Deadpool 2 – kritika (2018)

Még alig tértünk észhez a Bosszúállók: Végtelen Háború után, de már itt is a Deadpool folytatása. 2 évet kellett várnunk, de vicceskedő, piros pizsamás barátunk újra visszatért, hogy görbetükröt állítson a szuperhősfilmek és az egész 21. század elé. Lássuk, hogyan teljesít mai filmünk a hatalmas elvárásokkal szemben és hogyan is jutottunk idáig.




Deadpool (alias Wade Wilson) 1991-ben tűnt fel először a New Mutants 98. számában. A képregény oldalakról kikacsingató fenegyerek hamar belopta magát az olvasók szívébe, többször is feltűnt Pókembert, vagy Farkast bosszantva és az X-men sorozatot is gyakran a fejére borította.

Így ment ez 2009-ig, mikor Farkas (Hugh Jackman) eredetfilmjében megpillanthattuk kedvenc anti-hősünket. Bár csak pár percre, de Ryan Reynolds tökéletesen hozta a figurát. Könnyed volt, vicces és igazán tenyérbe mászó. Bár később sok kritikát kaptak a film készítői, amiért ilyen lapos befejezést adtak szegény Ryannek, azért esélyes volt, hogy lesz folytatás.

2013-ban a High Moon Studios játéka robbant, 2016-ban pedig végre megérkezett az első önálló film. 25 évet várt szegény, de megérte. Az egyre komolyodó szuperhős műfajba egy végletesen laza és szarkasztikus humort hozott a műfajba. Rekordok dőltek és már a premier előtt biztos volt: lesz folytatás.

Az első rész hatalmas sikere után várható volt egy költekezés is. Kábel szerepére megnyerték az éppen egyébként Thanost is játszó Josh Brolint, de olyan sztárok is szerepet kaptak mint Terry Crews, vagy Bill Skarsgard. Ryan Reynolds (aki a második résznek nem csak főszereplője, de producere is lett) így nyilatkozott: “Annyi cameot rejtettünk el a filmben, hogy elsőre képtelenség mindet kiszúrni. Talán Brad Pittet is eldugtuk valahol a háttérben. Ki tudja? Elég király lenne.”

Véget nem éri marketing kampány és netes trollkodás indult. Az “ami csak a csövön kifér” taktika meg is hozta a sikert. A Deadpool 2 az év egyik legjobban várt filmje lett. Már az első trailerben kiparodizálták a Farkas filmet, Superment, Stan Leet és még sokan másokat. A másodikban a Zöld Lámpást küldék a sárga földig (újfent) és az egész DC Univerzumot, ahogy van. Repkedtek a poénok, pedig még csak az előzeteseknél járunk.

Deadpool beintegetett Hugh Jackman twitter üzenetébe; gúnyolta, majd bocsánatot kért David Beckhamtől; írt egy gratulációs levelet Tony Starknak az új Bosszúállók film sikere kapcsán és még Céline Dionnal is forgattak egy klippet. Nem volt olyan topik, amihez ne fűzött volna hozzá valami eszelősen ironikusat Deadpool (vagy Ryan Reynolds – igazából már nehéz külön választani a kettőt).

De vajon maradt a filmben még meglepetés, vagy az előzetesek mindent kijátszottak? Lássuk, hogyan teljesít a mozivásznon a szuperhős filmek bohóca, mi újat tud mutatni a Deadpool második része:

Spoiler mentesen, mint mindig.

A nyitány elég pörgős. Az elvárásokat szépen hozza az akció és a humor is. Viszont ha nem láttad az első részt akkor a drámán és az utalásokon csak vonogatni fogod a szemöldököd. Ez egy erősen előzményekre épülő film lett.

A történetvezetés piszok egyszerű. Annyira, hogy Deadpool maga hivja fel a figyelmünket a narratíva bugyutaságára („That’s just lazy writing”). A karakterek és a konfliktus is egy oszlopon állnak… de mind tudtuk, hogy nem egy oknyomozásra ültünk be.

A kulcs mindig is a humor volt.

És a poénok csattannak. Nem egy, nem kettő… körülbelül minden 10. másodpercben egy. Az ember levegőhöz sem jut. Van itt minden: Pop-kulturális utalások, nosztalgia poénok, nemiszerves poénok, meleg poénok, társadalomkritikai poénok és megszámlálhatatlan cameo. Mindenki talál magának röhögni valót. És itt meg is áll a film. Akció és egysoros poénok.

Ha bármi kivetni valót akar találni az ember, az tényleg a szájbarágós hollywoodi narratíva, ami már a könyökünkön jön ki. Persze ízlés dolga.

És itt üzenem a srácnak, aki felállt a stáblista előtt: nem tudod miről maradtál le. Akik végig várták az első pár készítő nevét, azoknak két akkora poén robbant az arcába amit még nem látott a filmszakma. Tapsot is kapott a vászon. Megérdemelte.

Így búcsúzik Deadpool a mozivászonról. Nevettünk fájdalmunkban, nevettünk tehetetlenségünkben és nevettünk csak egyszerűen mert már nem tudtunk mit csinálni. Azt hiszem elmondhatjuk: “megint ki-maxoltunk valamit”.

A folytatás egyelőre bizonytalan.

Ryan Reynolds elmondása szerint “nagyon könnyen belecsúszhat az önismétlésbe a Deadpool sorozat (még nagyobb büdzsé, még több sztár), ezért ha a jövőben össze is jön a folytatás biztos, hogy valami egészen kis költségvetésű, igazán merész dologban kell gondolkodni, amit más nem mer megcsinálni.”

A Marvel egy önálló animációs sorozatot is tervez, de még ott sem tudunk semmi biztosat. Donald Glover pár hónapja szállt ki a projektből, Ryan pedig úgy néz ki tényleg apai gondoskodással óvja Deadpool stílusát.




Mit gondolok? Van még igény egy Deadpool filmre? Megéri a trilógiát, vagy megmutatott mindent amit tudott? Kommentcsata odalent.

Értékelés:
[fb_button]

8
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
HaseoHápéfacsigamark9992929292929292292INside Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Troll
Vendég
Troll

Természetesen van Deadpool képregény nem csak epizódszereplő…

Haseo
Vendég
Haseo

Csípem DP-t, de szerintem simán ötlettelen volt ez a második film. Egynek elment, de nagyon látszott hogy az első film sikere után spóroltak az ötlettel. Több poént eljátszottak kismillió alkalommal. (SZIA WADE-SZIA YUKIO!, Dubstepet szereted?, Számoltam 8 darab DC-poén volt benne….) Önmagán még is kevésbé röhögött. Brolin remek teljesítményt nyújtott. Számomra a két stáblista közötti jelenet volt a legjobb, ahol DP helyrerakja a múltat, na az ilyen ötletek hiányoztak, még ha az is egy szimpla DC gyalázás. (Többek között..) Tudom hogy a nagyobb magazinoknak a mainsteamet szarrá kell dicsérni mert abból van a nézettség, de érzékelhető hogy nagyon sok helyen… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>

SzeretemKatát
Vendég
SzeretemKatát

Nem vagyok egy nagy szuperhős fan, elég sok dolog ki is maradt belőlük, de Deadpoolt megkedveltem. Az első részt is moziban néztük, akkor hatalmasakat nevettem, pedig nem szokásom. Most a második rész előtt újra megnéztünk az elsőt és jó volt ugyan, de az újdonság varázsa hiányzott belőle. Összességében tetszett a második rész is, de ez is valószínűleg csak első nézésre volt ilyen szimpatikus, 1-2 év múlva már nem fogom ennyire élvezni ha újranézem.

SPOILER

A szuperhős csapat gyors amortizációja viszont nagyon nem jött be, kihagyhatták volna ezt a részt belőle, illetve ezt a “nem tudok átmenni a láthatatlan falon a csajomhoz, mert még meg kell tennem valami teljesen klisé dolgot” sem jött be, de ezeken kívül vállalható és nem bánom, hogy kifizettem érte a mozijegy árát.

Egy 3. résznek örülnék, mert megérdemli a karakter, csak ne húzzák el még jobban az ikszmenek irányába.

mark9992929292929292292
Vendég
mark9992929292929292292

Köszönöm szépen, hogy javította a kedves szerkesztő úr a helyesírási hibát, az egyelőre szó kapcsán! A problémám az, hogy nem kaptam e-mailt a köszönetnyilvánításról, amiért szóltam róla…Egyelőre legalábbis 😉