Saul fia kritika




A második világháború során a koncentrációs táborokban a Sonderkommando feladata volt, hogy a megsemmisítésre ítélteket betereljék a gázkamrákba, illetőleg hogy a hátramaradt holttesteket eltakarítsák. Noha a Sonderkommando tagjai maguk is foglyok voltak, a többiektől elkülönítve laktak és jobb bánásmódban is részesültek, ennek azonban hatalmas ára volt. Mint a belső folyamatokra jobban rálátó, a “titkokat ismerők” voltak, szolgálataikra mindössze pár hónapig tartottak igényt, majd őket is kivégezték. Ugyanígy ment ez a híres-hírhedt Auschwitz-Birkenauban található táborban is, 1944-ben, amikor a történet kezdetét veszi.

Főszereplőnk Saul Ausländer (Röhrig Géza) egyike az ott szolgálatot teljesítő friss sonderesnek. Társaival együtt tisztában van azzal, hogy milyen sorsra számíthat, így fegyvereket gyűjtenek és a menekülést tervezik. Egy nap azonban Saul felfedezi egy kisfiú holttestét, ezzel pedig megváltozik minden. Tudni véli ugyanis, hogy saját gyermekére talált rá, így hát a lehetetlennek tűnő szökés helyett egy új, a legkevésbé sem könnyebb küldetésbe kezd: megpróbál találni egy rabbit, hogy méltó módon eltemethesse fiát.

Úgy hiszem megállja helyét az állítás, ha azt mondom: nem nagyon van most olyan ember Magyarországon, akinek a Saul fia ismeretlen lenne. Nemes Jeles László filmje olyat tett, ami nagyon régóta nem sikerült magyar filmesnek: elhódította a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-díjat, ezáltal belépve a halhatatlan klasszikusok közé. Nekem pedig most az lenne a tisztem, hogy eldöntsem: mindez megérdemelten történt-e. Ki kell ábrándítsak azonban mindenkit, nem ez fog történni. Nem azért, mert igazat adok a halkan suttogó negatív véleményeknek, szó sincs róla. Egyszerűen csak annyira nehéz Nemes Jeles filmje, annyira döbbenetes, hogy nincs értelme érdemekről beszélnem.

A Saul fia csodálatos lett. Nem minden szempontból hibátlan – erről nincs szó, de egy olyan torokszorító korhű drámát tettek le az asztalra, ami nemzetközi szinten is erős mérce (ez mondjuk beigazolódott az elmúlt időszakban). Habár filmes szempontból a holokauszt lerágott csontnak tekinthető, a film megvalósítása szempillantás alatt kibillent minket ez alól az érzés alól és legnagyobb erejét megvillantva az első perctől az utolsóig hatással van ránk, nézőkre. Azt hiszem, hogy a hatalmas sikerét elsősorban ennek köszönheti.

Bár Nemes Jelesék professzionális módon alkalmazták a filmes kellékek minden tárházát, mint feljebb említettem, hibátlannak azért korántsem nevezhető. Bár a megvalósításnak köszönhetően ritkán, de még így is jó párszor tetten érhető a film alacsony költségvetése – erről persze nem tehet, de tény, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül. A másik gyenge pont, amit említenem kell, az Röhrig Géza játéka, ami meglehetősen hullámzó, néhol 101 százalékig hiteles, néhol átlóg a vásznon, hogy ez csak színjáték.



Mindent összevetve azonban és levonva a konzekvenciát, bepillantva a felszín alá itt marad nekünk az utóbbi évek egyik legerősebb magyar alkotása, ami nem csak hazai berkekben, de világszinten szinte hihetetlen sikereket könyvelhetett be. Noha a témára érzékenyek számára ez az alkotás sem hozza el a pálfordulatot, vitathatatlanul a mi büszkeségünk ez.
[fb_button]


Saul fia a Mafab.hu-n

19 hozzászólás

  1. Milyen “magyar” Oscar? Nem látok itt semmilyen magyar filmet.

    Reply
  2. Az a baj, hogy más témával már nem is lehet nyerni, vagy legalábbis nehezen…
    Kicsi uncsi már a téma. Nem at mondom, hogy felejteni kell, de most már lapozzunk!

    Reply
    • Az utóbbi 40 évben szerinted hányszor nyert Oscart holokausztfilm?

      Reply
  3. Jakab, egy egész “iparág” él ebből, nyilván nyomatni kell.. Különben nem kellene törvénnyel védeni az “igazságot”.
    Mielőtt a libsik lerohannak, nem a megtörténteket tagadom, szimplán említeném hogy sokkal nagyobb tragédiák történtek (és történnek most is) amik még csak említést sem kapnak. Ez pedig röhejes módon propaganda szinten van eltúlozva és túlnyomatva.
    A film pedig közel sincs olyan szinten, mint amilyen érdemeket kapott érte. Egyedül a témája miatt jutott idáig, ami mellett talán még félre is lehetne nézni ha nem magyar filmként lenne beállítva.

    Reply
  4. Szerintem a film zseniális lett, nagyon érdekes és drámai az a mód ahogyan a háttércselekvések csupán homályosan látszanak, a néző fantáziájára van bízva a dolog. Nem egy akció film, ezt a filmet nem lehet és nem érdemes nem teljes odaadással és figyelemmel nézni.Aki csak félszemmel figyeli,és közbe valami mást csinál, mondjuk telefonjával babrál, annak nyilvánvalóan unalmasnak és elvontnak fog tünni. pedig nem az.
    Szerintem a rendező több ötletet Dr Nyiszly Miklós-Orvos voltam Auscwitz könyvéből merített.
    Nálam negativum, a film vezérvonala. AZ, hogy egy halott kamaszba, a fiát véli felfedezni, valaki akinek nincs is fia,és az egész erőlködés, a rabbis temetéssel szerintem hiteltelen és rossz ötlet. A CSíkos pizsamás fiuban is vagy az Élet szépben is van egy teljesen nyilvánvaló fikció, de azokban nagyon drámai és megrázó még a fikció is. A Saul fiában inkább bosszantó a bénázás a temetés körül.
    Ennek ellenére én a díjakat megérdemeltnek tartom,és örülök,hogy végre van egy kiemelkedő magyar alkotás.

    Reply
  5. Nem tudom, ennél általában sokkal keményebb kritikákat szoktam olvasni, ez elég lagymatag volt, úgyhogy talán én is ideírom a sajátomat:
    Igyekeztem minden előzetes információt kizárni mielőtt megnéztem volna a filmet. Sikerült, így tényleg komoly várakozások mellett ültem le megnézni. Iszonyatos csalódás volt! Röhrig Géza játéka abszolút kimerült abban, hogy hol bambán, hol bosszúsan, hol szenvedélyesen nézzen (hozzáteszem a három nézés között árnyalatnyi különbségek voltak). Maga a fő történés (rabbit keres a fiú eltemetéséhez), elég erőltetett volt, hiszen a film nagy részében csak sodródik a figura. Az egész nagyon vontatott, a fényképezés pedig (karakter válla fölött látunk mindent) olykor idegesítő! Ami nekem hiányzott az a kontextus volt: semmit nem tudtunk meg Saul Ausländerről. Se azt, hogy honnan jött, se azt, hogy hova tart. Az egész történet vontatott, olykor felesleges dramatizáló mozzanatokkal ( robbanószer megszerzése, fényképező elrejtése), valamint egy olyan közönyt lehet látni az egész film során a főszereplőn, mintha a körülötte zajló események nem is érintenék meg. Frissen bekerülve a halálgyárba nem ilyen reakciókat várna az ember, hogy ilyen hideg és kegyetlen számítással végezze valaki a rá bízott szörnyű munkát.
    Én abszolút csalódtam a filmben és bele se merek gondolni, hogy milyen lehetett a többi film, ami elől ez az alkotás el tudta hozni azt a rengeteg sok díjat. Biztos vagyok benne, hogy egy szakavatott filmesztéta számára ez tobzódás a filmes manírokban, de átlag emberként nekem forgott a gyomrom a filmtől!
    Persze ez csak szubjektív vélemény és félreértés ne essék ismerek nagyszerű magyar filmeket, amiket az elmúlt időszakban készítettek, de ez nem tartozott közéjük. Ha ilyenekkel lehet Hollywoodban Oscart szerezni, akkor talán jobb is, hogy csak 30 évente egyszer csinálnak ilyet, mert ez nem más, mint pénzpazarlás!

    Reply
    • mindegy hogy milyen volt a többi film, ez szólt a holokausztról, úgyhogy meg is kapta az Oscart. Ilyen egyszerű

      Reply
  6. Se történet se az alkotás nem fogott meg… egy másod-harmad rendű film, ócska operatőri munkával és rendezéssel… Kaphat akármennyi Oscar-t akkor se lesz jó film… 🙂

    Reply
    • Persze, elképzelhető, hogy valakinek nem tetszik. Ettől függetlenül természetesen örülnünk kell ezeknek a sikereknek. A nagybácsim például a filmiparban dolgozik producerként és mondta, hogy már most látszik a pozitív hatása a filmnek. 🙂

      Reply
  7. Nagyon gyenge a film. Mind storyban mind kivitelezésben. Izzadtságszagú a történet..és ahogy fentebb írta valaki…egyszerűen bosszantó az a bénázás ahogy rabbit keres. A főszereplő játéka is nagyon gyenge. Azt se értem, hogy a rendezők miért nem figyelnek olyan alapvető kellékekre , mint pl a férfi borosta.Miért van az , hogy minden filmben-legyen az történelmi vagy , akármilyen- a borosta az szabályosra van vágva. Ebbe a filmben is ez abszolút hiteltelenné teszi az egészet.Másik az a ruhák..miért nem lehet a forgatés előtt…tényleg azokat normálisan viseltessé tenni, hordatni xy-al…bányásszal kőművessel. Szinte látszik a ruhákon a vasalás nyoma, meg ahogy össze volt hajtogatva. Ezért a filmért Oscar díj? Visszatérve a storyra…ami érthetetlen. Akkor most ez a gyerek a fia volt? Vagy ki volt az? Ha a fia volt akkor miért nem volt benne szinte semmi érzelem.Ha nem volt a fia…akkor még 1000 holttest között miért pont az a gyerek érintette meg lelkileg őt? Gyenge…

    Reply
  8. Egy szóval a film FOSTALICSKA .5 percig bírtam nézni, a kamera állás valami iszonyat a fejem megfájdult nem bírtam tovább nézni.Arany MÁLNA azt érdemelne de ha nem csinálta volna meg, akkor az még jobb lett volna .

    Reply
  9. Ez egy “B” kategóriás dokumentum film b+ kb!
    Semmi értelme. Felénél majdnem kinyomtam.

    Annyi a közlése magas szinten, hogy az emberek bestialitása létezett, létezik, és egy esemény keretén belül egy dokumentumfilmbe bemutatja. ENNYI.

    Támogatók a film végé: ilyen izraeli hitközség, olyan izraeli egyesület, amolyan izraeli izé-bizé.

    Oké, meghalt 6 millió ZSIDÓ a 2. VH-ba.

    Mikor készül film az Amerikai holokausztról mikor kiirtottak 100 millió őslakos indiánt?
    Mikor készül film a szovjet népírtásról, mikor 7-10 millió ukrán halt meg?
    Mikor készül arról film, mikor Mohammed miatt kiirtottak ~300 millió embert a vallási fanatista mozgalmi szervezése és gondolkodásmódja miatt?
    Ezek mikor fognak Oszkár díjat kapni? Kik fogják ezeket támogatni?

    Hihetetlen mekkora hype van emögött a kib*szott film mögött. Szánalmas az egész internetes mainstream hírrendszer, meg filmes mainstream kör gondolkodásmódja.. Elavult fo*talicska az egész. Kukába ezekkel a jelenségekkel.

    Bestialitás meg mostanába is van. Nézzék meg Szaud-Arábiát. Hetente, havonta vagy évente 60 embert végeznek ki nyilvánosan köztereken.
    (u.i.: üzenet a híroldal szerkesztőinek, hogy ne töröljék a kommentem. ez is ugyan olyan vélemény, mint bárki másé. nem kell vele egyet érteni. ha nem tetszik, lehet rá reagálni, stb. szeretném ha ez a komment, és a felháborodásom megmaradna még pár évtizedig, ameddig létezni fog még ez a portál)

    Reply
  10. Megnéztem, mert szeretem a filmeket, a magyarokat is.
    Bőődületesen nagy film.

    Reply
  11. Nemes Jeles úr igérje meg,hogy soha többé nem csinál filmet!!! Kérem!! Ilyen rossz operatőr és rendezői munkát még életemben nem láttam! Nem ,hogy meghatott de engem bődületessen idegesített a film.
    A történet pedig jó lenne!

    Reply
  12. Engem nem idegesített, valóban újszerűen mutatja be a témát, bátran nyúl hozzá a rendező, nincs benne megalkuvás.. Nekem a főszereplővel sem volt bajom, én észrevettem a finom változásokat, amiket elvileg be kellett mutatnia. A filmben nincs CGI, aki nem képes végignézni a bárgyúsága miatt pl. egy Halálos iramban-t annak való, mindenki másnak ez utóbbi sorozat.

    Reply
  13. Ez a film egy ócska, vontatott, unalmas, semmi. A kamerakezelésről meg ne is beszéljünk, szörnyű, ennél már csak az lett volna jobb ha a főszereplő seggébe dugják a kamerát… tudom, tudom, ez így művészi, csak épp a nézőnek kifolyik a szeme, hogy ilyen közelről kell nézni mindent. Schindler listája az jó, lehet azért tetszett, mert az biztos popkorn mozi és nem művészfilm, mint ez.

    Reply
  14. Begyöpösödött magyar filmipar.
    Agyon reklámozott hulladékok ezek.
    Elvből nem nézem meg.

    Vannak jó magyar filmek! Nézzétek inkább azokat 🙂
    A legutóbbiak: Tiszta Szívvel, Isteni Műszak, Liza a rókatündér.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .