Sorozatajánó: Narcos – az első két évadról

„Pablo Emilio Escobar Gaviria, becenevén: „El Doctor”, „El Patrón” vagy „Don Pablo” hírhedt kolumbiai drogbáró, aki hatalmának csúcsán a világ kokainkereskedelmének 80%-át tartotta kézben. 1989-ben a Forbes magazin szerint a világ 7. leggazdagabb embere volt.” Elsőnek ezt olvashatjuk Pablo Escobarról ha rákeresünk a wikipédián. Az alapanyag amihez a Netflix nyúlt nem újdonság, de elmondhatjuk hogy eddig nem hagyott bennünket cserben két évad alatt: A Narcos beállt a sorba a Drót és a Breaking Bad közé.

Don Pablo története (még ha részben is) sok rendezőt ihletett már meg, elég megemlíteni a nemrég megjelent The Infiltratort, a tömérdek dokumentum filmet, vagy Johnny Depp 2001-es Betépve-jét amiben szintén feltűnik. Maradjunk annyiban, hogy egy megtörtént eseményeken alapuló drog kereskedésről szóló filmet az elmúlt negyven évből nehéz csinálni anélkül, hogy Escobar ne legyen benne megemlítve.

A sorozat alappilléreit két évadon keresztül elsősorban Wagner Moura Pablo Escobarja, a GoT-ból ismert Pedro Pascal (Javier Peña nyomozó), és a Gone Girl-ben és az új Farkasban is feltűnt Boyd Holbrook (Steve Murphy nyomozó) triumvirátusa adja. Kezdjük ott, hogy maga az egész Narcos mind az első és második évaddal Netflixesen profin kivitelezett. Hangulatos zenék, gyönyörű felvételek a dél-amerikai tájról,  stílusos beállítások, és korabeli valódi híradó bevágásokkal, fényképekkel, újságcikkekkel a sorozat gyakorlatilag félig-meddig dokumentarista formában mutatja be Holbrook narrálásával az első évadban Escobar feltörekvését, a másodikban pedig az általa felépített birodalom bukását.

Az első évad tizenöt évet ölel fel a kezdetektől a hanyatlásig, míg a második nagyjából egy évet, ezért a lassúsága miatt több lehetőségük volt az alkotóknak az apróbb részletek kidolgozására.

Wagner Moura a Hollywood Reporter-nek adott interjújában azt mondta a Narcos nem Pablo Escobarról szól, mert az ő történetét ismerjük. A sorozat a drog kereskedelmet és annak a működését mutatja be Escobarnál elkezdve, és most nyárra beharangozott harmadik évadban folytatva valahol máshol.

Ha az első évadnak egyetlen nagy hibáját kéne kiemelni akkor az Escobar karakterén kívül a többi szereplő kidolgozatlansága lenne, ezt viszont a második évad orvosolja. Wagner Mourá-nak egyébként nem volt egyszerű dolga a főszerepben. Egy olyan személyt kellett megformálnia, aki a biznisz érdekében egy véreskezű domináns és labilis szociopata, ugyanakkor a szerettei felé egy kiegyensúlyozott és kompetens családapa. Escobarnak folyamatosan többfrontos háborút kell folytatnia. Támadások érik őt mind fizikailag a rendőrség és katonaság oldaláról, mind politikailag a kolumbiai kormány felől, fel kell vennie a harcot az idővel szembe jövő rivális kartellekkel, illetve felelős a családjáért akiket biztonságban akar tudni és megadni nekik mindent.

Ezek őrlik meg nekünk Pablot két évadon keresztül, és a karakterének a dilemmája azon a ponton csúcsosodik ki, hogy képes e felül emelkedni a saját motivációin amivel többé válhatna mint egy sorozatgyilkos?

Erre ad választ a legvégső döntése amivel lezáródik ez a fejlődés. Don Pablo-n kívül Murphy és Peña nyomozó kapcsolatának a fejlődése adja meg a sorozat másik fő ívét, akik az elején még egy tipikus Starsky és Hutch párost alkotnak, a végére a szériának viszont ők is átalakulnak és megfáradnak. (Sorozatvégi cameo.) A sorozat stílusosságát igazolják a brutális tömegmészárlásos jelenetek abszurd és groteszk felépítése, a zenehasználat és Murphy és Peña laza zsaru dialógusai.

Maga a forgatókönyv jól van megírva, de mivel Don Pablo halálát és tevékenységét a mai napig helyenként foltokban homály fedi ezért az alkotók a saját eszközeikkel néhány helyen kiszínezték a sztorit, hogy ezzel is fenntartsák a feszültséget és Escobar személyét mitikusabbá tegyék. Ennek ellenére a Narcos második évada elkezd egy ponton monotonná válni, és gyakorivá válnak a „majdnem elkaptuk na majd legközelebb” befejezések ami a feszültség fenntartásának a kárára megy. Néha egy-két jelenet indokolatlanul mesterkélten van felépítve, illetve a sorozat szempontjából néhány kulcsfontosságú szereplő a valóságban nem is létezett. Összegezve a sorozat első évada inkább izgalmasabb kevesebb karakter kidolgozással mivel nagyobb időszakot foglal össze, míg a második évad jobban koncentrál a szereplőkre és a részletekre, emiatt lassabb is.

A Narcos folytatja az elődei megkezdett munkáját, és a drogipar, azon belül is a kokainkereskedelem kezdetéig visszanyúl annak a működésének a bemutatására. Kétségkívül ez egy modern Escobar – történet feldolgozás ami szórakoztató, profin elkészített, és hiányozni fog ha végig néztük.

Értékelés:

[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .