Idegenek a mozikban III. – A Predatortól a heptapodokig

Az emberi és földönkívüli faj találkozását vizsgáló cikksorozat utolsó részéhez érkezve érdemes mindjárt egy megfigyelést tenni, mégpedig azt, hogy egyre elfogadottabbá és közkedveltebbé vált a sci-fi műfaja. 




Ez persze sok műnek köszönhető, de nem tévedünk nagyot, ha a filmek terén elsősorban Spielberg korábban említett alkotásainak és a Star Wars hatásának tudjuk be ezt a népszerűség-növekedést. Ez pedig ahhoz vezetett, hogy egyre több műfaj használt szívesen sci-fi elemeket, így egyre gyakoribbá vált a különböző műfajok keveredése a sci-fivel.

Jó példa erre az 1987-es A ragadozó (Predator). Ebben a filmben az A nyolcadik utas: a halálhoz (Alien) hasonlóan egy vérszomjas űrbéli lénnyel kell megküzdeniük a hősöknek. Fontos különbség viszont, hogy A ragadozóban a hangsúly már sokkal jobban eltolódik az akciófilmes jelleg felé, ehhez képest a sci-fi jelleg szinte lényegtelennek érződik. Egyébként maga az Alien-franchise is egyre több, műfaji szempontból új elemmel bővül, ez akár egy külön értekezés témája is lehetne.

További példák hozhatók a műfaji sokszínűségre az inváziós sci-fi alműfajából. A Támad a Mars! (Mars Attacks!) 1996-ból kifejezetten erős szatírát bújtat sci-fi köntösbe, az idegenek támadása közben az emberiség kifigurázását sem mulasztja el. Érdekes módon szintén ebben az évben került a mozikba az A függetlenség napja (Independence Day), ami minden eddiginél látványosabban mutatja be az UFO-támadást, de történetét tekintve semmi újat sem  hoz az inváziós témához.

A következő évben érkezik viszont a Csillagközi invázió (Starship Troopers), ami a Támad a Mars! történetéhez hasonlóan a szatíra műfajához nyúl, és a teljesen elvakult, háborús extázisban lévő emberiség harcát mutatja be az űrbéli rovarokkal.

Az eddig felsorolt filmek közös jellemzője, hogy egyik sem törődik az idegenek hihető ábrázolásával vagy a velük való kapcsolatfelvétel bonyodalmainak bemutatásával, egyik alkotásnak sem ez a lényege.

Az előző cikkemben említett tendenciák is folytatódnak, azaz sok esetben kifejezetten pozitívan vannak ábrázolva az idegenek. Az 1997-es Kapcsolatban (Contact) az űrlényekkel való első kapcsolatfelvétel hitbéli kérdéseket is felvet (itt is egy már többször emlegetett motívum köszön vissza), az emberiség egy része kifejezetten egyfajta megváltást vár az űrlényektől, élükön a főszereplő Ellie-vel.

Az idegenek bemutatásából egyértelműen érezhető, hogy jó szándékú, felsőbbrendű fajjal van dolgunk, akiknek a céljait nem tudjuk kifürkészni, Ellie-vel együtt mégis elhisszük, hogy egyértelműen jót akarnak. Az igen jó színben feltüntetett űrlények sorát erősítik még a 2009-es Avatarban szereplő na’vik, akik a természettel összhangban élik békés életüket, ellentétben a gonosz, bolygójuk értékeit kizsákmányoló emberekkel.

A Kapcsolathoz hasonlóan megváltó szándékú űrlények jelennek meg a tavaly megjelent Érkezésben (Arrival) is.

A film egyedisége részben a minden eddiginél részletesebben bemutatott kommunikációnak, részben pedig annak köszönhető, hogy a legtöbb eddigi példánktól eltérően az itt megjelenő űrbéli látogatók szinte semmiben sem hasonlítanak az emberekre.

Visszatérve a sokszínűbbé váló sci-fi történetekhez, az új műfajok új és érdekes nézőpontokat hoztak be az emberek és földönkívüliek kapcsolatával foglalkozó művekbe is. A 2009-es District 9 cselekménye szerint a földön hajótörést szenvedő, rovarszerű lények kiszolgáltatott helyzete könnyen párhuzamba állítható korunk menekültválságával, így érdekes szociológiai felhangot is kap a történet.

Az A felszín alatt (Under the Skin, 2013) egyenesen egy földönkívüli lényt tesz meg főszereplőnek, aki gyanútlan embereket csábít el magával valamiféle kifürkészhetetlen cél érdekében. A mű stílusa és nézőpontja is teljesen egyedi, hisz a történéseket, és így az emberiséget is a számunkra megfejthetetlen szándékú idegen szemén keresztül láthatjuk.


A fentiekből összességében kitűnik, milyen sokszínűen ábrázolták eddig a különböző űrbéli civilizációkat. Ezzel együtt remélem (főleg az utolsó példákból), látszik az is, mennyi új ötlettel lehet még egy-egy ilyen történetbe egyedi gondolatokat, nézőpontokat vinni. A téma tehát adott, remélhetőleg a jövőben is megörvendeztetnek minket a filmesek jobbnál-jobb UFO-elképzeléseikkel.
[fb_button]

1
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Huber Szilárd Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Huber Szilárd
Vendég
Huber Szilárd

A legjobb kimaradt 🙂comment image