Mindenki (2016) – kritika

Nemrégiben derült csak ki az az örömteli hír, hogy a tavalyi Saul fia siker után idén sem kell csupán érdeklődésből néznünk hajnalban az Oscar gálát, hiszen a 89. díjátadón is lesz olyan magyar alkotás, aminek drukkolhatunk majd, egész pontosan Deák Kristóf rövidfilmje, a Mindenki (Sing).




Aránylag ritkán találkozom rövidfilmekkel, pláne ritkán írok róluk, de ez most egy örömteli kivétel. Amit ilyenkor -no és megtekintés közben is- nehéz észben tartani, az az, hogy ez nem egy teljes estés mozi, más szerkezettel működik, máshogy szolgálja fel a mondanivalót, egy szóval egy egész más eszköz, mint egy másfél órás film.

A Mindenki nagyon ügyesen veszi ezt az akadályt, egyetlen pillanatig sem éreztem azt, hogy kicsúszunk az időből, vagy hogy túlnyújtottak egy velős jelenetet a 25 perc kedvéért. Szerethető szűk fél óra, az összetartás erejéről, no és a kilencvenes évek utánozhatatlan és felejthetetlen hangulatáról.

Mindenki – egyért, és egy mindenkiért

A rendszerváltás környékén járunk, főszereplőnk Zsófi (Gáspárfalvi Dorka) új iskolába kerül, ahol a beilleszkedés könnyen megy neki. Rögtön az első napján összebarátkozik a legnépszerűbb lánnyal, Lizával, sőt, még a kórusba is bekerül -ami ekkoriban még nagyon fontos volt egy kisgyerek iskolás életében-. A kórus vezetője, a bűbájos Erika néni azonban sikerorientált és olyat kér a lánytól, ami nem igazán összeegyeztethető a tanári fogadalmakkal. A gyerekek pedig összefognak…

Ennyi a történet, én előzetesen nem tudtam, hogy miről szól majd és hogy őszinte legyek, hálás voltam, hogy nem kevertek bele “komolyabb” konfliktust és a végén a meghökkenés helyett egy hosszan tartó, őszinte mosoly ült csak ki a számra. Én pedig ennek nagyon, de nagyon örültem.

A rövidfilm technikai kivitelezése kitűnő, nem találni rajta fogást, és ugyanez igaz a castingra is: a két lány is színésznek született, az Erika néni szerepét alakító Szamosi Zsófia pompás választás volt, a zenék remekül passzolnak.

Összességében egy rossz szavam nem lehet Deák Kristóf alkotására (nem véletlen van ott a legjobbak között), mindössze talán annyi, (de mondom még egyszer, én ezért inkább hálás vagyok) hogy hiányzik belőle a meghökkentés: “csupán” egy kitűnő korrajz, sokunk gyermekkorából egy szűk félórányi szelet.


Február végén pedig lehet izgulni, de merem mondani, hogy a Mindenki esélyesként van ott a fináléban és nem lennék túlságosan meglepődve, ha idén is egy Oscar-díjjal gazdagodna a hazai filmgyártás.

Értékelés:

[fb_button]

8
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
WoolwichSpuds#HesstegSzabó FerencGaleszMedgar Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Nickmann István
Vendég
Nickmann István
Zolibácsi
Vendég
Zolibácsi

Én külföldön élek és nem hallottam erről a magyar filmről, de a címe eléggé félrevezető.
Az újságba láttam hogy díjat kapot egy “Sing” nevű alkotás, de azt hittem az éneklő állatokról van szó. Most meg látom, hogy van egy úgyanilyen magyar film. Azért ennél okosabban is válaszhtattak volna címet… 🙂

Medgar
Vendég
Medgar

Szerintem tipikusan FacebookCoelho szinten mozog a film mondanivalója. A tanárnő a legjobbat hozta ki egy vesztes helyzetből mivel az igazgató kényszerítette, hogy minden tehetségtelen nagyravágyó gyereket be kell vennie a kórusba. Milyen lehetőségei voltak?

1, Csinál egy B kórust? Rögtön kitör a lázadás
2, Minden tehetségtelen gyerek énekelhet? Ok, de viszlát kórus.
3, Feláll?

Szabó Ferenc
Vendég
Szabó Ferenc

Ez került nekünk ötszáz milliónkba? Na ezt kellett volna az egészségügynek adni!