Mi a baj a DC filmekkel?

Természetesen lehet ízlésről vitatkozni, illetve érvként sokszor elhangzik, hogy ami gazdaságilag sikeres, azt hogy lehet csalódásnak elkönyvelni a filmiparban, de ha őszintén magunkba nézünk, akkor nem nagyon vitatható az a tény, hogy a DCEU-val valami gond van. Valami nagyon nagy gond.




Ha gonosz lennék és rövidre akarnám venni, akkor azt válaszolnám a címben feltett kérdésre, hogy: az, hogy rosszak. De egyrészt nem vagyok gonosz, másrészt nem akarom ilyen olcsó módon elintézni a dolgot, úgyhogy lássunk egy kis fejtegetést.

Az első ami a legtöbbször felmerül DC fronton az természetesen a Marvel felemlegetése: bezzeg a Marvel! Azok aztán tudnak univerzumot építeni. Ezzel nem is vitatkoznék, az az irány, amit a Marvel választott, sikert hozott, és hatalmas a rajongótábora, viszont hiszem, hogy azok, akik hozzám hasonlóan “csak” szeretik a szuperhősfilmeket, már kezdenek egy kicsit belefáradni a Marvel-moziuniverzumába. Kétségtelen, hogy amit csinálnak, azt nagyon jól csinálják, viszont égető szükség lenne egy kis vérfrissítésre (a Deadpool óriási sikere sem véletlen). Erre pedig pont megfelelne a DC-moziuniverzum, amely jóval sötétebben tálalja a szuperhős témát, jóval kevesebb cukormázzal.

És ez működött is: ezt az elvet követte a Constantine 2005-ben (noha nem lett túl nagy box office siker), a V for Vendetta 2006-ban, vagy épp a Watchmen 2009-ben. A legnagyobb sikert azonban kétségkívül Nolan Batman trilógiája hozta, a kritikusoktól a nézőkig mindenki oda meg vissza volt (és van) mindhárom filmért, nem mellesleg pedig a három film összköltsége 585 millió dollár volt, amire 2 milliárd 460 millió dollár bevétel volt a válasz. Aranytojást tojó tyúk, ahogy mondani szokás, az egyetlen probléma, hogy ezt a tyúkot nem lehetett megtartani.

A sikertörténet pedig a TDKR után 2012-ben véget ért. Az igazán nagy baj nem is ez, hanem az, hogy ennek bőven voltak előjelei, hiszen a mindent beárnyékoló Batman filmek mellett abban a hét évben is dolgozott a DC gépezet, a siker azonban csak nem jött el. Olyan képregényfilmekkel jöttek ki, mint a Zöld lámpás, vagy a Jonah Hex – úgy hiszem ezt különösebben ragoznom sem kell. De mindenki hibázik, a Marvel-től sem felejtjük el se a Fantastic Four-t, se a Ghost Rider-t.

Míg azonban a Marvel összekapta magát és megtalálták azt az irányt, ami mind a rajongók, mind a hétköznapi blockbuster szeretők igényeit kielégíti, addig a DC csak egy valakit tudott felmutatni: ezt a valakit pedig úgy hívják, hogy Zack Snyder.

Most pedig visszakanyarodnék a cikk elejére és újra felteszem a kérdést: Mi a baj a DCEU-val? Ha egy szóval akarnám megválaszolni, akkor azt mondanám: Zack Snyder. Aki a Warner teljes bizalmát élvezi és gyakorlatilag egy emberként formálja a DC-moziuniverzumot. Felmerül a roppant kézenfekvő kérdés: miért?

Miért pont Zack Snyder a DCEU atyja?

Miért tartja a kezében a gyeplőt az a Snyder, akinek a legnagyobb sikere a több, mint tíz évvel ezelőtti 300 (igen, és a Watchmen, tudom – de egy hihetetlenül megosztó filmről beszélünk) és aki a Sucker Punch-al folytatta pályafutását. Az pedig jól látszik, hogy a saját ízlésére formálja a DC filmeket – ez még nem lenne katasztrófa, az már igen, hogy ez az ízlés igen sajátságos.

Mind Az acélember, mind pedig a Batman Superman ellen – Az igazság hajnala egy zsákutca (főképp az utóbbi), ahol érezhetően nem áll össze a forgatókönyv egy kerek egésszé, a megvalósítás darabos és időszakosan zagyva. Ugyanez volt a probléma az Álomháború és a Watchmen esetében is – gondolom észrevettétek már, hogy mi a közös pont. A DC-re pedig duplán rájárt a rúd tavaly, hiszen a Batmen Superman ellen mellett nyáron robbantani akartak az Öngyilkos osztaggal, de a végeredmény csak egy pukkanás lett, az hogy David Ayer végül egy gyermeteg mozit tett le az asztalra, abban egyértelműen benne volt Snyder keze is.


A kérdés az, hogy merre tovább. Van még egy-két lövése a DCEU-nak, egyelőre még kitartanak a rajongók. A rossz hír, hogy a pletykák már előre temetik a Wonder Woman-t (épp a fent említett okok miatt), a Justice League rendezője pedig Zack Snyder, hiába indítottak petíciókat, hogy távolítsák el, a Warner bizalma töretlen. Egy biztos: változás kellene, mert így a DC végleg lemarad és egyszer a legelkötelezettebb fan bázis is megunja ezt a minőséget – ha pedig már James Wan Aquaman-jében van minden bizodalom, az rég rossz irány.
[fb_button]

7
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ZoliZsolt GyüreRobert AratoDávid Sóvárijericho Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

jericho
Vendég
jericho

nem olyan nagy rejtély ez…a kérdésben benne van a válasz,a DC filmek komorsága/sötétsége.ez amíg képregényként előnyt jelent,az a mozivásznon hátrányt…mert az ember a moziba(egy “ilyen” filmre) szórakozni ül be és lássuk be,a Marvel filmek(nagy átlagban) szórkoztatóbbak. az egy másik kérdés,hogy merre/hogyan tovább..a húzóerő az Avanger-s volt,ami totál kifújt…mármint ami tényleg pikánssá tette a látvány és “hőskavalkád” mellet az Tony Stark személye és a kapcsolata a többiekkel,pláne a CivilWar után már soha nem lesz ugyanaz… a Deadpool folytatása sem lesz már akkora durranás szerintem…oké,szórakoztató lesz,de nem hat majd olyan üdítően és újszerüen. Lassan eljön a nagy finálé ideje a Galaxis őrzőivel,pár… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>

Dávid Sóvári
Vendég
Dávid Sóvári

Borzalmas az új DC univerzum, és akármennyire igyekeztem (meg)szeretni a BvS-t, vagy a Suicide Squad-ot, nem jött össze a dolog. Utolsó reményem még talán James Wan Aquaman-jében van, de ha jó is lenne, még mindig nem teszi helyre az összképet. Snyder a DC Michael Bay-e, vagy talán még rosszabb is nála…

Robert Arato
Vendég
Robert Arato

Látván a BvS filmet nekem az az érzésem volt, hogy kellemetlenül mellényúltak a szereposztásnál. Nyilvánvaló volt számomra, hogy a fiatal társadalmi réteget és köztük is a butábbakat célozzák meg ezzel a gárdával. Nekünk középkorúaknak meg csak a fejfogás marad, hogy ez miért, meg kinek kell ez a csitri Gal Gadot? Egyszerűen Bet Affleck és az a silány, idegbeteg Lex Luthor imitátor sem illett a képbe. Undorítónak találom, amerre a DC halad. Nem feltétlenül kell minden sztorivonalat újratervezni. A gond hasonló a marvel-nél is hiszen az X mozik is igyekeznek minden írott torténetet szétrúgni és a Hugh Jackman vagy hogy hívják… Tovább is van (hozzászólás lenyitása) >>>

Zoli
Vendég
Zoli

Nekem az az “új” három batman sem tetszett. Semmi Batman feelingje sem volt. A igazi Gótikus világ full lecserélték egy ilyen szürke unalmas hangulatú világra. Sokkal realebbek voltak a Tim Burton elkezdte Batmanek. Az vissza hozta az eredeti batman hangulatot, mint ami most megy Gotham sorozat.

Zoli
Vendég
Zoli

Nekem az az “új” három batman sem tetszett. Semmi Batman feelingje sem
volt. A igazi Gótikus világ full lecserélték egy ilyen szürke unalmas
hangulatú világra. Sokkal realebbek voltak amit még Tim Burton elkezdett. Az vissza hozta az eredeti batman hangulatot, mint ami most
megy Gotham sorozat is. Jó irány. A többiben viszont egyet értek a cikkel. Még egy jó DC filmet sem láttam, azon kívül amit fentebb említettem. Mondjuk szerintem a Marvel is sok esetben elcsépelt. Semmi jó/egyedi ötlet, csak sablon sztorik, amit feldobnak a látvány világgal, de az számomra kevés.