Tudtad, hogy ma már nem is játékot veszel, hanem csak a licenszt?

Úgy tűnik a szép, régi világnak tényleg befellegzett. No persze azért akadnak még olyan megoldások, amikben bátran meg lehet bízni. 




Az olyan online játékos piacterek, mint amilyen a Steam is, villámgyorsan egyeduralkodóvá váltak, hiszen szélessávú internet ma már szinte bárhol elérhető, ellenben optikai meghajtó már nem sok gépben van, persze jó okkal.

Ez azonban a kényelem és a gyorsaság mellett hozott magával meglehetősen kellemetlen velejárókat is.

Tudniillik a Steamen megvásárolt játékok – nyilvánvalóan – fizikailag nem kerülnek a birtokunkba, nem kapunk egy lemezt, pendriveot, nincs tok, se csilli-villi könyv, amivel persze együtt lehet élni. Az azonban már jóval kellemetlenebb következmény, hogy a kiadó bármikor dönthet úgy, hogy lelövi a szervereket és ha egy olyan címről van szó, ami csak online kapcsolat mellett hajlandó elindulni (lásd: The Crew), akkor bizony az a játékunk végét jelenti.

Ha pedig őszinték akarunk lenni, ez régen elképzelhetetlen volt.

Ha az ezredfordulót követő években megvettünk egy játékot, azzal addig nyomtuk, amíg meg nem untuk. Talán még annál is tovább. Azok még most is elindulnak, ha találunk egy CD-meghajtót valahol.

Hogy minél kevesebb legyen az ebből fakadó későbbi félreértés, Amerikában már ki is jött a törvény, ami megtiltja, hogy az ilyen esetekben a boltok a termékvásárlás kifejezéssel illessék a tranzakciót. Ehelyett licenszt veszünk, aminél nincs garantálva, hogy meddig érvényes.

Ezt a Steam már jelzi is, amikor a kosárba teszünk egy terméket.

No ettől persze nekünk nem lesz sokkal jobb, lévén kifizetünk 50-60-70 dollárt valamiért, aminek nem csupán a minőségi és készültségi foka kérdéses, hanem az is, vajon meddig tudjuk majd használni. De hát ez a jövő, mit van mit tenni.




Persze a ott a GoG, ahol nem kell hasonló trükközésektől tartanunk. Úgyhogy legyetek nagyon körültekintőek, miért is fizettek és hol teszitek meg azt.

 

12
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
HápéÖrsSanyipetimbopetimbo Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

András
Vendég
András

Nem rossz a cikk, de 2 fontos dolog kimaradt szerintem:
– Egyrészt ez egy új Californiai rendelet miatt került ki a Steam főoldalára.
– Másrészt meg már régóta benne van a Steam EULA-jába ez a tény. Quora.com-os kérdés 2020-ból

Csaba
Vendég
Csaba

Eddig is csak licence-t vettél. Akkor is, amikor fizikai hordozón vettél játékot, csak ott megkaptad CD/DVD-n a futtatható állomány-együttest (nyilván ezt Steam-en is megkapod, mikor letöltöd a játékot), mert különben nem tudtad volna érvényesíteni a licence-l járó használati jogod (hiszen nem lett volna mit használni). Szoftvert venni átlag ember NEM TUD! A szoftver tulajdonosa általában a fejlesztő(csapat) (vagy sokszor a kiadó).
Utána kellene nézni ezeknek a dolgoknak, mielőtt néphergelő cikket írunk!

Stew
Vendég
Stew

*nem kerülnek a birtokunkba

froppyz
Vendég
froppyz

A Steamen megvett játékokat, amik nem követelnek online kapcsolatot és leállnának szerverek, a kiadónak megkellene adnia azt a lehetőséget hogy letöltsd a játékot magadnak . Legyen az pendrive külső hdd,ssd, mindegy csak hogy a jövőben is tudj vele játszani az adott licensszel persze. Ha ez nem megy akkor pénz visszatérítés 100%-ban, mivel megvetted a játékot nem pedig bérled határozatlan ideig.

petimbo
Vendég
petimbo

Sokkal jobb ez a digitális formátum, mint régen, amikor minden játék CD-re jelent meg. Hiába vigyáztam rá, egy apró karcolás is elég volt hozzá, hogy a CD vagy DVD lemez, amin a játék volt, többé nem indult el a PC-n. Ha jól vigyáztál a lemezre, akkor is előbb utóbb elhasználódott, és nem indult el PC-n a játék a lemezről. Majdnem ugyanannyiba kerültek az akkori játékok CD vagy DVD lemezen, mint most digitálisan. Véletlenül leejtetted a lemezt, annyi is volt neki.
A steam-en amikor játékot veszel, bekerül a digitális könyvtáradba, azzal gyakorlatilag a tulajdonoddá válik.

Örs
Vendég
Örs

Nem akarok belekötni a cikkbe, de ez igazából csak akkor gond ha a játék futtatása online kapcsolatot igényel. Na most nekem ilyen játékom nincs. Mivel mindig az SP-t veszem alapul és pont azt, hogy ne keljen a futtatásához semmilyen online szerver. (Jó nyilván az ilyen Launcher-eket kivéve. Mint pl a Steam.) Ilyen játékot én nem is veszek. Tehát egy 2004-es Doom 3 a mai napig működik SP-ben. Persze nyilván egy For Honor nem fog menni. Ezt mindenki döntse el amikor vesz valamit. Nekem PS3 meg X360 játékaim is a mai napig működnek. Sőt tegnap vettem elő a BLACK-et. PS2 és… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>