Erre figyelj, ha szervert bérelsz!




Időről-időre jelentkezünk hosszabb kibeszélőkkel, amikben arra próbálunk meg fényt deríteni, hogy egy-egy termék (vagy termékcsoport) vásárlásakor mire kell ügyelni annak érdekében, hogy ne érjen minket csalódás. Érintettük az SSD-k világát, szó volt róla, hogy hogyan válasszunk videokártyát, vagy mi kell ahhoz, hogy a nekünk megfelelő pendrive-ot válasszuk. Most egy kicsit más vizekre evezünk, hisz ezúttal nem egy kézzelfogható termékről lesz szó, most arról beszélünk egy kicsit, hogy milyen szempontok alapján válasszunk szervert.

Manapság már rengeteg embernek van egy saját szervere. Saját vállalkozásba fogtál? Ahhoz jó lenne egy weboldal. Keresni kell egy webszerver szolgáltatót. Szervere mindenkinek lehet. Apa ide adod a telefonod? Amikor pedig visszakapod az egyenlegedről eltűnt 1500 Ft. Ismerős? Lehet, hogy most fizettek ki a telefonoddal egy havi Minecraft szervert?
Szervereket mindenki használ. Szeretsz online játszani, ahhoz elengedhetetlen egy szerver. Küldj el egy üzenetet facebook-on, máris találkoztál egy szerverrel. Szerver szolgáltató rengeteg van. Nehéz a választás. Szerverek körében a legnépszerűbbek a webszerverek, a játékszerverek és a voice szerverek. (Ezek közül pedig a legelterjedtebb a TeamSpeak3).

Amit rögtön az elején ki kell emelnünk, az az, hogy ne fizessünk ki előre több hónap, pláne egy év szolgáltatásait. (más kérdés természetesen, ha régóta elégedett ügyfelek vagyunk) Lehet, hogy hatalmasat fogsz csalódni a szolgáltatás minőségében és ha előre kicsengettél x hónapot, akkor onnan már nagyon nehéz kihátrálni -általában lehetetlen-.
Ne csak az árakat nézzük! Hiába olcsó a szolgáltatás, ha használhatatlan.

Webszerver esetén fontos szempontok:
  • Adatbázisok száma
  • Tárhely mérete
  • Adatforgalom mennyisége

Ha webszerver bérlésén gondolkodunk, érdemes olyan szolgáltatót választani, ami nem akar minket lekorlátozni. Nem is gondolnánk, de talán hónapok, évek múlva hihetetlenül népszerű lesz a weboldalunk és nőni fognak igények. Természetesen az utólagos bővítés is egy lehetőség, de van olyan szolgáltató, ahol ez problémás lehet. Ráadásul a korlátlanság nem feltétlenül jelent hatalmas többletköltséget.
Ilyen szolgáltató az iPage. (https://www.ipage.com) Ez a szolgáltató korlátlan adatforgalmat, tárhelyet, adatbázist biztosít számunkra, nem mellesleg ingyenes domain regisztrációt kapunk megrendeléskor. Mindezt csupán havi pár száz forintért.

Játékszerverek esetén fontos szempontok:
  • Webadmin funkcióinak mennyisége.
  • Gyors és hatékony ügyfélszolgálat.
  • Biztonsági mentés. (Sok szolgáltatónál nincs erre lehetőség, s ezt csak addig vagyunk hajlamosak jelentéktelen problémának tekinteni, amíg meg nem történik a baj)
  • Akadásmentes, gyakori leállás nélküli szolgáltatás.

Természetesen a szolgáltatás minőségét csak úgy állapíthatjuk meg, ha kipróbáljuk, illetve ha más tapasztalataira hagyatkozunk. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány, főként játékszerver szolgáltató:
Endless Hosting (http://egaming.hu/)
Ez egy viszonylag új szolgáltató, folyamatosan bővülő kínálat és magas minőség tapasztalható. A szervereket Németországból üzemeltetik.
A legtöbb szolgáltatóval ellentétben támogatják (szponzorálják) a nagyobb közösséggel rendelkező szervereket.

Server Hive (https://www.serverhive.net)
A szerver telepítésénél kiválaszthatjuk a helyszínt (Magyarország, Németország, Hollandia és az Egyesült Királyság közül.)
Hivatalos Magyarországon engedélyezett TeamSpeak3 szolgáltató. Magas minőség jellemzi.

Synhosting (http://synhosting.eu/)
Magas minőség, de hihetetlenül magas árak jellemzik. Ennélfogva az  ár/érték arány nem túlságosan kiemelkedő.

Game Servers (https://www.gameservers.com/)
Választhatunk privát és publikus szerver bérlése között. A privát olcsóbb, de kötelező jelszót tenni szerverünkre. A szerver telepítésénél 30 helyszín közül választhatunk.
A drágább szolgáltatókhoz képest is kétszer annyiba kerül itt a szerverek bérleti díja. A magas minőség nem kérdés.

Clans.hu (http://clans.hu/)
Az országunk legnépszerűbb játékszerver szolgáltatója. Közel 1700 szerver. Alacsony árak.
Minden szerver mellé ingyenes webtárhely. Sajnos aránylag alacsony minőség tapasztalható.

A voice szerverekről
Ne higgyük azt, hogy ezeket nyugodtan kibérelhetjük bárhonnan, hisz ezek csupán voice szerverek. Szerintem elég zavaró, ha egyszer csak elkezd akadozni a hang és nem lehet érteni semmit a másik szavából. A megfelelő -és folytonosan magas- minőség érdekében itt is érdemes egy drágább, de megbízhatóbb szolgáltatót választani.

Hivatalos Magyarországon engedélyezett TeamSpeak3 szolgáltatók a VirtualPro, a Luxhosting, a ServerHive, az Infinity Hosting, valamint a Gamesclan.

Béreljek inkább VPS-t?
Előnye: Egyetlen szolgáltatás igénybevételével korlátlan mennyiséggel tudsz szervereket üzembe helyezni.
Hátránya: Drága, mindent magunknak kell megoldani, ráadásul a VPS teljesítményétől függ az összes szerver minősége.



Mi az a VPS? (virtual private server)
A nagy teljesítményű fizikai szervergépeket több kisebb, önálló, elkülönített erőforrásokkal rendelkező virtuális szerverre osztják fel. (Lesz egy virtuális géped a szerverek üzemeltetéséhez.)
-Vancsura István-
[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .