Megérkezett a DC szupercsapata is. Nem titok, hogy a stúdió mindent beleadott, hogy felvegyék a versenyt a Marvel univerzum, mára már igen komplex és közönség kedvenc világával. Lássuk, tud-e újat mutatni a „gyengébbik fél”, azaz, hogyan teljesít az Igazság Ligája a nagy vásznon és hogyan is jutottunk idáig.
A Justice League (vagy magyarul Igazság Ligája) először 1960-ban tűnt fel a „The Brave and the Bold” #28. számában. Eredetileg 7 tagból állt: Superman, Aquaman, Flash, Zöld Lámpás, Marsi Fejvadász, Batman és Wonder Woman. A formula bevált. A 60’-as évektől kezdve rengeteg közös kalandon át kísérhettük kedvenceinket. Harcoltak közös, galaktikus főellenségekkel (Brainiac), harcoltak egymás főellenségeivel (Lex Luthor, Joker), de még egymás alteregói ellen is (Crisis on Two Earths). A csapatdinamika miatt, bárhová el lehetett ráncigálni ezeket a szuperhősöket, mindenhol jól mutattak. És erre még visszatérünk…
Az évek során rengeteg DC hőssel bővült a csapat, de az alap mindig ez a 7 karakter maradt.
Több száz képregény, 9 egész estés animációs film, 3 televíziós sorozat. Később „Young Justice League” néven, az eredeti csapat tanítványaival is kalandozhattunk (Batman helyett Robin, Superman helyett Superboy, Marsi fejvadász lánya, stb.) 2016-ban pedig a DC elhatározta, hogy megalkotja saját, közös univerzumát. A Batman vs Superman: Az igazság hajnala azonban nem aratott osztatlan sikert.
A DC tudta, hogy bőven el van maradva a Marvel univerzumtól, mégis úgy döntöttek, hogy megpróbálják felvenni a versenyt.
Superman eredetfilmje után (Man of Steel), rögtön egy közös filmmel kezdtek. A Batman vs Superman egyúttal Ben Affleck bemutatkozó filmje is volt Batmanként (és ha valamiben, akkor abban egyet értettek a rajongók, hogy Ben az eddigi leghitelesebb denevérember a vásznon).
A film fogadtatása mégis rémes volt, pedig a forgatókönyv hiányán kívül nem sokkal lehet vádolni szegényt. Megismertük a karaktereket, adott egy kissé lyukas, mégis komplex univerzumot. Később a rendezői verzió kicsit még javított is a helyzeten, de azért szájhúzással vártuk a folytatást.
Zack Snyder biztos kézzel rendezett, és mint „fan”, állíthatom, hogy helyenként tökéletes hűséggel hozta az eredeti képregények hangulatát. Konkrét rajzokat és beállításokat emelt át az eredeti Batman képregényekből, ami azért sokat dobott egy-egy haldokló dialógus után. Persze maga az alapanyag egy komor, sötét világ.. aki egy Marvel típusú poéngyárra ült be, csalódottan távozott.
A Wonder Woman adta meg az igazi löketet az univerzumnak. Kicsit engedett a komorságából és pikk-pakk populárissá varázsolta a franchiset.
Ezek után a DC mindent beleadott, hogy összehozza a várva várt csapatot. Zack Snyder rendezésében, vidámabbnál vidámabb forgatási képek kerültek nyilvánosságra. Majd megjelentek a dögösebbnél dögösebb trailerek is. Maradjon sötét, de Aquaman mondjuk zuhanás közben a lábával döngöljön bele egy robot-legyet egy épületbe, majd szörfözzön ki egy betondarabon. Minden módot megragadtak, hogy szimpatikussá tegyék az új aduászt.
Nem véletlen, hogy a „hype” túl nőtte magát – a Justice League az év legjobban várt filmeseménye lett. Lássuk, megérte-e novemberig várnunk.
Itt álljon az a mondat, hogy: az Igazság Ligája az egyik kedvenc szuperhős csapatom. A DC mindig is közelebb állt a szívemhez, mint a Marvel színes, könnyed világa. Nekem fáj a legjobban, hogyha a mai film nem üti meg az elvárásokat. A következő kritikámat ennek fényében olvassátok!
A Marvel precízen és viszonylag ráérősen építette a karaktereit. Mire az Avengers összeállt, már ismertük Vasembert, Thort, Amerika Kapitányt – 2 különböző Hulkot.. nem nagyon kellett őket bemutatni. Az Igazság Ligája azonban érezhetően kapkod és valahogy sehogy sem tudja utolérni magát. Nem csak, hogy egy, de rögtön 5 féleképpen is elkezdődik a film.
Mivel nem volt időnk megismerni hőseinket, most, gyorsan, fél órában akarja letolni a torkunkon ezt az -egyébként teljes filmeket megtöltő- információ halmazt. Nézd: Flashnek van egy apja, aki börtönben van. Nézd: Cyborgnak az apja egy kutató és ő egyébként ezekből az erőkockákból nyeri az erejét. Nézd: Batman fura lényekre vadászik Gothamben, akik a félelemre jönnek elő. Nézd: Superman még mindig halott és az anyjától elvette a bank a farmot, úgyhogy most elköltözik, de előtte beszél Loissal, hogy hogy megy a munka… Jézus. Néha emlékeztetnem kellett magamat, hogy: Nyugi.. ez egy szuperhős film. Mindjárt beindul a dolog.
Expozíció, szájbarágós narráció, adathalmazok.
Ezek után a film megpróbál egy kis csipkelődő csapatdinamikát kölcsönözni a konkurens stúdiótól, de mivel nem ismerjük még csak fél órája a szereplőket, nem igazán tudunk azonosulni a dologgal. A poénok így nem ütnek, s a legjobbakat már amúgy is elsütötték az előzetesekben.
Az erőltetett viccelődéstől viszont a lelke is elszáll a dolognak és bár a film azt ígéri megmutatja mi olyan jó a Föld bolygóban, később egyáltalán nem foglalkozik a témával. Kapunk egy hatalmas CGI fő gonoszt, akinek megint csak annyi a motivációja, hogy „mindent elpusztítson”, de persze Superman után ő is elgyengül és simán péppé verik. Semmi epikus harc, semmi libabőr.
Kapunk még egy kis Szokóviát.. jaj bocsánat.. egy random orosz várost ahol a gonosz, néhány ördögi kék csáppal akar civileket ölni, még néhány Batmant alázó, fáradt poénkodást és.. ennyi.
És itt gyorsan tisztázzunk valamit: Batman király.
Batman nem egy képregényfeldolgozásban alázta le az egész Igazság Ligáját. Nem csak Supermant gyűrte le, de Wonder Woman, Flash és még Zöld Lámpás ellen is jól bekészített tervei vannak, ha esetleg meg kéne állítani valamelyiküket. Ez a film pedig az arcomba tolja, hogy Batman csak egy milliárdos, játékszerekkel aki lihegve és késve ér oda mindenhova és bibis lesz ha Superman bántja őt? Hagyjuk már!
Egyedüli pozitívumként talán a zenéket tudnám felhozni. A klasszikus Danny Elfman féle Batman téma és a régi Superman zene is visszaköszön néhány jelenet alatt, ami igazi kis nosztalgia-vonat, de ez persze nem viszi el a filmet a hátán.
Rengeteg kis elrejtett részletet kapunk. Zöld lámpás és Shazam utalást; és persze ez mind szép és jó, de ezek már megint csak ígéretek. Majd a jövőben ők is jönnek, szuper. De ha most, csak narratív dialógusok koppannak a vászonhoz és a stúdióban felvett CGI kukorica mezőkről leesnek a szereplők akkor nincs mit tenni. Mi most akarunk jó DC filmeket, nem két év múlva.
Olyan mintha 4 stáb dolgozott volna ezen a projekten és utólag próbáltak volna kihozni valamit ebből a katyvaszból a vágópulton. Kár érte.
Így vagy úgy, de most már elindult a szekér. Folytatni kell a sorozatot. 2018-ban érkezik Aquaman önálló filmje James Wan rendezésében (Fűrész sorozat, Annabelle). Ben Affleck azonban úgy nyilatkozott: „Nem lehet ezt örökké csinálni. De szeretnék elegánsan és ütősen kilépni belőle.” – úgyhogy meglátjuk, az önálló „The Batman” film az utolsó lesz-e az Oscar-díjas színésztől.
Ti mit gondoltok? Fel tudja venni a versenyt a DC a Marvellel, vagy visszavonhatatlanul lekéste a szuper-vonatot?
[fb_button]
Apróság, de Ben Affleck nem Oscar-díjas színész, hanem 2 Oscar-díjjal rendelkező/jutalmazott színész.
Esetleg 2 Oscar-díjas színész-rendező-forgatókönyvíró…
Szerintem, nem kellene kapkodniuk. Marvel recept szerint kellene szép sorjában, átgondolttan és igényesen kidolgozva bevezetni a szereplőket, évi 4-5 filmmel. Két három év múlva kiteljesedhetne a dolog, addigra kicsit talán a Marvel is veszít varázsából és simán egy lapon lehetne említeni a két frencsájzt. De így csak sorozatos lebőgés lesz ez az egész…
Nagyon látszott mit tesz az egy filmmel, ha időközben egy másik rendezőnek kell átvenni a porondot, emellett még a Warner is sírt, hogy ha nem másoljuk a marvel féle poénkodást, akkor nem lesz elég pénzünk. Én annak fényében ültem be a moziba, hogy tudtam, hogy ezek be fognak keverni. Sokat segített mert így teljes mértékben azt kaptam, amire számítottam. A filmütős lett, nagyon jól keltette életre a gyerekkori hőseimet a vásznon. 9/10
Egy “érdekes” lehúzó kritika után .szeretném leszögezni ,hogy számomra a filmeket önmaguk érdeme szerint kéne osztályozni és nem aszerint ,hogy a konkurens stúdió filmje miként debütál . Számomra is feltűnt néhány gyermekbetegség a celluloiddal kapcsolatban.Természetesen ugyanannyi pozitívum is.Sajnos azt a világot éljük hogy “vicces és agyatlan Mozikra van szükség” ez lett a cirkusza és kenyere a népnek. Igen a DC világa komor, Batman egy milliárdos mórgomedve .Zack Snyder próbálta mind az acélemberbe mind a BvsS-be ezt a komorabb ,komolyabb hangvételű rendezést továbbvinni,(megkell hagyni nem tökéletesen ) ezzel szemben az igazság ligájában :már tele volt “poénmorzsákkal”(még a Batman Bibis lett is… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>
Affleck, mint a leghitelesebb Batman?! Jó volt, de Bale közelébe sem ért..
http://www.businessinsider.com/every-batman-actor-ranked-2016-3/#4-val-kilmer-batman-forever-1995-6
https://www.newsarama.com/31760-ranking-the-greatest-batman-actors-of-all-time.html#s11
http://variety.com/gallery/batman-actors-ranked-worst-best/#!9/christian-bale-2
http://variety.com/2017/film/news/best-batman-actor-poll-1202614916/
https://www.thetoptens.com/best-batman-actors/
https://www.cheatsheet.com/entertainment/batman-actors-the-best-and-the-worst-of-all-time.html/?a=viewall
Ja! bocsánat, hogy ezeket így külön, (ha lehet moderáljátok egybe) de egyébként, nagy Batman rajongóként, teljesen egyetértek minden másban. “Gazdag vagyok”… ő nem Tony Stark, a poénok tényleg nagyon gyengék, szerintem karakterfejlődés sincs, sőt meg sem ismerjük őket igazán. Aquaman és Cyborg képességei egyáltalán nincsenek kiaknázva, Superman jön, lerendez mindent. A Marvel lefektette a standardet, így sajnos visszavonhatatlanul lekéste ezt a DC….
Semmi komment?? 🙂
Szokóvia nekem is beugrott, mondtam is a páromnak még film közben.. A semmi akcióval is egyetértek, nagyon keveset harcoltak együtt a végén..
Viszont Aquaman kimondta mindannyiunk (talán nem is annyira) titkos gondolatát Gal Gadot-ról: “Fú, de jó nő vagy!” 😀 😀 😀 A legnagyobb szöveg volt a filmben!!
Egyébként nem volt olyan rossz, sztem a 3 csillagot megéri, annak ellenére is, hogy tényleg kicsit összecsapott és rohanós volt…
Ja, és a(z egyik) legnagyobb jelenet, mikor
Előre leszögezem, hogy nem vagyok se Marvel se DC fan (a képregényeket se olvastam), de szeretem mind a Bosszúállókat (melyiket jobban, melyiket kevésbé) mind a Watchment vagy a Nolan-féle Batmant. Viszont ez a film engem se győzött meg. A poénkodás bár kevesebb itt mint Marveles társában, még így is néha zavaró tud lenni. Egy-két intelligens poén oké, de úgy hogy a film komorabb stílusa megmaradjon. Így kicsit koppintás szaga van a dolognak, jobban örültem volna ha az említett DC filmek hangulatát követik inkább.
A másik gond a karakteren terén van, ami a film időzítéséből adódik. Ebben szerintem érdemesebb lett volna követni a Marvelt vagy igazából alapvetően a képregényeket. Mivel az újonnan csatlakozó hősök eléggé összecsapottak. Legalábbis az előtörténetük. A képregényben is már előre ismert karakterek álltak össze.
Amúgy látványra nem rossz film és bár én nem vagyok oda a 3D-ért – de haverom úgy akarta nézni, úgyhogy az lett belőle – és ha meg nem is győzött hogy nem csak egy értelmetlen marketingfogás néhány jelenetnél megérte. Nálam 2/5
Ben Affleck a leghitelesebb denevér ember?
Te melyik filmet nézted?!
A 90-es évek Batman-je, Michael Keaton különbet alakít, mint ez a bohóc aki egy kemotox-al lefújja Supermant…
A Nolan féle sorozatot überelni lehetetlen és a MARVEL által ontott filmeket is pláne a Halálosztó Termin…akarom mondani Igazság Ligája nevű lánycsapatnak, akik a Spice Girls feloszlása óta az első olyan formáció, amit én is megnézek.
szerintem nem lehet összehasomlitani bent es balet batman kent, mert ket teljesen külömbözö stilusu filmekben szerepeltek.
“és ha valamiben, akkor abban egyet értettek a rajongók, hogy Ben az eddigi leghitelesebb denevérember a vásznon” ez csak szerintem röhej? Ne már! Bale Batman karaktere? Klasszisokkal jobb! Érdekes Nolan Batman trilógiáját akárhányszor megtudom nézni, de Affleck Batman szerepét egyszer is sok volt!
Szerintem, ez egyáltalán nem lett olyan rossz mint amilyen képet a kritika is fest róla. Tény hogy vannak benne hibák, ide-oda kapkodás is felfedezhető benne, de ezt tudjuk be a rendezőváltásnak. Amúgy meg jön majd a bővített változat a kivágott jelenetekkel, szóval könnyen lehet, hogy abban majd kapunk egy összeszedettebb sztorit. De ha így maradna akkor sem kellene szégyenkeznie. Vannak benne epic jelenetek is. A főellen, nem nagy szám, de hát itt most nem is ő volt a lényeg, elő kellett hozni pár új karaktert, supermant is fel kellett támasztani, valahogy, illetve be kellett harangozni, hogy jönnek itt még mások… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>
[/spoiler] előfordulhat hogy a DC komor világa sokkal több lehetőseg kínál, mint a Marvel kellemes kis környezete, de lássuk be a filmek terén a DC mindig is komótosan bandukolt a Marvel után. Nagy reményekkel ültem be erre a filmre, mert lássuk be, nagyon felhívta magára a figyelmet az utős kis trailer-ekkel, de utána be kellett látnom hogy ez így semmi. Elején a kamera munka hihetetlenül megragadott. Nagyon szépenmutatta be azt, hogy milyen lett a világ Superman halála után. Király volt a zeneválasztás is hozzá, és szépen bevezetett az egész film hangulatába, de később a feltámadás totál padlóra küldött, de erről majd később. Később sajnos a kamera munka egyre silányabb lett és a fight-oknál olyan kapkodás votl az egész hogy nem tudtam követni hogy most ki üt kit, ki áll nyerésre stb. Superman feltámadása után olyan elmés diológust szúrtak be, hogy a cringe roham elkerülhetetlen volt. “Milyen volt a halál?”…. Istenem…szánalom. Na mindegy én nem akarom fikázni az írókat de eléggé elcseszték. Ami még nagyon agyoncsapta az egész filmet a vége. Miért kelnek ki a virágok? Mi értelme volt ennek? Nagyon hollywood-i, happy end befejezés volt. Nagyon felhúzott ez így a film végére.
Köszönöma figyelmet, és sorry ha valakit megbántottam
A DC nem teszi jól, ha ki akarja egészíteni Marveles poénokkal. Én azért szeretem ezt, hogy ne kelljen vicceskedő fszklpkt nézzek a képernyőn. Aki szereti a pókhumort és a halálhumort, vagy éppen arra vágyik, azoknak készül a M. Ha nem vagyok vevő rá, akkor inkább DC. Nem kell verseny, célközönség kell. Ha versenyezik, akkor el is bukja.
Pont a zene volt az egyetlen, ami fos volt. Felcsendült a régi zene, persze 2 mp-ig, valahol a többi háttérzene között, aki nem figyelt komolyabban, észre sem vette. Régi filmekben pont az volt a jó, hogy ha felcsendült a zene, már érezted mi következik és libabőrös lettél, most meg megérkezik úgy Superman, hogy gyakorlatilag egy monoton (és egyébként is jellegtelen) háttérzene szól. Ha a Hans Zimmer féle acélember zenét bejátsszák már 10-szer jobb az egész.
A családnak és nekem is nagyon tetszett pont.
Tetszett, jol szorakoztam.