olyan alkotások, amelyre máig büszkék lehetünk.
Szívem csücske még a Moszkva tér is: nem csupán a hiteles korrajz és a bámulatosan profi alakítások miatt, de azért is, mert egy vizsgafilm tudott ennyire emlékezetes lenni, ez pedig óriási szó.
Ugyancsak kihagyhatatlan innen Gigor Attila Nyomozója is.
Azt hiszem nekem ezek a legnagyobb magyar kedvenceim, most pedig ti jöttök: írjátok meg hozzászólásban, hogy nektek melyikek a favoritok, kíváncsi leszek, hogy felbukkan-e kommentben a Torini ló, vagy épp a Vizsga, a Csinibaba, vagy épp a Körhinta. Netán az újabbak közül a Tiszta szívvel, a Pánik, vagy a Van valami furcsa? Egy Isteni műszak?
Köszönöm, hogy velem tartottatok, jövő héten ismét várlak benneteket egy kibeszélővel. Vigyázzatok magatokra, és persze egymásra is.
Werckmeister harmóniák
Meteo
Szindbád
Egèszsèges Erotika, Argo,Csapd le csacsi,Pàl utcai fiùk,Tüskevàr,Roncsfilm
Ez mondjuk elég jó lista lett, nem igazán lehet belekötni (khmm: Üvegtigris, ill. legalább egy Tarr Béla azért belefért volna, de akkor már más is…).
Egyébként ez a lista ahogy rávilágít arra, hogy a magyar filmgyártás kitermelt sok nagyszerű alkotást, ugyanúgy megmutatja azt is, hogy sajnos nagyon sok a hiányosság még mindig, szinte nincs is igazi magyar filmipar, a legfájóbb hiányosság talán a magyar sci-fi és a magyar horror.
Éjszakai műszak
Konyec /utolsó csekk a pohárban/
A részleg (r.: Gothár Péter). Erről egy korai pillanatában úgy sejted, hogy ez lehet minden idők legreménytelenebb filmje, aztán egyszer csak kiderül, hogy ez minden idők legreménytelenebb filmje.
Argo 1, Argo 2, Egészséges Erotika, Indul a bakterház, Coming Out, S.O.S. szerelem!
X – A rendszerből törölve, egy időre elegem lett a II. világháborús drámákból.
Ez a film számomra felüdülés volt,mint anno az Üvegtigris vagy az Argo .
Látom előttem már páran leírtak olyat ami kimaradt erről a listáról, de akkor jöjjön az enyém pluszban: Hagyjátok Robinsont! ( hatalmas film, szerintem kötelező kéne legyen és mégis valahogy elvan ásva), Régi idők focija, 6:3 , Isteni műszak, Tiszta szívvel, Indul a bakterház 😀 . Igaz nem magyar film de magyar játszik benne Az én kis falum 😀 És ha már animációs vagy rajzfilm akkor Hófehér. Én sosem értettem az a film miért nem kap több figyelmet. No meg Nomen est omen 😀 Veri az ördög a feleségét, Sose halunk meg, Vili a veréb, Hattyúdal, Húsz óra, Eldorádó, Két félidő… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>
Kojot (2017)
Alapvetően a történelmi témájú címeket tenném még a listához:
– A vizsga (2011)
– A berni követ (2014)
– Trezor (2018)
– Foglyok (2019)
Megemlítenék még egy kakukktojást, egy 2013-as rövidfilmet, amiből tudtommal egészestés filmnek kellett volna idővel kerekednie, A Hívó, vagy nemzetközi címén The Developer óriási potenciált mutatott egy hazánkban ritkán elővett műfajban.
Ha van valami furcsa… akkor Rossz versek. És a Saul fia is kimaradt.
Szamárköhögés
Taxidermiát legjobb filmnek beállítani olyan, mintha az ecetre azt mondanánk, hogy a legjobb bor. Az újkori magyar filmgyártás nagy része sok esetben celluloidpazarlás, nem film.
De amelyekre valóban azt lehet mondani, hogy valóban legjobb filmek:
– Egészséges Erotika
– Indul a bakterház
– Csapd le csacsi
– Legényanya
– Tüskevár
– A Tanú
Egyébként meg ez olyan szinten szubjektív, már csak az én hozáállásomat nézve a Taxidermiához is, hogy nem lehet határozottan kijelenteni.
A nyomozó, Liza és a rókatündér, a tanú, .
Az ötödik pecsét tényleg zseniális (és odabaszós) film. És ha már Latinovits, akkor a Szindbádot se lehet kihagyni, szintén nagyszerű adaptáció, ami tökéletesen elkapja Krúdy világának hangulatát. A Macskafogón, a Vukon és a Lúdas Matyin nőttem fel, úgyhogy ezek persze örök kedvencek. A szüleim a múltkorában csak úgy véletlenül kezdték nézni a Szaffit, és mondták, hogy remekül szórakoztak. Az Indul a bakterház-t meg annyiszor szoktam megnézni, ahányszor megy, általában minden szilveszterkor felbukkan valahol, huszadszor is képesek vagyunk végigröhögni, pedig kívülről tudjuk. És ne felejtsük el a számos gyönyörű kosztümös regényadaptációt, mint az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, a Fekete… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>
A nagy fejedelem, Két félidő a pokolban, István király (1992), a régi Ötvös Csöpi-filmek, Meztelen diplomata, Woyzeck (1994), Zimmer Feri, Retúr, Isten hozta, őrnagy úr!
Ha rövidfilmek is számítanak, akkor: A halál fekete angyala, Mindenki.
A korábbi időszakból is van sok kedvencem, de most a rendszerváltás utáni időszakra koncentráltam. A sorszámozás időrend szerinti, és nem helyezés.
1. Csapd le csacsi! (1990)
2. Bűvös vadász (1994)
3. Retúr (1996)
4. Moszkva tér (2001)
5. Konztoll (2003)
6. Telitalálat (2003)
7. Argo (2004)
8. Tamara (2004)
9. Friss levegő (2006)
10. Mázli (2008)
11. Kalandorok (2008)
12. Ernelláék Farkaséknál (2016)
Hajnali láz, Testről és lélekről, Trezor, Örök tél
Én már gyerekkorom óta nagy filmrajongó vagyok (valahol az anyatejjel is magamba szívhattam, mivel jó anyám moziban dolgozott, a szép emlékű Tátrában… 🙂 ), így elég vegyes – és hosszú – a magyar filmes listám. Nem feltétlenül sorrendben: Indul a bakterház, Hófehér, az Ötvös Csöpi-filmek (mondjuk, a Zsaruvér és csigavér trilógia is, de főleg az előző 4), A kőszívű ember fiai, Egri csillagok, A tanú, A tizedes meg a többiek, Legényanya, Tüskevár (szigorúan a régi, fekete-fehér változat!!!), Szaffi, Lúdas Matyi (a rajzfilm), Vuk (szigorúan az első, az eredeti!!!!), Nyócker!, 6:3, avagy játszd újra, Tutti, Süsü, Egy óra múlva itt vagyok,… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>
SZiasztok! Örök tél c. film haló hol van? :D. Isteni műszak, Martfűi rém, Trezor pedig az csak 70 perces volt. Szerettem a Kincsemet is, MAde in Hungária-t is. És a Csapd le csacsi a favorit.
Valan…óriási Thriller
most megköveznek, de a magyar Bud Spencer filmek szerintem szintén örökzöld jófilmek
Pár komolyabb magyar film, amik megunhatatlanok:
Emberek a havason 1942
Talpalatnyi föld 1948
Ének a búzamezőkről 1947
Szerető fia, Péter 1942
Dúvad 1959
Körhinta 1955
Aztán hogy pár vígjátékot is felsoroljak:
Hyppolit, a lakáj 1931
Meseautó 1934
Behajtani tilos! 1941
A képzett beteg 1952
Fel a fejjel 1954
Eldorádó
A napfény íze
Simon mágus
Pókfoci, A Pogány Madonna, Uramisten.
Csinibaba, Csapd le csacsi, Üvegtigris, Roncsfilm, Argo, A tanú, Legényanya, Moszkva tér, Sose halunk meg, és az abszolút kedvenc, amit sokan nem értenek majd meg: Szamba 🙂
Isteni műszak!
Ne felejtsük el az ifjúsági filmeket: Keménykalap és krumpliorr, Le a cipővel!, Utánam srácok!, Csutak a mikrofonnál, Közös kutya. Ezeken nőttem fel,izgalmassá varázsolták a gyermekkoromat:) Örök hála a készítőknek!
Boldog Születésnapot! Ez is méltatlanul elhanyagolt alkotás.
Memo
Eldorádó, Kopaszkutya, Roncsfilm, Könnyű testi sértés, Kojot, stb…. stb….
A sárkány és a papucs c. örökbecsüt meg sem említitek???!!! Dehát csak hogy idézzem is: “Én vagyok a bolong, a bolond az én vagyok…”
Brazilok 2017 – nagy kedvenc….
Szabadság, szerelem sehol?
Megdönteni Hajnal Tíméát
legjobb vígjáték EVÖR
Ház a sziklák alatt, Ének a búzamezőkről…stb. .
Én azt gondolom, a modern magyar filmgyártás két “legmagyarabb”, örökzöld filmje, amiből szinte mindannyiunk tud idézni: A tanú, és a Macskafogó. Amiből már kevésbé, de csak mert régi: Hét tonna dollár, A veréb is madár. A művészfilmek közül kihagyhatatlam a Liza, a rókatündér: “a magyar Amélie”, és Csinibaba.
És azért jól esik leírni, hogy a magyar filmgyártás szemétkupacában van azért egy viszonylag újabb vonulat, ami jegyzett nálam (is): Moszkva tér, Rokonok, Kontroll, Argo, Team building, Parkoló, A vizsga, X – A rendszerből törölve, Testről és lélekről, Kincsem – elnézést, ha valamit kihagytam.
Para – 2008 , A nyomozó – 2008
Zuhanorepules
A Viszkis (2017) baromi jó lett! Ajánlom bárkinek!
A rajzolo, Aurora borealis, Az ido urai…
Indul a bakterhaz
Nem csak magyar hanem minden film kozt a legnagyobb kedvencem.
Üdv mindenkinek!
Amennyiben a feladat az, hogy oszlassuk el a magyar filmek sztereotípiáját,
akkor éln ezeket vetítem:
-Buheramátrix
-Zimmer Feri (Csak az első rész!)
-Csapd Le Csacsi!
-Argo I.
-Argo II.
-Brazilok
-Üvegtigris I. (elejétől a végéig kívűlről tudom :)))
-Üvegtigrsis II (félig tudom kívülről :))
-Üvegtigris III. (“Vonóhorog? Me’ vóna!” 😀 )
-Papírkutyák
+1 A Pogány Madonna
Valamit biztos kihagytam, de az itt felsorolt filmek nagy kedvenceim!
Úgy látom még senki nem írta, az 1979-es “Az erőd” is nagyon jó szórakozás.
Kaméleon, számomra a legjobb magyar film.
Úgy látom kimaradt a Hanyatt-homlok. Nekem nagy élmény volt annak idején, sajnos sehol nem találom.
Gyula vitéz télen nyáron:)