Star Wars: Lázadók (2014- ) – kritika

A Star Wars névvel mára már mindenhol találkozhatunk. Mozivásznon, videojátékokban, a tévék képernyőjén, könyvekben, képregényekben, játékfigurákon, tejes dobozon és a kenőmájason is. Miután a Disney felvásárolta a Lucasfilmet, a franchise kapott hideget-meleget. Kezdetben csak a vicces egérfülű Darth Vader maszkok jelezték a változást, ám később komolyabbra fordult a helyzet.




Szép lassan megkezdődtek a leépítések, ami a Lucasarts bezárása után több, régóta készült videojáték törlését vonta magával, illetve a nagy sikerű Klónok Háborúja sorozatot is kaszálták, ami hat évad után befejezetlenül ért véget. Ám ezután jobb irányba billent a mérleg nyelve: új filmeket jelentettek be, új regények jelentek meg, valamint 2014-ben egy új animációs sorozat is elstartolt, ami a harmadik és negyedik film közötti eseményeket meséli el. Ez a Lázadók.

A történet elején egy Ezra nevű fiúval ismerkedünk meg a Lothal bolygón. A Birodalom vasmarkú fennhatósága a Lothalt is elérte, így az ott lakók elnyomásban és nyomorban próbálnak érvényesülni mindennapjaikban. Ezra természetesen nem hódol be az uralomnak, így ahol csak tud, borsot tör a Birodalom orra alá. Egy nap azonban egy akciója váratlan fordulatot vesz, amikor egy ismeretlen csapat pont arra a zsákmányra vetette szemét, amire ő. Így találkozik Kanannel, Herával, Zebbel, Sabine-nel és Chopperrel, akiket két dolog hajt: hogy segítsenek a védteleneknek és keresztbe tegyenek a Birodalomnak. Ám a csapat tevékenységeire felfigyel a Sötét Oldal és egy Sith Inkvizítort küldenek a lázadó kompánia megállítására.

A Lázadók kiválóan épít fel egy önálló sztorit, úgy, hogy tökéletesen illik a Star Wars univerzumba.

A Disney jó munkát végzett, a sztori izgalmas, a karakterek még annál is érdekesebbek. Hera a csapat pilótája, akinek a családja a klónháborúban szolgált, Zeb egy Lasat harcos, aki fajának utolsó élő egyede, Sabine egy kitaszított mandalóri, Chopper egy hiperaktív és mogorva droid, Kanan pedig egy 66-os parancsot túlélt Jedi, aki padawanjává fogadja az erőérzékeny Ezrát.

A karakterek mind egyedi személyiséggel bírnak, így egy percig sem válik érdektelenné, amikor szép lassan megismerjük mindegyikük háttértörténetét. A főszereplőkön kívül is lesz jó pár szórakoztató és érdekes karakter, és nem maradunk jól kidolgozott gonoszok nélkül sem.

Fun fact: a Zsivány Egyes film többször is utal a Lázadókra. A filmben kétszer feltűnik sorozatból ismert hajó, a Ghost (Szellem); az egyik jelenetben láthatjuk, amint Chopper elgurul a Yavin bázis hangárjában; a hangosbemondóban hallhatjuk, amint Herát hívják eligazításra; valamint a film végi csatában használt “Kalapácsfej” hajókat is a sorozatban lopták el a lázadók.

Amit a Lázadók sorozat kiválóan csinál, az a fan-service. Rengeteg ismerős karakter bukkan fel a filmekből, sorozatokból és egyéb médiából. Ha már Star Wars, akkor kötelező találkoznunk R2-val és C3PO-val, de láthatjuk majd Obi-Want is, hőseink együtt dolgoznak majd Leia hercegnővel, összefutnak Landóval, illetve feltűnik a színen a Klónok Háborújából ismert Ashoka, valamint Saw Gerrera, aki a Zsivány Egyesben is szerepel. A Timothy Zahn által írt regényekben szereplő Thrawn admirális is komoly szerepet játszik a sorozatban, akit most először láthatunk mozgóképen.

A Lázadók az elvárható Star Wars-kötelezők mellett sok érdekes újdonsággal is bír. Többek között ilyen Bendu, aki az élő Erő központját testesíti meg, de láthatunk forgótárcsás dupla-pengéjű fénykardot, valamint egy lézerpuska-fénykard hibridet is. Ezek a kis apróságok nagyon kellemes, új színt visznek a Star Wars világba.

A sorozatról lerí, hogy a fiatalabb korosztálynak készült. A karakterek éretlen viselkedése, és az eltúlzott animációk miatt kissé gyerekesnek hat az összkép eleinte, ám a második és harmadik évadban sokkal felnőttesebb lett az alaphangulat.

Ahogy a történet kikerekedik, egyre komolyabb és komorabb események követik egymást, nem kevés az izgalmas, sőt félelmetes vagy filozófiailag mély, elgondolkodtató pillanat. Ezeket átszövi a szokásos Disney-féle könnyed és kreatív humor,

ami szerencsére egy pillanatig sem válik zavaróvá.

A szinkronhangok kiváló munkát végeztek, sokaknak ismerős lehet Dee Bradley Baker, Steve Blum vagy Vanessa Marshall neve, de talán a legismertebb a Kanant megszemélyesítő Freddie Prince Jr. Itt említeném meg, hogy ajánlatos eredeti nyelven nézni a sorozatot, mert a magyar szinkron néha fülfájdító eredménnyel bír mind előadásmód, mind szövegfordítás terén.


A Star Wars: Lázadók egy nagyon jó sorozat, ami mind a fiataloknak, mind a felnőtteknek kellemes perceket nyújt. Azoknak, akik betéve tudják a Star Wars univerzumot, egyértelműen kötelező darab, de a szimpla filmkedvelők is tehetnek vele bátran egy próbát.

Értékelés:

[fb_button]

2
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HewtickJoe Jonson Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Joe Jonson
Vendég
Joe Jonson

Tetszik, de valóban kissé gyerekesebbnek tűnik, mint a Klónok Háborúja. A grafika is jobban tetszett ott. A 16 éves lányomnak ugyanez a véleménye, de ettől még rajongók vagyunk és nyomon követjük a történetet.

Hewtick
Vendég
Hewtick

Megmondom őszintén, nekem nem jön be a sorozat annyira. Míg a Clone Wars-ban a töltelék részeket is nagyon élveztem, addig itt szerintem egyszerűen unalmasak, az animáció pedig túl gyerekes. A fővonal sztorija valóban jó és tetszik, sőt a második évad utolsó két (vagy egy, ki hogy nézi) része, simán felveszi a versenyt akármelyik Clone Wars résszel. A legnagyobb pozitívum azonban akkor is Thrawn. Tökéletesen megformált karakter és mozgóképen az egész Star Wars univerzumban nem láthattunk még ilyen karaktert.