Bevezetés a Whoniverzumba




1963 november 23-án a BBC-n egy olyan sorozat indult útnak amihez foghatót azóta sem látott a világ. Főleg ha azt nézzük, hogy tavaly még a Guinness Rekordok könyvébe is bekerült. Ez a sorozat pedig nem más mint a Doctor Who. Több mint 51 éve vetítették az első epizódot mellyel elkezdődött az utazás térben és időben. A sorozat középpontjában egy magát Doktornak nevező férfi áll aki egy Idő Lord a Gallifrey nevű bolygóról.

A jobbra látható kép magyarázata az, hogy miután a sorozat elindult, a főszereplő, az akkor 55 éves William Hartnell egészsége sokat romlott, de a sorozat sikerét látva a készítők nem akarták elkaszálni azt, ezért bevezették a regeneráció fogalmát a sorozatba ami azóta is egy alappillérnek tekinthető és ennek köszönhető az 51 éves futamidő is. A whoniverzumban ez annyit jelent, hogy mikor a Doktor megsérül vagy túlságosan legyengül nem hal meg, csak átalakul. Új teste és személyisége lesz, azonban emlékei és tudása megmaradnak. Jelenleg a Doktor körülbelül 2000 éves. Ez nem csak a regenerációnak köszönhető, az Idő Lordok testfelépítése különbözik az emberekétől (pl. két szívük van) és alapból is lassabban öregednek.
A bejegyzés célja, hogy betekintést nyerjetek a kedvenc sorozatom világába. Személy szerint én a klasszikus epizódokat nem láttam. Ezek azok az epizódok amik a 2005-s reboot előtt készültek és hát legyenek bármennyire is jók az ember rá kell készüljön ha 26 olyan évadot akar megnézni ahol az űrlények néha fóliába vagy kartonba vannak csomagolva. Untitled-2A 2005 óta futó évadok nem teljesen rebootok, talán a folytatás a megfelelőbb szó, hiszen az első évad a 9. Doktor kalandjait mutatja be.
Szóval főhősünk a Doktor aki egy TARDISszal utazik térben és időben világokat, galaxisokat mentve meg a pusztulástól. A TARDIS (Time And Relative Dimension In Space) úgy néz ki mint egy rendőrségi telefonfülke, azonban belül sokkal nagyobb, végtelen számú szobákkal és folyosókkal.

Annak ellenére, hogy a Doktor többször is elmondja, hogy az emberi faj ostoba, felelőtlen és hasonló dolgok, mindig van vele egy vagy több útitárs is. És ezek az útitársak szintén alappillérnek számítanak. Nekik köszönhetően a Doktor képes emberibb lenni, jobb döntéseket hozni és elkerülheti a legszörnyűbb dolgot, ami egy több száz éves “embert” kisérthet, a magányt. Éppen emiatt szoros kapcsolatot ápol ezekkel a személyekkel, ha kell háborút indít az egész univerzum ellen. Alapból, természetesen a Doktor a béke híve, mindent megtesz azért, hogy senkinek ne essen bántódása, egyetlen fegyvere egy szonikus csavarhúzó. Nem lepődnék meg ha most néhányotok egy viccnek gondolná a sorozatot, eleinte én is szkeptikus voltam, de minél több részt néztem meg annál inkább kikristályosodott előttem, hogy ebben a sorozatban minden megvan ami kell és igen hamar a kedvencem lett. A telefonfülkére és csavarhúzóra pedig egy magyarázat a sorozat egyik készítőjétől:

“Amikor megalkották a sorozatot és ezt a hőst, nem egy pisztolyt adtak neki, hanem egy csavarhúzót, hogy megjavítson dolgokat. Nem egy tankot vagy hadihajót adtak neki vagy egy X-harcost, hanem egy telefonfülkét, hogy segítséget hívhass. Továbbá nem ruházták fel szuper erővel vagy hegyes fülekkel vagy hősugárral, csak egy extra szívvel. Két szíve lett. És ez egy elképesztő dolog; soha nem lessz egy olyan idő, amikor ne lenne szükségünk egy Doktorra.”

whoMint minden hősnek, a Doktornak is sok ellensége van, a legismertebbek és legelvetemültebbek pedig a Dalekok, egy mutáns faj melynek egyetlen célja a világuralom és pusztítás. Felsőbbrendű fajnak tekintik magukat, könyörtelenek és szinte elpusztíthatatlanok. Őket követik a ranglistán a Cybermenek akik mindenkit fejleszteni akarnak, hiszen az ember gyenge, csak akkor lehet tökéletes ha emberiségét feladva beáll közéjük. Vagy ez vagy a halál. Végül pedig, de nem utolsó sorban két személyes kedvencem: a Síró Angyalok és a Csend. Előbbiek kegyetlensége abban rejlik, hogy konkrétan nem ölik meg áldozataikat, hanem csak visszaküldik őket a múltba, elválasztva az adott személyt szeretteitől, aztán az így az időben keletkező “zavarból” energiát szereznek. A 3. évad 10. részében tűnnek fel először, ennek címe “Blink” és ez az egyik legkedveltebb epizód a rajongók körében. A Csendre pedig senki nem emlékszik ha félrenéz. Ja és képesek villámokat szórni.



-Gábor-
[fb_button]

Szólj hozzá! Számít a véleményed és regisztrálnod sem kell!

avatar

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .