Grace Klinika – a 13. évad

Sokan a Vészhelyzet utódjaként emlegetik a 2005-ben induló kórház-sorozatot, a Grace Klinikát. A történet már a 13. évadnál jár, s az évek alatt egy Golden Globe-díjat (A legjobb tévésorozat – dráma) és három Emmy-díjat tudhat magáénak. Alkotója: Shonda Rhimes.




A sorozat eddigi 12 évada orvosi dolgokat, főként súlyos sérülteket, baleseteket, orvos-beteg viszonyt, sőt mi több, fűtött erotikát is láttatott. De vajon ténylegesen ezeken a jeleneteken van a tényleges hangsúly? Közel sem. A háttérben sokkal súlyosabb témák húzódnak meg: becsületességről, tiszteletről, lelki ismeretről, szerelemről, csalódásról, halálhoz való viszonyról, vagy éppen a csúfos gyerekkor traumáiról és még sorolhatnám.

Elég sokszínű a felhozatal, minden rész egy-egy ilyen tulajdonság bemutatására, erkölcsi tanulság elmesélésére vállalkozik, melyeket látva tovább gondolhatjuk a – sokszor a saját életünkben is megjelenő – problémákat.

Néhány példa, amire a sorozat „tanít”:

  • Dolgokat akkor is meg kell tennünk, ha nem akarjuk, mert tudjuk, úgy helyes.
  • Attól, hogy valaki magas pozíciót ér el – mint egy orvos – igenis tisztában kell lennünk vele, hogy ő is csak egy ember, a lehetőségei végesek és ők is hibázhatnak.

„A képernyő előtt a legdurvább műhiba is megbocsátható, ha a favorit a hunyó. Elvégre a következő epizódok során úgyis mindent jóvátesz” (Schreiber 2006).

Emberek karrierje min áll és bukik, hiszen komoly és súlyos helyzetek, döntésmehanizmusok kimenetele mindig kétféleképpen sülhet el. Ha van egy álmod, azért harcolni kell foggal-körömmel. Az út nem lesz könnyű, nem lesz döccenőmentes, nehéz lesz, de megéri. Mert az álmok néha tényleg valóra válnak. Vállalnunk kell a felelősséget a tetteinkért, ez a felnőtté válás lényege, a többi csak ráadás.

„Felnőttünk. Nem menekülhetünk. Szembe kell néznünk a hülye dolgokkal, amiket tettünk. Állítólag, ha szembe nézünk vele…még valami jó dolog is kisülhet belőle.” (idézet a Grace Klinika 13. évadából)

Megtanulhatjuk, hogy ne úgy jussunk előre, ne úgy fejlődjünk, hogy közben átgázolunk másokon. Úgy jussunk feljebb a ranglétrán, hogy valaki mellé érkezzünk, s ne valakin keresztül, úgy hogy ő lezuhan. Az orvosok is emberek, mégis minden nap megtapasztaljuk az orvos-beteg között fellelhető hatalmas képzeletbeli távolságot, azt a bizonyos űrt, ami tátong az egyszerű ember és a szikét ragadt félistenek között- írja Schreiber András, aki tanulmányában a Kórház-sorozatokat vette górcső alá. Ezeknek a sorozatoknak a nevesített célja pontosan az, hogy közelebb rántsák az orvosokat a többiek – a potenciális páciensek – világához.

„A néző tehát nem sokáig koncentrál a műtő-látványosságra, annál inkább a kórháziak jellemére, a szövevényes kapcsolatok átrendeződésére, végső soron a konkrét esetek mögött meghúzódó általános érvényű erkölcsi példázatra” (Schreiber 2006).

Nyilván „valami hiba a rendszerben” esetre gyanakszunk először, ha azt halljuk, hogy egy kórház-sorozatban ekkora szerepet kap a szex és az erotika, vagyis a magánügyek. Hát nem véletlen. Az emberi természet alapvető velejárója, hogy kíváncsiak vagyunk mások életére, így elmondható, hogy ugyanattól sikeres egy Kórház-sorozat, mint egy Talk show: a magánéletben való turkálástól, a pletykák élvezetétől. Míg a való életben addig látunk egy orvost, amíg dolgozik, a sorozat azt is megmutatja, amibe a valóságban nem nyerhetünk betekintést, ezáltal kielégíti az erre irányuló „szükségleteinket”. „A nézőszámot akkor lehet leghatékonyabban növelni, ha az orvos magánéletére helyezik a hangsúlyt, ez mindig tökéletes stratégiának bizonyul” (Darab 2007). Ez a dolog még véletlenül sem új keletű, hiszen már a Vészhelyzetben (1994) is ezt a vezérfonalat alkalmazták.

A Grace Klinika 13. évadjából eddig 11 rész láthattunk, ami főként Dr. Alex Karev félreértésből kialakult súlyos testi sértés bűntettét helyezi a középpontba. A fő kérdés: börtönbe kerül vagy minden visszatérhet a régi kerékvágásba?



Senki sem tudja, annyi bizonyos, hogy Alex szereti átaludni az egész napot. Alex és Jo kapcsolata kilátástalan, hiszen Alex félholtra verte egyik munkatársát, Jo pedig eltitkolt egy házasságot Alex elől, ki érti ezt már?! Meredith és Riggs között a szálak egyre bonyolódnak, amiről persze Maggie mit sem tud, pedig az ő kiszemeltje is Riggs, így feltételezhetően jó nagy pofára esés lesz a vége. Dr. Hunt és Shepherd házassága mélypontra jutott, ismételten a gyerek kérdésnél áll vagy bukik minden, csak remélhetjük, hogy a sors nem ismétli meg önmagát. Dr. Webbert pedig próbálják kitúrni az általa létrehozott és fenntartott programból, mint vezető, hát igen, a sors fintora. Mindenesetre eseménydúsnak ígérkezik a 13. évad is.

Irodalomjegyzék (katt és lenyílik)
Irodalomjegyzék:
Darab Zsuzsa (2007): Vér, cukor, sex, mágia. Filmvilág, 2007/11 22-25.
Schreiber András (2006): Félistenek, szikével. Filmvilág, 2006/09 39-41.
[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .