Dirt Rally játékteszt




Valószínűleg mindenki ismeri a Colin McRae Rally nevet, még az is, aki nem igazán járatos a videójátékok világában. Legendássá vált a sorozat neve, ami 1998-ban indult útjára. Összesen öt rész készült ezzel a névvel, miután átalakult a sorozat és elhagyta a Colin McRae jelzőt és már csak Dirt néven futott tovább. Ezzel együtt összesen kilenc darabossá nőtt a széria, de a névváltozás a játék változását is eredményezte. A rali szimulátor jelleg egyre jobban kezdett eltűnni a sorozatból, ahogy jöttek az újabb Dirt névre keresztelt részek. Egyre arcadosabb lett, a legutolsó, 2012-es részről, a Dirt Showdown-ról nem is beszélve, aminek gyakorlatilag már semmi köze nem volt a Dirt játékokhoz, nem hogy a Colin McRae Rally névhez. Ez az utolsó rész, bukás is volt a javából, valószínűleg ennek köszönhető, hogy a Codemasters beújított és kiadta a Dirt Rally névre keresztelt rali szimulátort, ami a Colin McRae Rally játékok világát idézi meg modern köntösbe bújtatva.

Hosszú évek óta nem készült már igaz rali szimulátor a videójátékok világában. A korábbi Dirt részekben még voltak rali futamok, de ezek háttérbe szorultak a többi játékmóddal szemben. Ennek köszönhetően más kiadók játékai kerültek előtérbe, akik próbálták a piaci rést betölteni, ezek közül a legnépszerűbb az FIA World Rally Championship sorozat, de ez sajnos alulmaradt a kor elvárásaihoz képest, és nem enyhítette az éhségét a kiéhezett rali szimulátor fanoknak. Mindezt és a Dirt név némi hanyatlását felmerve a Codemasters előállt a Dirt Rallyval, ami a sorozatot visszahelyezte a trón tetejére a szimulátorok világán belül, rendesen maga mögött hagyva a WRC szériát.

dirt rally szöveg közé 1A Colin McRae Rallyk világából ismert szimulátoros élményt kapjuk a kor elvárásaihoz igazodva. Kiváló fizikai modell és szimuláció jellemzi minden téren. Minden egyes autó máshogy viselkedik, máshogy irányítható. A különböző környezeti körülmények is igen változatos módon hatnak versenygépünkre. Teljesen másmilyen beállítást és vezetési stílust igényel, ha aszfalton vezetünk, vagy ha murván, vagy éppen havas jeges úton. Szerencsére a legapróbb részletekig állítgatható minden egyes autó, ahogy egy igazi szimulátorban ennek lennie kell, így gyakorlatilag megszámlálhatatlan autó beállításokat készíthetünk minden egyes járműnek a különböző természeti körülményekhez igazítva, amik igazán változatossá, megunhatatlanná, kihívással telivé teszik a futamokat.

Ez a tökéletes szimulációs játékelem hiányzott már régóta a ralis játékok világából, ettől lesz igazi szimulátor a Dirt Rally. A többi játékelem csak hab a tortán: már nincs idő visszatekerési funkció, ha hibázunk, kezdhetjük, előröl a futamot. Ez megint csak sokat dob a játékélményen, hiszen óriási kihívás elé állít minden egyes versenyen a program, mert gyakorlatilag hiba nélkül kell végig mennünk minden alkalommal, hiszen ha nem, ha egyet is hibázunk, akkor oda minden, az autónk, a ponttáblázatban elfoglalt helyünk és a következő versenyünk is így. Ha már a bukásoknál tartunk, akkor bizony meg kell jegyezni, hogy eleinte igen is nagyokat fogunk bukni és rommá törni autónkat, mert gyakorlatilag mindegy egyes szakasz minden egyes kanyarját memorizálnunk kell fejben és persze nagyban figyelni a navigátor utasításaira ahhoz, hogy épségben végig tudjunk menni az adott szakaszon.

Mivel ízig-vérig kőkemény, kihívásokkal teli szimulátor a Dirt Rally ezért a játékmódok is ennek megfelelően roppant egyszerűek lettek. Van egy karriermód, de ez csak annyiból áll, hogy egyre nehezebb ellenfelek ellen kell versenyeznünk egyre több futamon. A Custom Event nevű módban ugyanezt megtehetjük, csak itt mi magunk állíthatjuk be ezeket és itt kapásból elérhető minden autó, ellenben a karriermóddal, ahol nekünk kell megvennünk őket a versenyek után járt kreditekből. Ennyi játékmód bőven elég is, egy rali szimulátorban a vezetés élménye a lényeg, nem a minél bonyolultabb bajnokság, vagy a „történet”. A karriermód érdekessége még, hogy egy Team Management nevű rész is helyet kapott itt, ahol csapatunkat fejleszthetjük, pontosabban a szerelő gárdát, szintén a versenyek után megszerzett kreditekből. Ez megint csak egy jól sikerült játékelem, ami színesebbé teszi a programot. Persze multiplayer is szerepel a Dirt Rallyban, ez gyakorlatilag ugyanaz, mint az egyjátékos mód, csak itt nem a gép ideje ellen versenyzünk, hanem más játékosok ideje ellen. Továbbá az autók beállításai is megoszthatók online. Nem ezektől lesz jó a Dirt Rally, mert egy szimulátor nem ezért jó, de egy kicsit sokszínűbbé teszi azt.
Szerencsére a klasszikus rali futamokon kívül Rallycross és Hill Climb játékmódok és a hozzájuk tartozó autók is helyet kaptak a programban, amik nagyban megnövelik a játék tartalmát és változatosságát, főleg ha karrier módban játszunk. Sajnos a Hill Climb versenytípusnál csak egy helyszín szerepel a programban, Pike’s Peak, amit viszonylag hamar meglehet unni, még akkor is, ha ez több szakaszra van felosztva és aszfalton és földúton is száguldozhatunk itt. Ez sajnos kevés, ráadásul csak három autóval versenyezhetünk itt. A rally és rallycross módokban már jóval több helyszín és autó szerepel, ezeket gyakorlatilag nem lehet megunni, pedig ezek is hiányosak. Rally módban hat helyszín szerepel – Monaco, Wales, Németország, Svédország, Finnország, Görögország – igaz ezek lefednek minden típusú versenyt: aszfalt, murva, hó, jég. De akkor is hiányzik egy-két legendás helyszín, mint amilyen például Japán, vagy Spanyolország. Rallycross típusban pedig Anglia, Svédország és Norvégia kapott helyet. Még így sem lehet okunk a panaszra, mert ez a kevés helyszín rengetek raliszakaszt és rallycross pályát tartalmaz rengeteg autóval és változatos időjárással és napszakkal. Ráadásul az autópark igen változatos, a hatvanas évektől napjainkig a legnépszerűbb autók megtalálhatóak a programban. Sőt mindegy egyes versenyjárműhöz rengeteg festés közül választhatunk.

dirt rally szöveg közé 3De a klasszikus rali hangulatot a hangok és a zenék is felidézik, nem csak a helyszínek és a régi nagy kedvenc autók. A hangok épp oly tökéletesek, mint a fizika. Továbbá igazán hangulatos, kifinomult zenéket sikerült összeválogatnia a fejlesztőknek, amik megteremtik a rali sport keltette élményvilágot.
Ahogy említettem a versenyzés élménye páratlan, ráadásul a pompás autóviselkedéshez itt realisztikus autótörés is párosul, amit a csodaszép grafika megkoronáz. Részletesek a textúrák és minden, amit a képernyőn látunk, ugyanolyan részletességgel van kidolgozva, az autó, az aszfalt és az út melletti fa, vagy fűszál, vagy bármi más kis oszlop, apróság. Szerencsére a környezet is rombolható, nem csak az autó, gyakorlatilag, aminek neki megyünk, az miden összedől, összetörik. Egy valamit kivéve, mégpedig a hirdetőtáblákat, ami érhetetlen, mert ez már a Dirt első részében is kidönthető volt. A játék kinézetéről még, annyit, hogy PC-n remekel igazán, az előbbiek főként erre igazak. A Play Station 4-es és Xbox One-os verziók csúnyábbak. A textúrák alacsonyabb felbontásúak, az élsimítás jóval gyengébb és az árnyékok se olyan szépek, mint PC-n, de cserébe mindkét konzolon megkapjuk az 1080p-s felbontást és a 60 fps-t.
Ha már a platformkülönbségek szóba jöttek, akkor érdemes még a különböző perifériákról is szót ejteni, természetesen kormány és pedál használatával igazi a Dirt Rally, ahogy az egy szimulátornál megszokott, de billentyűzettel és kontrollerrel is élvezetesen játszható, hiszen testre szabható minden autó irányítása, így könnyedén a rendelkezésre álló perifériához konfigurálható minden autó irányítása minden típusú szakaszon.



Összességében a Dirt Rally egy igaz szimulátor a javából, olyan, amire már hosszú évek óta vár a nagy közönség. Minden téren a maximumot nyújtja: fizika, játékmenet, látvány, kihívás, hangulat. Ennek köszönhetően megunhatatlan a rengeteg szakasz, még rengeteg kör megtétele után is, pedig ahogy említettem lehetne kicsivel több versenyhelyszín, de ezzel a „kevéssel” is jól operál a játék.
-E.T.-
[fb_button]

2 hozzászólás

  1. Igazán megjelenhetne már magyar nyelven is egy ilyen és hasonló
    autós játék.Minimum magyar felirattal szabadna csak piacra dobni
    a játékokat.Miért van az hogy a csehek vagy a lengyelek szinkronosan
    feliratosan dobják a piacra legalább a top játékokat???
    Gondolok itt a Need for speed,medal of honor,Fifa,Dirt

    Reply
  2. A Colin McRae Rally 1-2 még élvezhető volt a maga idejében, a 3 nagyságrendekkel komolyabb grafikája miatt volt elsősorban élvezhető, de az irányítás egyiknél sem szimulátor jellegű, erősen árkád kategória mind.
    A Dirt széria nagyon látványos, baromi jó hangokkal, de sok vezetési élményt nem ad.
    Ki fogom próbálni ezt is, mint mindegyiket, de egy Richard Burns Rally után baromi magasan van a léc.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .