Megoldás a változó IP címekre: dinamikus DNS

Dinamikusan vagy statikusan kapod az otthoni internet előfizetésedhez az IP címet? Megvan az esély arra, hogy dinamikusan. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy hogyan érheted el az eszközeidet távolról még ebben az esetben is. Előtte azonban egy kis „hálózati gyorstalpaló”.
IP cím: egy teljesen egyedi hálózati azonosító, amellyel minden internetre csatlakoztatott eszköz rendelkezik. Két szabványt különböztetünk meg, az IPv4 és az IPv6-ot. De mik a leglényegesebb különbségek köztük?

A méret
Az IPv4 címek 32 bites egész számok, amíg az IPv6-os címek 128 bitesek. Ez azért fontos tényező, mert az IPv4 címek szinte már elfogytak. Ugyanis csak 232 címet oszthatunk ki a világon (ez 4294967296 egyedi címet jelent). Nem térünk ki rá részletesen, de később bevezették az alhálózatot (subnet), amellyel a címelfogyást próbálták elodázni. IPv6 esetén ez a szám jelentősen megnő, azaz 2128 ~ 3.403×1038 kiosztható IP címre. Igen, a világon akár minden gofrisütő kaphatna egyedi azonosítót, nem is egyet.

A formátum
IPv4 cím: 4 darab pontokkal elválasztott számok, amelyek 0-255 lehetnek. Vannak speciális, előre lefoglalt azonosítók, amelyek nem oszthatóak ki az ügyfeleknek (például lokális hálózat címei). Példa: 164.132.163.187
IPv6 cím: 8 darab hexadecimális szám, amelyeket kettősponttal kell elválasztani. Természetesen itt is léteznek speciális címek, mint az IPv4 esetén. Példa: 2001:41d0:1008:17bb::2

A cikk elején említettük, hogy a címkiosztás lehet statikus vagy dinamikus. Magyarországon a UPC a modem MAC címéhez rendeli az IP címet, ami így nagyon ritkán változik, ettől független okozhat kellemetlen pillanatokat egy váratlan IP-cím változás.
Ha internet kapcsolatod felépítése során a szolgáltatótól kapott felhasználónév és jelszó párossal „jelentkezel” be, akkor valószínű, hogy dinamikus az IP címed kiosztásának módja. Lehet, hogy ezt észre sem veszed, ugyanis a router automatikusan csatlakozik és a szolgáltatás telepítésekor beállította a szerelő. Ilyen internetet biztosít pl. Digi, T-home, Invitel, hogy csak a nagyobbakat említsük. Természetesen kérhetünk az internet szolgáltatónktól fix IP címet, azonban ilyenkor havi szinten 1000-2000 Ft-ot felszámolnak a havi számlánk mellé.

Mi az oka, hogy a legtöbb szolgáltató dinamikusan osztja ki az IP címeket?

Az IPv4-es címek kifogyóban vannak, így spórolni lehet azzal, hogy azok az eszközök, amelyek nincsenek a hálózaton (nincs bekapcsolva a számítógép – egy egyszeri felhasználó esetében) nem biztosítunk címet, hanem inkább más ügyfélnek adjuk. Továbbá drága egy IPv4-es cím fenntartási költsége, ugyanis a szolgáltatóknak fizetnie kell érte pl. a RIPE-nek. Ebből következik az, hogy gond lehet akkor, ha otthon egy szervert, kamerarendszert szeretnél üzemeltetni vagy egyszerűen elérnéd a gépen futó szolgáltatást, hiszen folyton változik a számítógéped IP címe. Esetleg valamilyen hiba okán újra csatlakozik az eszköz a szolgáltatóhoz, ekkor új hálózati azonosítót is kap. Erre a problémára kínálnak megoldást a dinamikus DNS szolgáltatók.

Dinamikus DNS

Dinamikus DNS szolgáltatás segítségével a folyton változó IP címet egy egyedi hostnévhez lehet rendelni, mint például az enhostnevem.fixip.link. Ez úgy oldható meg, hogy egy kliens program fut a felhasználó gépén, amely érzékeli az IP cím változást és jelzi a dinamikus DNS szolgáltató felé. Ilyenkor a szolgáltató megváltoztatja azt, hogy az adott hostnév melyik IP címre mutasson és így továbbra is elérhető marad az eszköz.

Ehhez általában csak be kell regisztrálni a szolgáltató oldalán, mint például a magyar fejlesztésű DnsDeck oldalon. Utána létre kell hoznunk egy új klienst majd a kívánt hostnevet és hozzárendelni a klienst. add-hostMiután letöltöttük a programot az oldalról csak bejelentkezünk és az alkalmazás 5 másodpercenként ellenőrzi, hogy módosult-e az IP címünk.
clientLéteznek más, külföldi szolgáltatók is, azonban nagy hátrányuk,, hogy eltéríthetik a forgalmat és így nem a kívánt oldal töltődik be, hanem reklámokat jelenítenek meg.

A cikkben megemlítettük az alhálózatokat, ki nem osztható IP címeket. Érdemes utána olvasni, ha érdekelnek a számítógépes hálózatok és részletesebb áttekintést kapj a működéséről.
[fb_button]

9
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ashen86
Vendég
Ashen86

Hasznos cikk volt. Köszönöm!

Név
Vendég
Név

Én kifejezetten szeretem hogy Dinamikus az IP-m, és valljuk be az átlag felhasználónak speciel teljesen mindegy is

Sándor
Vendég
Sándor

Ha játékszervert szeretnél otthon üzemeltetni, akkor elengedhetetlen!

Géza
Vendég
Géza

És mi van akkor, ha én wolt szeretnék használni, de a router csak és kizárólag a dyndns-t ismeri? Erről is kellene egy cikk!-ez amúgy korrekt volt.

Zimi
Vendég
Zimi

Nekem pl. QNAP NAS-om van, jó lenne hozzá egy ehhez a dinamikus DNS-hez való app.

Nimfas Corporation
Vendég
Nimfas Corporation

Zimi, nem a Nas-hoz kell app, hanem a router-re!
Nekem pl tplink 1043-as routerem van OpenWrt szofttal, rádugva egy mini Nas, routeren be van lőve a ddns szolgáltatás és elérem FTP-n a nas-t WAN oldalról.