Adam’s Venture játékteszt




Mielőtt ténylegesen elkezdem a cikket szeretném leszögezni, hogy nem bosszú vagy lejáratás gyanánt készült a kritika. Semmiképpen nem arra buzdítalak benneteket, hogy ne játsszátok ezt a játékot, viszont én úgy éltem meg mint egy félresiklott nagyszerű lehetőséget amiből tanulnunk kell. Tisztelem a készítők jó szándékát, amiért elkészült ez a játék… vagy annak nevezett valami. A játékról röviden csak annyit érdemes tudni, hogy három régebbi epizodikus játék amolyan remake-je. Egy kissé szúrós megjegyzést hagyj, engedjek meg itt magamnak: a filmiparban is sok jóra vezetett már az újragyártás, nyugodtan essünk a játékkészítésnél is ebbe a hibába.

Adam Venture és Az elveszett jókedv fosztogatói

Tegye fel a kezét az, aki nem vágyik egy olyan kalandjátékra, amiben nincs vagy minimális az erőszak, a gyilkolás csak színtiszta kaland logikai rejtvényekkel, mászkálással, ugrálással, felfedezéssel, csapdákkal, stb. Remélem, jó pár ilyen van. Miért van erre szükségünk? Mert már van Tomb Raider-ünk meg van Uncharted sorozatunk is, az kiszolgál minket, amikor akciós, kicsit öldöklős Indy-hez van kedvünk, de mi van akkor, amikor a klasszikus Indy kellene nekünk. Ez a kaland játék például. Mi a baj vele? Hát csak egy, de az nagyon: nem kalandos, ez azért egy kaland játéknál lehet, hogy nem kis probléma. Bekell, valljam régen játszottam ilyen egysíkú és unalomkísért játékkal.

desert_grind_bmp_jpgcopyHagy hozzak egy kedves kis példát. Rögtön az elején öreg prof apánktól megkapjuk a parancsot, hogy keressünk meg neki egy könyvecskét valahol a könyvtárban, mert ő bizony ott felejtette. Na, itt kellett volna az öregek otthonába dobni a szikkadt múmiát és befejezni a játékot, jobb értékeléseket kapott volna. Szóval elindulunk keresni a könyvet és miután csatlakozik hozzánk a könyvtár új, csinos asszisztense végig interakciózzuk a könyvtárat. Amikor keresgélünk, a polcok között a játék annyira unja magát, hogy a harmadiknál már nem olyasmit mond, hogy „books about economy” hanem csak simán „books about something”. Ez most komoly? Annyi fáradtságot nem vettek, hogy felvegyenek 5-6 variációt ehhez a részhez? Hogy megteremtsék az atmoszférát? Nem is beszélve a szláv nyelvet beszélőkre jellemző angolra. Aki esetleg most játszik vele és az elején tart annak szólok lesz még ez rosszabb. A feladványok számomra nem okoztak különösebb fejtörést, sőt igencsak repetitívnek találtam, volt, hogy tök véletlen kiraktam őket. Talán pont az ilyen sokszínű ismétlődéssel akartak változatosságot csempészni a játékba? Érdekes szemlélet meg kell hagyni.

Adam Venture és A végzetes interakciók temploma

A történet elemzésével sem járunk jobban, mert nem lehet rajta mit elemezni. Egyszerűen annyira bagatell, hogy ha leírnám, akkor az hosszabb lenne magánál a cselekménynél. A történetben nincs szinte semmi fordulat, csak úgy csordogál az egész, mint egy lassú patak, de mi éppen vadvízi evezést terveztünk, hát pechünk van, a játék tele van gátakkal és mókára alkalmatlan. Röviden azért, mégis a történet: mi lennénk ősi macsó kalandor, ki elmegy megkeresni az Éden Templomát. Időközben ellenfelünknek szegül a gonosz Clairvaux társaság. Ugye milyen félelmetes. Aztán fogságba essünk, majd kiszabadulunk és Jeruzsálembe kötünk ki Salamon Templomába és megmentjük a világot blablabla. Én azt mondom, ne akadjunk fel ilyen apróságokon, hisz ha egy filmet nézzünk, hogy mi történik A pontból míg B pontba érünk az még a legmindfuckingosabb filmnél se sem lesz jobb eredmény, maga a csupasz cselekmény ott sem több igazából, az elbeszélés módja, ami kiemel valamit a tömegből a legtöbbször. A játékban sokszor ez maga a cselekvés, amit csinálunk a karakterrel vagy lényegében bármivel. Itt kérem, szépen ez két gombban merül ki, alapértelmezett opcióban az „E” és az „F”. E-vel mászunk fel létrákra, veszünk fel tárgyakat, kezdünk bele egy rejtvénybe, gyújtunk meg valamit, szállunk be egy autóba, az F-vel használjuk az ilyen lasszószerű kampónkat, de azt jó sokszor. Aztán ne is beszéljek az olyan furcsaságokról, mint akkor beszakad alattunk a kút és egy barlangba csöppenünk, majd mikor interakciózzunk titkárnőnk rögtön ott terem, tehát nem csak túl van nyomva a játékban ez a fajta kvázi irányítás, de a történetben még paradoxonokhoz, életszerűtlenségekhez is vezet, szóval nem csak a játékélményt, hanem még a sztorit is irrevelánssá teszi.



Adam Venture avagy az utolsó kalandor lovag

A grafika annyira nem vészes, sőt igazából elég szép és most jön a DE, tele van bevillanásokkal, apró szaggatásokkal. Azt is elrontották hebrencs munkával, ami kompenzálhatta volna a mű egészére jellemző átgondolatlanságot, valahol igénytelenséget. Elnézést, de nem tudok szemet hunyni afelett, hogy egy olyan potenciálisan egyeduralkodó művet hozhattak volna létre, aminek a mostani piacon nem lett volna nagyon vetélytársa. Inkább megpróbálok sírva nevetni az egészen és ilyen szellemben írtam meg ezt a kissé rendhagyó kritikát.
-K. Mester-
[fb_button]

2 hozzászólás

  1. Hát igen jó lenne ezt meghagyni a TR-nek meg az UC-nek.
    Azok kiválóak 🙂

    Reply
  2. In Verbis Virtus ha kihívásra vágysz. Talos Principle, ha agytekervény rángásra és Talos Principle – Road To Gehenna ha száraz, lisztes mindfuck-ra.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .