Pendrive-ot vennél? Erre figyelj!




Bizonyára nektek is feltűnt egy idő után, hogy milyen észrevétlenül kihaltak az optikai meghajtók a személyi számítógépekből. No persze a legtöbb PC-ben még mindig ott virít egy DVD-író, de ahhoz képest, hogy emlékszem 2004 tájékán mekkora szám volt, hogy tudtam egyet vásárolni magamnak (és hogy utána mennyi ideig hittem azt, hogy majd a Blu-ray váltja le) már már szinte teljesen jelentéktelenné váltak a lemezes megoldások. A játékok többségét digitális formában szerezzük be, a filmeket, sorozatokat is megnézhetjük így, még csak a Windows telepítés sem igényel feltétlenül DVD-t, így hát nem csoda, hogy ma már elvétve nyomjuk meg a gombot a meghajtón, s akkor is csak azért engedjük ki a tálcát, hogy a pohár megálljon valamin.

Ennek a jelenségnek csak az egyik oka az, hogy a tárhely sokkal olcsóbbá vált, hiszen ha több ezer GiB szabad hellyel rendelkezünk, akkor mégis minek írnánk ki bármit is? Felesleges. Ez azonban önmagában nem lenne elég, szükséges volt a világhálót érintő fejlődés is, egész pontosan a sávszélesség rohamos növekedése, hisz míg tíz évvel ezelőtt, a DVD-k hőskorában örültünk a 0.5 Mbit/s-os sebességnek, mint az a bizonyos majom, addig ma már az átlagos (!) sebesség Magyarországon meghaladja a 10 Mbit/s-os értéket. Leegyszerűsítve tehát a helyzet az, hogy ami kell, azt letöltöm (hisz gyors a net), megőrzöm (hisz olcsó a tárhely), majd ha nem kell letörlöm, ha pedig rájövök, hogy mégis, akkor letöltöm újra. Tulajdonképpen nincs szükségem hordozható adattároló egységre, hisz ha valakinek el akarok küldeni valamit, akkor azt megteszem e-mail-en, felhőn, tárhelyen keresztül.

Kivételek azonban mindig vannak, az ember időnként belefut abba a helyzetbe, hogy mégiscsak jó lenne egy kompakt kis eszköz, aminek a segítségével könnyen vihetne, vagy tárolhatna kényes, vagy épp értékes adatot. Ekkor jön a képbe a legkézenfekvőbb megoldás: be kellene szerezni egy pendrive-ot. No de milyet? Mekkorát? Mennyiért? Nem ez az életünk legfontosabb döntése, de nem árt egy kicsit előre gondolkozni, mint mindig, ha vásárlásról van szó.

  • Mekkorát?

    Ebben a kérdésben nem könnyű tanácsot adni, azaz könnyű, csak épp túlságosan sokat nem segítek vele. Akkorát, amekkorára szükséged van, annál inkább egyel nagyobbat, biztos, ami biztos alapon. Sokakban talán még mindig az a tévhit él, hogy egy elfogadható méretű pendrive ára horribilis, ez azonban ma már nem igaz. Átlagos felhasználásra véleményem szerint a 32 GiB-os verzió tökéletesen megfelelő, persze ha tudjuk előre, hogy pontosan mire kell, akkor kisebbel is egész nyugodtan beérhetjük, vagy épp ellenkezőleg: válasszunk nagyobbat, ha ki tudjuk használni a bőséges tárhelyet. (csak egy példa: sokan kényelmi szempontból a televíziót összekötik a számítógéppel és úgy néznek filmeket, sorozatokat. Ezzel a módszerrel azonban lefoglaljuk a számítógépet is erre az időre. Ha azonban rendelkezünk egy méretes pendrive-al, akkor arra rámásolhatunk jó pár néznivalót, majd közvetlenül az eszközt a tévébe dugva felszabadítjuk a számítógépet)

  • Milyet?

    Mint ahogy minden esetben, most is azt tudom erre a kérdésre mondani, hogy lehetőleg márkásat, minél márkásabbat. Rengeteg hamisítvány kerül forgalomba, ezért mindenképpen megbízható helyről vásároljunk (de erről egy kicsit később majd szót ejtek). Leegyszerűsítve egy Kingstone, vagy egy Corsair mindig jó választás. Arra érdemes figyelni, hogy most már mindenképpen USB 3.0-ás pendriveot válasszunk, ha most még épp nem is, de a későbbiekben biztos, hogy ki fogjuk használni a csatolófelület adta sebességet.

  • Mire figyeljek?

    Vagy akár az is lehetne a pont címe, hogy: mennyiért? Emberek vagyunk, szeretünk mindent a lehető legolcsóbban, okosba megúszni. Nincs ezzel baj, baj akkor van, ha a dolog visszaüt és bár csak feleannyiba került nekünk, mint amennyiért a boltban adják, de azt a feleannyit dobhatjuk a kukába. Ahogy feljebb említettem is, rengeteg hamisítvány kering, s ha nem vagyunk körültekintőek, akkor könnyen beleszaladhatunk egybe. Hogy hogyan tudjuk ezt elkerülni? Nos nem akkora ördöngösség, csupán két dologra kell odafigyelni: egyrészt megbízható helyről vásároljunk (és ez alatt elsősorban azt értem, hogy több éves múltra visszatekintő boltból), másrészt ha úgy látjuk, hogy az amit kínálnak gyanúsan jó üzlet, akkor az bizony gyanús. Csak épp nem jó üzlet. Ha rákeresünk példának okáért ebayen az ‘1 TB pendrive’ kifejezésre, látni fogjuk, hogy akár 30 euróért beszerezhetünk egy ilyen példányt. Miért is adnánk érte akkor 200 ezer forintot? Hát meg vagyunk mi veszve?

Nos ilyen jó üzlet nyilvánvalóan nincs, csupán át leszünk verve, ha megvesszük. Ezek a hihetetlenül jó áron kínált 1 TB-os (512 GiB-os) pendriveok ugyanis jó esetben 8/16/maximum 32 GiB méretűek és ügyes hamisítók termékei, akik a belső kontrollert átprogramozva nagyobbnak mutattatják a pendriveot, mint amekkora valójában. Az eredmény pedig idegeskedés, sérült, olvashatatlan fájlok, majd szitkozódás és végül a termék a kukában landol.

Mivel egy átlagfelhasználó számára nincs szükség pendriveok tucatjaira, így arra az egyre, amit hosszú évekig használni fogunk, lehetőség szerint ne sajnáljuk azt a pár ezer forint pluszköltséget (no és persze ne rángassuk ki a gépből, szépen távolítsuk el az eszközt, ahogy azt kell). Álljon itt néhány tipp, kiindulási alapnak, ezek mindegyike jó vétel, attól függően, hogy épp milyen céllal vásárolunk.

Amennyiben egy mindenes kis pendrive a cél, amin szükség esetén magunkkal vihetjük a képeinket, dokumentumainkat, netán egy albumot, filmet, de nem mindennapi, folytonos használatra kell, akkor a Transcend JetFlash egy remek választás. Olcsó, megbízható, a 32 GiB-os verzió már 6.000 forint környékén a miénk lehet, ráadásul a gyártó 10 év garanciát vállal rá. Ha 64 GiB-os eszközt keresünk és a megbízhatóság mellett fontos a sebesség, akkor nem fogunk mellé egy SANDISK Cruzer Extreme vásárlásával, ennek az ára valahol 16.000 forint környékén mozog. Ha egy nagyágyúra fáj a fogatok, akkor is van tanács a tarsolyunkban: a Corsair Voyager GTX egy remek választás, a 128 GiB-os verzió ára kb 25.000 Ft, míg a 256 GiB-os változatért 45.000 forintot kérnek el.



Nagyjából ennyi lenne, amire figyelni kell pendrive vásárlásakor, illetve mint mindig, természetesen most is érdemes a kiszemelt példánynak egy kicsit utánajárni, utánaolvasni vásárlás előtt, abból baj nem lehet.
[fb_button]

21
Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar
9 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Misimersant70 Recent comment authors

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

keyman
Vendég
keyman

Vagy veszel egy külsős SSd-t és a Corsair Voyager GTX is mehet a pics*ba.
Kicsit nagyobb ezt nem vitatom ?

Anonim
Vendég
Anonim

A-Ha! Csak az SSD mellé még kell egy külön táp is. Vagy. Dokkoló.

zalaapat112
Vendég
zalaapat112

Vagy portable HDD ami usb kapja az áramot azt szem 500mah USB2.0 elvileg 500mA-t tud,
A sima USB 2.0, 0,4 amperrel tölti ami tényleg elég lassú. A 3.0 már képes akár 0,9 amperrel is tölteni.

Lellol
Vendég
Lellol

Kingstone.

Elder Father
Vendég
Elder Father

Soha nem elég a tárhely, ha DVD-k, mozifilmek garmadáját gyűjtögeti. Tucatnyi TB-nyi hely kell hozzá és még, még, még, még, a végtelenségig. Ez már-már betegség.

bodox
Vendég
bodox

de minek tárolgatni,fogod oszt letöltöd ha kell
amugymeg ott a servio progi ,látja a hdd t a gépbe oszt indul a film a tv n

KMG
Vendég
KMG

Vagy a hálózatba teszel egy NAS-t, amit elérsz ftp-n is távolról, illetve otthon wifin a saját hálón.

EU
Vendég
EU

Kínából 64Gb-os van már 4000 ért, és jó. 😀

mersant70
Vendég
mersant70

Lényeges elem a sebesség, kedves cikkíró. Hiába az usb3 csatoló, ha vacak 10MB/s a max írási sebesség, mint a legtöbb alapárú cucc esetében, márkától függetlenül.
A gyorsabb drive pedig jóval drágább, de a mai fájlméretek mellett jobb nem ezen spórolni, hacsak nincs felesleges fél óránk vacak 20 GB átmásolására, 10 perc helyett.
S ekkor még a sok, de kis méretű fájlok másolásáról (megabájt alatti, jellemzően program alkotórészek) nem is beszéltünk, mert ott aztán drasztikusan romlik a teljesítmény, akár 1MB/s alá is, gagyi eszköz esetében.