Csuklyások: BlacKkKlansman (2018) – kritika

Noha Spike Lee az évek múlásával egyre inkább veszített dicsfényéből, a BlacKkKlansman kitűnő táptalajt adott a visszatéréséhez.




Mondom mindezt úgy, hogy akik nem szeretik a kőkemény társadalomkritikába, politikába, évtizedeken (századokon) átívelő problémákba való beleállást, azok egy része bizony időnként meglehetősen vontatottnak fogja érezni a filmet. De a Csuklyások kitűnő példa arra, hogy néha tényleg az élet produkálja a leglélegzetelállítóbb szituációkat.

Történt ugyanis még a vietnami háború idején megtépázott amerikai önérzet korában (a hetvenes évek végén járunk), hogy a Colorado Springs-i rendőrséghez egy lelkes újonc érkezett, nevezetesen Ron Stallworth (akit John David Washington, Denzel fia alakít a filmben). A ifjú rendvédő különlegessége bőrszínében mutatkozott be: ekkoriban ugyanis nem volt mindennapos az, hogy a feketéket beengedték a rendvédelmi szervek kötelékeibe.

No de a felsőbb körök utasítására kénytelenek voltak alkalmazni, elfér a srác az irattárban – gondolták az őrsön. Ron azonban ennél sokkal nagyravágyóbb volt.

Úgyhogy beépült a KKK-ba. Igen. Feketeként.

Ez persze nem ment egyszerűen, mert bár a beszélőkéje példásan működött, a csukja pedig sok mindent eltakar (haha), de azért színes bőrűként nem sokáig jutott volna a ranglétrán és a gyűléseken. Ron azonban megtalálta a tökéletes megoldást.

A megoldást pedig úgy hívják, hogy Flip Zimmerman (őt Adam Driver kelti életre), aki Ron egyik munkatársa. Fehérként (és a sors fintoraként zsidóként) nincs akadálya annak, hogy Stallworth bőrébe bújva beépüljön a KKK-ba és ketten együttműködve, szinte eggyé válva rengeteg olyan információhoz jussanak hozzá, ami a KKK működését nagyban meggyengítette.

Nem csak ebben a bő fél évben, hanem utána is.

Spike Lee ezt a nem mindennapi történetet vitte vászonra, és azt kell mondjam, hogy a végeredmény sem lett épp középszerű.

Ami az általános dolgokat illeti: a két főszereplő közti kémia remekül működik. Driver zseniális és az ifjabb Washingtonnak sincs oka szégyenkezni – a kettejük közötti különbségek és az, hogy a cél érdekében kénytelen nagyon (de nagyon) együttműködni és kiismerni a másikat, számtalan intelligens humorforrást szolgáltatnak és kellően oldják az amúgy brutálisan kőkemény mondanivalót.

A Csuklyások ugyanis jóindulattal sem nevezhető vígjátéknak. Buddy cop filmnek valamilyen szinten igen (nagyjából a játékidő szűk felében ez dominál), de alapvetően ez egy dráma, kellő komolysággal (ami a mondanivalót illeti úgy mindenképpen). Ha feltétlen fogást keresnénk a filmen, akkor azt itt tehetjük meg: mert noha ez a probléma időtlen (sajnos), Lee néha átesik a ló túloldalára és túlságosan szájbarágósan tálalja a nyilvánvalót.

Azonban közel sem annyira, hogy az a film értékéből jelentősen levonjon.

Hogyha pedig lemondóan legyintenénk, akkor várjuk ki az utolsó perceket, majd a stáblista után egy picit gondolkodjunk el és kezdjünk el sepregetni a saját házunk (hazánk) táján. Mert amiről itt szó van, az csak azok számára tengerentúli gond, akik homokba dugják a fejüket.




Spike Lee is back baby? Talán igen. Egy dolog biztos: a Csuklyások egy nagyon átgondolt, kellően szatirikus, emlékezetes alkotás, amely ugyan néha átesik a ló túloldalára, de szerencsére mindig gyorsan visszatalál onnan.

[fb_button]
Összegzés
Spike Lee egy emlékezetes filmmel tért vissza - noha Ron Stallworth sztorija már önmagában is elképesztő.
Ezért szerettük
  • A történet, a színészek, a vágás, az atmoszféra, a mondanivaló
Ezért nem
  • Néha egy picit túl sok is a mondanivaló
8
Kiváló

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .